Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Slavní herci a jejich chalupy. Podívejte se, kde to opravdu milovali

  1:00
Ve filmech hrával v obleku, ale sousedé z jihočeské chalupy znali Jaroslava Marvana v županu. Na slavného chalupáře rádi vzpomínají také na Kuklíku, Oldřich Nový se zdejšími starousedlíky nechal obírat v mariáši. Kde jinde stojí chalupy slavných?

Chalupa, kam jezdil odpočívat Vladimír Menšík, stojí v Dolní Polici v okrese Česká Lípa. | foto: Radek LaudinMAFRA

Kdo byl někdy s Vladimírem Menšíkem v jedné místnosti, mluví o čiré radosti, která z něj sálala. Silou svojí vypravěčské osobnosti rozpouštěl smutky a melancholie lidí kolem sebe. Dovedl to i přes kamery.

Něco z té síly možná zůstává i v "jeho" světničce. Je to lákavá nabídka na výlet. I v létě roku 2014 se můžou Menšíkovi obdivovatelé vypravit na návštěvu k němu na chalupu. Přesněji řečeno do imitace jeho letního bytu ve Vlastivědném muzeu v České Lípě.

Fotogalerie

Před lety tam dostali neobvyklý návrh. Pracovníky muzea oslovila vdova po Vladimíru Menšíkovi s tím, že je ochotna poskytnout část vybavení chalupy za účelem vybudování expozice věnované jejímu muži. Jeden z našich nejpopulárnějších herců jezdil odpočívat do roubenky v nedalekém Žandově-Dolní Polici.

Nápad se lidem v muzeu hodně zalíbil a rychle našli i vhodné prostory. "Expozice je opravdu sestavena z původního nábytku a předmětů z chalupy Menšíkových. Návštěvníci mohou usednout na lavici ke stolu a sledovat kromě vystaveného nábytku, obrazů, nádobí i malé rodinné video pořízené právě na chalupě v Dolní Polici," zve ředitel muzea Zdeněk Vitáček.

Může se hodit

Skutečná někdejší hercova chalupa u řeky Ploučnice stále ještě stojí. Menšíkovým patřila od poloviny šedesátých let a herec někdy jezdíval přímo z letního sídla natáčet. To se mu povedlo třeba v roce 1978 u pohádky Princ a Večernice, jež vznikala nedaleko. Vladimír Menšík tam hrál krále a jeho paní ho každý den po natáčení vítala na chalupě.

Kemr a Hrušínský v Plané nad Lužnicí

Planá nad Lužnicí v Jihočeském kraji zase byla letní zásobárnou nových sil pro dvě stálice Národního divadla a československého filmu. Nebýt Rudolfa Hrušínského, asi by se Josef Kemr v Plané neusídlil. Oba byli půl století kamarádi, propojení tak, že se někdy navštěvovali každý den. I o Vánocích.

Josef Kemr hrál v Plané ve stejném představení Maryši, díky němuž se Hrušínský seznámil se svou ženou Evou. Stalo se tak v létě roku 1945. Když si později postavili novomanželé na břehu Lužnice chatu, obstaral Hrušínský Kemrovi parcelu v Plané u rybníka Hejtman. Aby si byli stále nablízku.

Rudolf Hrušínský měl chaloupku v Plané nad Lužnicí.
Rudolf Hrušínský. Rejstřík jeho rolí je neskutečně bohatý: od komediálních...

Rudolf Hrušínský měl chaloupku v Plané nad Lužnicí.

Josef Kemr si udělal příbytek z bývalého včelína. Vybudoval si malou a skromnou chatku. Oba herci spolu trávili v Plané i letní večery, jejich příbytky nebyly příliš daleko od sebe. Chodívali rybařit. Přesněji řečeno Hrušínský měl nahozený prut a Kemr seděl vedle něj. Jindy muzicírovali nebo debatovali o divadle. Na chatě u Hrušínských se roky dodržovaly pravidelné rituály. První sobotu o letních prázdninách tam vždycky pekli sele, což si pravidelně nenechalo ujít hodně kamarádů.

