Místnost o ploše necelých 25 metrů čtverečních slouží jako kuchyně, obývací pokoj i jídelna. Dispoziční řešení však komplikuje komín procházející středem místnosti, stejně jako schodiště v obývací části.
Navíc si majitelka vysnila, že by jednou ráda okno v kuchyni vyměnila za balkonové dveře vedoucí na terasu, kterou si nově postavila. Měla i další velké přání: ke komínu přece patří krb.
Splnit tato a další přání, například zachovat kořenky po babičce a vytvořit prostor na jejich vystavení, byl úkol pro Annou Lacovou a Jana Ranného, designérský tým pořadu Jak se staví sen (Prima 28. června ve 21:20).
Když řemeslník neumí připojit spotřebiče
Majitelka před nastěhováním do domu nechala vyměnit stará okna za nová plastová, vymalovalo se a odstranily drobné závady. Zbytek zůstal na designérech.
Museli si poradit s rozdílnou výškou podlah v obývací a kuchyňské části, které se lišily o dva a půl centimetru. Proto sem položili dřevovláknité desky a do obou částí pak stejné marmoleum. Jeho barvu sladili s odstínem malby na stěnách.
Opravit se musela i vnitřní omítka pod oknem. Kvůli problémům s narušenou izolací fasády zeď zvlhla. Po vysušení se stěna začala loupat. Závada zvenčí domu už byla odstraněná, proto uvnitř stačilo povrch jen opravit, přebrousit a znovu vymalovat.
Opravdu kuriózní bylo napojení přívodu vody pro pračku a myčku nádobí. Designéři užasle zírali na kuchyňskou baterii, kde byla trubka napojená a skrz otvor v pracovní desce vedla ke spotřebičům. Při rekonstrukci se potrubí zazdilo do příčky.
Další problém, s nímž si tým musel poradit, byla pračka vedle vchodových dveří do místnosti. V koupelně ani jinde v domě na ni místo nebylo.
Velká kuchyně, přesto málo místa
Nábytek, s výjimkou kořenek po babičce, rozdala majitelka sousedům a známým, jen část vyhodila. V místnosti si přála teplé a veselé barvy. To všechno jí designéři splnili.
I když původní kuchyňská linka byla poměrně velká, zcela tu chyběla spíž na potraviny a další úložné prostory. V novém dispozičním řešení se povedlo tyto nedostatky odstranit.
Autoři proměny zvolili liniové řešení. "U komína uprostřed místnosti jsme nechali vytvořit ze sádrokartonu niku, do které se vešla vestavná chladnička s mrazničkou a vedle klasická pečicí a mikrovlnná trouba. Nad nimi ještě zbylo místo na několik skříněk," popisuje Anna Lacová .
Kolem zdi umístili nejen dostatek skříněk a varné i mycí centru, ale i vestavnou pračku. Jak zdůraznil na pomoc přivolaný odborník, tyto pračky mají stejné funkce jako volně stojící a není třeba se bát, že by při ždímání "poskakovaly", a tak poškodily nábytek.
Kuchyňská dvířka jsou v barvě světlého dřeva, do vesnického domku však zvolili designéři nikoli hladká, ale zdobená mírně vystouplým rámem.
Stůl, nebo obraz?
Originální řešení jídelního stolu pomohlo ušetřit místo, kterého tady není nazbyt. Designéři vycházeli z toho, že někdy se sejdou u stolu čtyři lidé, ale velmi často je zde majitelka sama a večeří na pohovce při sledování televize.
Proto klasický stůl nahradil sklopným. Tvoří jej deska, která je připevněná na pantech na boční stěně niky. Pokud majitelka potřebuje vytvořit stůl pro čtyři osoby, sklopí se a zachytí na protější stěně.
Když majitelka preferuje volný prostor, opět se uloží do svislé polohy.
Designéři si "vyhráli": spodní část stolu připomíná obraz v rámu. Na první pohled nikoho nenapadne, že na stěně visí jídelní stůl.
Stejně jako nebylo možné zrušit komín uprostřed pokoje, musel designérský tým zachovat i zábradlí kolem schodiště. Vyřezávané dřevěné však nahradil vyzděným. "Díky tomu, že jde o zděnou příčku, mohli jsme tu zavěsit i poličky na trnech, kde si majitelka může vystavovat různé věci," říká Jan Ranný. Stejně jako dřív stojí za zábradlím televize.
Naproti televizi umístili designéři opět pohovku, jen místo velké rohové zvolili subtilnější se světlým potahem, která nebude v malém prostoru vypadat tak mohutně.
Krb do obýváku nesměl
Dát do malého pokoje krb designéři nesměli, narazili by na technické problémy a normy. Ale krbová kamna tam být mohou. Oproti jiným náhražkám nabízejí pohled na plápolající oheň. A hlavně na jaře a na podzim mohou sloužit jako levný zdroj tepla během chladných večerů, kdy se ještě nevyplatí zapínat centrální topení.
Před instalací kamen musel tým nechat provést opravu a revizi komína. Zvolili jednoduchá kamna s horním vyvedením do komína. Tento typ jde o několik stupňů otáčet doleva a doprava. Člověk si tak může dopřát přímý pohled do ohně, i když nesedí právě naproti.
Podlaha pod kamny je chráněná skleněnou deskou, v sádrokartonu za nimi nechali designéři vytvořit niku na skladování dříví i další předměty. Jejich snahu ohodnotila majitelka slzami, tentokrát štěstí. Designéři stoprocentně respektovali její přání, byla proto naprosto spokojená.
NákladyPodlaha 2 595 Kč/m2 |