Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Jak na malý dětský pokoj, kde museli sourozenci spát na jedné posteli

Jedno dítě se obvykle s malým pokojem smíří celkem snadno, obzvlášť pokud pro něj znamená záruku soukromí oddělením od sourozenců. Obtížnější situace nastává, když je třeba do malého pokoje vměstnat dva školáky.

Umístění zvýšené postele se stalo v malém pokoji nezbytností. | foto: Vojta Herout

Obzvlášť v malém pokoji je třeba dodržovat takzvané zónování neboli rozdělení interiéru na různé části vyhrazené různým účelům. V dětském pokoji jsou to obvykle aktivní zóny určené pro učení a tvoření u stolu nebo hraní na zemi a odpočinkové zóny pro různé formy relaxace, které bývají vybavené postelí, hamakou, křeslem nebo sedacím vakem a podobně.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.

Postel školáka by měla být na klidném místě, co nejdále od pracovního stolu nebo od něj alespoň opticky oddělená. Stůl je ideální umístit k oknu, zatímco v centru pokoje, na dobře osvětleném a teplém místě je ideální místo pro dětské hry.

Zvýšená postel

Zvýšená postel byla v malém pokojíčku nezbytností. Kromě toho, že dvě postele by se sem nevešly, zvýšená ušetřila cenné místo. Extrémně stísněné poměry si mohou někdy vynutit klasickou vysokou palandu, ale částečně zvýšená postel má oproti ní několik výhod.

Kromě toho, že lépe vypadá, je horní lůžko snáze dostupné a část prostoru pod ním zůstává volná pro ukládání nebo hraní. Navíc horní lůžko není natolik vysoko, aby uživatele obtěžoval teplý vzduch pod stropem a současně je spodní lůžko zakryté horním jen zčásti, což je pro „dolního“ spáče komfortnější.

Kompaktní stůl

Pro dvě děti je v malém pokoji výhodné spojit pracovní stoly do jediné desky, jejíž kompaktní tvar šetří místo. Kromě toho jedna deska brání neustálému zapadávání drobností mezi dva samostatné stoly. Nejlépe poslouží deska z masivního dřeva uříznutá na míru danému prostoru tak, aby obě pracovní místa měla dostatek denního světla.

Pokud deska u okna navazuje na parapet a kryje radiátor, je nezbytné osadit do ní mřížku. Důležité je také zachovat pohodlný přístup k oknu, který lze zajistit promyšleným umístěním stolu, případně atypickým tvarování jeho přední hrany.

Umístění zvýšené postele se stalo v malém pokoji nezbytností.

Využité výklenky

Nepravidelnosti a výklenky v místnosti se přímo nabízely pro nábytkovou vestavbu. Důležité je, aby v interiéru vestavěný nábytek působil pokud možno nenápadně, což mu nejlépe zajistí dveře v barvě okolních stěn. V největším výklenku pokoje byla zánovní vestavěná skříň, která zde jako jediná zůstala i po proměně.

K její modernizaci posloužily samolepící fólie a designové samolepky. Díky nim původně ostře modrá vertikála skříně polepená barevnými pruhy získala klidnější horizontální charakter a opticky splynula se stěnou, na které pruhy pokračují pruhy v barvě výmalby.

Zavěšený nábytek

Kvůli ztíženému přístupu jsou obvykle prostory pod stropem využívané hlavně pro skladování sezónních věcí a sportovních potřeb.

Úložný nábytek podél stěn vždy zmenšuje podlahovou plochu a s ní opticky celou místnost. Pokud pokoj nelze vybavit zavěšeným nábytkem (například z důvodu rizika plísní na nezateplené obvodové stěně), je vhodné úložné solitéry alespoň odlehčit nožičkami.

V tomto pokoji slouží jako hlavní úložný prostor stávající vestavná skříň, která po polepu z místnosti opticky zmizela. Tu doplňují atypické úložné prostory, které jsou součástí postele vyrobené na míru spolu se skříňkami zavěšenými na stěně se vstupními dveřmi. Ačkoliv nabízejí dostatek místa, pokoj nezahlcují.

Prostor pod stropem

V malých dětských pokojíčcích je vhodné využívat i hůře dostupný prostor  pod stropem. Kvůli ztíženému přístupu jsou obvykle využívané pro skladování sezonních věcí a sportovních potřeb. Zde byly pod strop vestavěné skříňky z kuchyňské řady velkého obchodního domu, čímž se snížila jejich cena.