E-kniha Chalupáři stříbrného plátna

E-knihu Radka Laudina s chalupářskými příběhy Miroslava Horníčka, Jiřího Sováka, Vladimíra Menšíka a dalších koupíte na knihy.idnes.cz za 149 Kč

Na oba vynikající herce si mnozí obyvatelé Plané dodnes pamatují. "Můj otec byl pekař a paní Hrušínská za ním vždycky ráno přišla. Chtěla celý první plech rohlíků. Táta pekl takové ty krásné mastňáky. Paní říkala, že Rudla si jich dá vždycky ráno pět ke kafi," zavzpomínal jeden z místních penzistů.

"On vždycky chytal ryby a lidi na lodičkách ho zdravili. Čudly jsme v řece chytali i my jako kluci, to k životu v Plané zkrátka patří," dodal muž. Ve městě teď uvažují o tom, že by si mohli dva známé chataře trvale připomínat stálou výstavou.

Marvan ve Výšicích

V jižních Čechách se zalíbilo i herci Jaroslavu Marvanovi, usídlil se v malé vísce Výšice, kam se kdysi dostal díky náhodě. Za vším byl jeho strýc. Ten do vesničky zamířil v souvislosti s koncem první světové války, v níž byl zraněn, a Marvan si tam později koupil chalupu. Nynější majitelkou je Jitka Novotná. Se slavným umělcem není nijak příbuzensky spojená, pouze ho jako dítě ve Výšicích občas vídávala. Třeba jak seděl na zahradě v křesle oblečený do županu a učil se role.

Jaroslav Marvan měl chalupu ve Výšicích.
Jaroslav Marvan. Ve 30. a 40. letech jeden z nejobsazovanějších herců. Slavný...

Jaroslav Marvan jezdil na svou chalupu ve Výšicích.

Jitka Novotná mívala v minulosti dost zájemců, kteří si chtěli domek na dovolenou pronajmout, ale s tím už pomalu končí.

"Chalupu pronajímáme jen částečně a plánujeme, že bychom ji více využívali sami pro sebe a naše kamarády," popsala majitelka, která domek na samém konci obce získala zhruba před třemi lety v exekuci. Předchozí majitelkou byla praneteř Jaroslava Marvana.

Výšice jsou podle Jitky Novotné nádherný kout v jižních Čechách. "Je to opravdu unikátní místo. Nevím, jestli k nám lidi láká víc Jaroslav Marvan, nebo skutečnost, že je zde opravdu krásná lokalita," dodala.

Domek majitelka zrekonstruovala a při koupi získala i několik fotografií slavného herce včetně pár drobností, třeba Marvanovu lampu. A považuje za štěstí a shodu náhod, že chalupu mohla koupit, i když byla ve špatném stavu. Ale to už je minulostí, stavení nyní patří mezi ozdoby malé vísky.

Oldřich Nový a Kuklík

Hvězda filmu Kristian Oldřich Nový vlastnil déle než čtvrt století chalupu na Kuklíku, což je obec deset kilometrů od Nového Města na Moravě. Pamětníci v obci při vzpomínání na Nového říkají: "Roztomilý člověk byl ve filmu i ve skutečnosti, mezi nás místní zapadl. Nikdy nedával najevo, že je něco víc. Noblesní muž, ale zároveň technický antitalent. Veškeré práce od sečení trávy po drobné opravy raději svěřoval jiným."

Hvězda filmu Kristián Oldřich Nový vlastnil také víc než čtvrt století chalupu...
Oldřich Nový si pobyt na chalupě rád zpříjemňoval hraním mariáše v místní...

Chalupa Oldřicha Nového stojí v Kuklíku u Nového Města na Moravě.

