Zrušila jsem původní jádro koupelny včetně zdiva kuchyně a částečně jsem zachovala příčku mezi jednotlivými pokoji. Zároveň jsem posunula stěnu původního obývacího pokoje tak, aby vznikl prostor pro šatnu. Důvodem celé této změny je přání čtenářky, která chce pro svou patnáctiletou dceru zachovat soukromí. To znamená, že z jednoho pokoje bude ložnice pro dospívající slečnu a z druhé místnosti obývací prostor. V něm budou manželé zároveň přespávat.
Čtenářka si původně přála v obývacím pokoji rohovou pohovku, konferenční stolek, jídelní stůl pro čtyři osoby a také dvoulůžko s nočními stolky včetně místa pro umístění televizoru. Myslím si, že dostat do tak malého pokoje vše výše vyjmenované není nejen jednoduché, ale především velmi nevyhovující. Je zde totiž spojena klidová zóna (ložnice, spaní) s nejvíce frekventovanou místností, a to s obývacím pokojem.
Místo předsíně je zádveří
Začněme tedy hned u vchodu do bytu. Původně jsem uvažovala o úplném zrušení předsíně, nicméně jsem se rozhodla z důvodu minimální tepelné a zvukové izolace vytvořit takzvané zádveří s dvoukřídlými skleněnými dveřmi, mezi kterými je prostor pro věšák. Dveře jsou skleněné proto, aby prostor opticky nezmenšovaly a propouštěly co nejvíce světla.
Ze zádveří se dostaneme do kuchyně, jejíž velikost a tvar do písmene S je omezen světlíkem a také tím, že jsem umístění kuchyně a koupelny chtěla zachovat na totožném místě, kde původně obě byly. V místnosti se našel i prostor pro vestavnou chladničku, potravinovou skříň a malý barový stolek, u kterého je možné v klidu posnídat, aniž by byli ostatní rušeni. V kuchyni není příliš denního světla, takže jsem opět volila dvoukřídlé skleněné dveře.
Obývací pokoj je zároveň i ložnicí
Jídelní stůl jsem umístila do obývacího pokoje, ve kterém jsem se rozhodla použít rohovou pohovku s kvalitním rozkládáním pro trvalé spaní. Dále jsou v místnosti dvě komody a knihovnička.
Z kuchyně je vstup rovněž do koupelny, šatny a pokoje dcery. Koupelnu jsem řešila dle požadavků v žluté barvě. Je zde velká rohová vana, umyvadlo, toaleta, pračka a malý úložný prostor. Jistě se zde nalezne i místo pro umístění koše na prádlo. Po obvodu dvou stěn jsem na přání čtenářky umístila zrcadla pro optické zvětšení prostoru.
Do šatny jsem umístila otevřené regály pro uložení oděvů. V ložnici dcery jsem místo patra vytvořila spaní ve větší výšce s rozsáhlým úložným prostorem a dále závěsné horní skříňky, knihovničku, komodu a pracovní stolek s kontejnerem.
Stavební úpravy jsou nutností
Téměř všechen nábytek by měl být ve světlých tónech. Stejně tak i podlahy a čalounění. Kuchyni jsem například vytvořila bílou lakovanou, v koupelně jsem žlutou kombinovala s bílou, v šatně by stačilo rovněž bílé lamino, v ložnici dcery je světlý desén dřeva. V obývacím pokoji jsem volila i skleněnou stolovou desku.
Toto řešení by jistě vyžadovalo vetší stavební úpravy, nábytek buď na zakázku, a nebo nový. Původní vybavení by v tomto případě nešlo použít.
Za týden 22.6. vám nabídneme druhé řešení tohoto bytu od designérky Kateřiny Mlejnkové.
Připravili jsme pro vás novou poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 - Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod. |