Bílá dvířka propojila nábytek opticky se stropem, a skříňky tak stísněný interiér nijak nezatížily. Luxusní vzhled jim dodal truhlář, který je „zakapotoval“ dubovými deskami na míru. Skříňky nevytvářejí kompaktní sestavu a mezery na knihy nebo výtvory z lega je opticky odlehčují.

Nábytek na míru

Volba postele na míru umožnila zachovat pod zvýšeným lůžkem praktický průchod do rodičovské ložnice.

Nábytek na míru umožňuje maximální využití všech atypických prostor, kde se počítá každý centimetr. V podkroví, stísněných nebo jinak limitovaných prostorech je jeho využití zcela na místě, a to i navzdory vyšší pořizovací ceně. 

Tady volba postele na míru umožnila zachovat pod zvýšeným lůžkem praktický průchod do rodičovské ložnice, který navíc nabídl dětem skrýš s knihovnou a vlastním osvětlením.

Nosná konstrukce postele elegantně skryla i úložnou skříň na oblečení a směrem k posteli pak oranžový výklenek suplující roli nočního stolku.

Dobré osvětlení

Protože světlo ubývá se čtvercem vzdálenosti, nástropní svítidla s jedinou žárovkou (a dokonce ani se třemi) dítěti nemohou poskytnout dostatek světla pro hry, které se dlouhá léta odehrávají na podlaze. V malých pokojích význam umělého osvětlení stoupá, protože lehce přesvětlený prostor působí vždy větší.

Tento pokoj měl hendikep vysokého stropu, který by byl jinde bonusem, ale tady jen zvětšoval disproporci mezi rozměry pokoje. Lustry vyrobené na míru pokoj opticky snížily a tuto disproporci vyrovnaly. Současně se staly přirozeným vizuálním středobodem celého pokoje.

Původní pokoj, sourozenci spali na dvoulůžku.

Vizitka autorky

Veronika Haroldová vystudovala fakultu architektury ČVUT. Po praxi v několika projekčních kancelářích založila v roce 2003 vlastní architektonický ateliér se specializací na návrhy interiérů.

Během své dvacetileté praxe shromáždila ve svém portfoliu více než 260 realizací různého rozsahu ze soukromého i veřejného sektoru. Ve svém ateliéru se věnuje stavebním úpravám dispozic, návrhům interiéru a designu originálních svítidel a nábytku.

Další zajímavé návštěvy a články najdete v časopise Bydlení mezi panely.

Autor:
  • Nejčtenější

Architekti si splnili sen o bydlení, rekonstrukce vám vyrazí dech

Je až neuvěřitelné, co dokážou vytvořit architekti vybavení znalostmi a láskou k místu ze dvou jihočeských domů. Jeden...

MasterChef Roman Staša bydlí v Praze v luxusním loftu

V malebné okrajové části hlavního města, jen kousek od Kunratic, našel své místo pro život vítěz čtvrté řady soutěže...

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused nám hráběmi strhává břečťan. Z naší zídky se plazí na jeho garáž

Premium Bydlíme v domě, který od souseda odděluje naše dvoumetrová zídka. Hned za ní je přilepená jeho vysoká garáž. Stěna se...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Soused nám hráběmi strhává břečťan. Z naší zídky se plazí na jeho garáž

Premium Bydlíme v domě, který od souseda odděluje naše dvoumetrová zídka. Hned za ní je přilepená jeho vysoká garáž. Stěna se...

Mistr lidové kuchyně. Jiří Babica má doma místo obýváku rodinnou centrálu

Premium Kuchař Jiří Babica tomu říká domek, ale ve skutečnosti je to pořádný dvoupodlažní dům v pražských Záběhlicích, kde už...

Minimalismus pod ptačími křídly. Jak bydlí ředitel Amazing Places

Premium Nápad na přebudování rodinného dvojdomu vznikl v devadesátých letech, ale teprve nedávno se dočkal realizace. Václav...

Sedíte u okna a těsně okolo něj projde srnec, chválí si majitelka dům u lesa

Premium Starý hrázděný dům obklopený pastvinami a přírodou Frýdlantského výběžku vypadá celoročně jako kulisa z nějaké vánoční...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...