Herec si pobyt na chalupě rád zpříjemňoval hraním mariáše v místní hospodě. Karty mu sice moc nešly, ale o to raději se do hry pouštěl. Štamgasti se ho neostýchali popichovat, že když mariáš neumí pořádně, ať se na něj raději vykašle. Herec jejich poznámky odrážel originálně tak, jak to uměl pouze on. Vtipně a s elegancí.

"Byl moc prima člověk a vůbec ne lakomý. V létě tady bývala hasičská muzika, kde se platilo vstupné osm korun. A on přišel, dal na stůl stokorunu a řekl: ,Chlapi, kdyby hořelo, tak mi tu chalupu uhaste zavčas, ať nelehne popelem.' A sedl si a povídal s domorodci," zavzpomínal pamětník z Kuklíku.

V posledních letech života, kdy už na Kuklík nemohl jezdit tak často, psal aspoň známým do vesničky dopisy. Zajímaly ho životní dráhy a osudy dětí, které ho kdysi navštěvovaly. O jeho vztahu ke Kuklíku vypovídá i psaní, které poslal panu Librovi: "Milý pane Libro, kde jsou ty časy, kdy jste mi tak pomáhal (ve všem), když jsme ještě bydleli vedle sebe... Víte, já bych rád na Kuklíku za dva tři roky trávil důchod. To bychom si aspoň mohli občas hodit mariáš. Ale teď bych potřeboval vyspravit plot u zahrádky kolem dokola... Tentokrát bych rád přijel na delší čas příští jaro. Ještě jsem tam nikdy neviděl u chalupy kvést ten bez."

Stražisko a Ladislav Pešek

Oldřich Nový se několikrát pracovně potkal s Ladislavem Peškem, hráli spolu třeba ve slavném filmu Hotel Modrá hvězda z roku 1941. Také Pešek měl své letní sídlo. Pravidelně jezdil odpočívat do vilky Pampeliška ve Stražisku na Drahanské vrchovině. Jeho typická relaxační chvíle byla v houpacím křesle na terase. Bohužel ho právě na tomto nejmilejším místě postihla v červenci roku 1985 mrtvice.

Ladislav Pešek: dlouholetý člen Národního divadla zprvu odmítal film a nakonec...
Ladislav Pešek jezdil odpočívat do Stražiska na Drahanské vrchovině.

Ladislav Pešek jezdil odpočívat do Stražiska na Drahanské vrchovině.

Sousedé Ladislava Peška si dodnes vybavují, jak se herec učil role na zahradě a chodil na procházky do okolních lesů. "Byl to velmi příjemný pán. Jezdil k nám bleděmodrým trabantem. Občas nás pozval na kafíčko a ptal se, co je nového na Stražisku. O svých rolích nemluvil. Uvnitř měl kachlová kamna, to si dobře pamatuji. Někdy jsme mu nachystali dřevo nebo upravili zahradu. To když jsme se dopředu domluvili, kdy přijede," zavzpomínala jedna ze sousedek. Herec mířil na Pampelišku hlavně v létě, občas přijel i během jara či podzimu.

V roce 1953 si zahrál s místními ochotníky v inscenaci Chudák manžel. Ani ve svém jinak klidném rekreačním sídle neschoval svoji popularitu. "Tady blízko býval pionýrský tábor. A děti z něj si chodily pro podpisy pana Peška. I já mám jeden v památníku. Bylo mi tenkrát deset let, když jsem ho zde potkal. Vím, že on tady míval v obci besedy a chodíval v létě na naše koupaliště," zavzpomínal další ze sousedů.

Jméno neměl jen Peškův dům, ale i okolní vilky v sousedství. Jedna se třeba jmenuje Šárka. V této starobylé čtvrti jsou k vidění i nápisy dokládající, jak lidé zdejší kraj milovali a stále milují. Zde jsou dva z veršů: "Kdo jednou seznal kraje naše ryzí, ten rodu svému již se neodcizí."

"Komůrko tichá v stínu lesa, buď kobkou mou, zde duše plesá." Vilka Pampeliška je součástí malebné skupiny několika podobných staveb. Na Stražisko jezdil odpočívat také slavný vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle. Místním rodákem je slavný hokejový reprezentant šedesátých a sedmdesátých let Jan Hrbatý, který spojil svou kariéru s Duklou Jihlava. Ve Stražisku se kdysi naučil hrát hokej na zamrzlém rybníku.

Jan Pivec a František Kreuzmann v Škrdlovicích

Ne na chalupu, ale do venkovského penzionu ve Škrdlovicích na Vysočině jezdili často ti nejznámější prvorepublikoví herci.

Podnik stojí dodnes blízko Velkého Dářka, největšího rybníka v kraji, jemuž se přezdívá "moře Vysočiny". Dnes už se skoro neví, že Škrdlovice nedaleko Žďáru nad Sázavou byly ve třicátých a čtyřicátých letech oblíbeným prázdninovým cílem Jana Pivce, Františka Kreuzmanna a několika dalších slavných herců.

Interiér venkovského penzionu ve Škrdlovicích na Vysočině.
František Kreuzmann. V letech 1936 až 1945 jeden z nejvytíženějších herců,...

František Kreuzmann jezdil do venkovského penzionu ve Škrdlovicích na Vysočině.

Co je na tomto místě tak přitahovalo, že se trmáceli 150 kilometrů z Prahy do Škrdlovic, když mnohem blíže hlavnímu městu měli jiná lákavá místa k odpočinku? Samozřejmě Velké Dářko, ležící nedaleko obce. Ale hlavně to  byli tehdejší majitelé penzionu, kteří vytvářeli hostům neobvykle přívětivé zázemí se skvělou kuchyní. A to i v těžké době druhé světové války.

Dnešní majitelé penzionu Vysočina pečlivě střeží stařičkou knihu hostů z té doby. A uvnitř uchovávají výzdobu v prvorepublikovém duchu se snímky herců - dávných hostů. Podnik tehdy patřil manželům Doležalovým. Po sametové revoluci na slavnou tradici navázala Hana Veselá, vnučka manželů Doležalových.

Vesničky a menší města, kde chalupy hereckých legend stojí, jsou důkazem, že si všichni uměli velmi dobře vybrat místa pro relaxaci. A skoro ve všech obcích lidé na slavné a již nežijící sousedy s láskou vzpomínají. A občas jim položí květiny na hrob, protože někteří jsou ve svých chalupářských vsích i pochováni. Jako například herečka Jiřina Šejbalová.

Jak jsem hledal chalupy

„Nápad napsat knihu o místech, kam jezdila naše herecká stará garda na chalupy, vznikl už před lety v momentě, kdy jsem odmítal uvěřit informaci jednoho kolegy, že slavný elegán Oldřich Nový chalupařil v Žďárských vrších,“ říká autor knižní novinky Chalupáři stříbrného plátna Radek Laudin.

Radek Laudin je autorem knihy Chalupáři stříbrného plátna.

Radek Laudin je autorem knihy Chalupáři stříbrného plátna.

„Nový byl přece výsostně městský člověk, ten by se rozhodně netrmácel někam do vesnické chalupy na kopci. Jak jsem se mýlil. Tehdy jsem se začal rozhlížet i po dalších chalupách. Vždyť ti nejlepší herci doby minulé často mluvili o svých Velharticích, Malenicích, Krhanicích, Kytlici či Plané. Chtěl jsem se na vlastní oči přesvědčit, jestli je tam opravdu tak krásně. A musím potvrdit, že je. Asi nejsvéráznějším chalupářem byl Jaroslav Marvan, jehož oblíbený oděv na vsi byl župan. V něm třeba nepozorován za otevřeným oknem v létě poslouchal, co si o něm povídali pocestní za plotem zahrady. Nebo se bavil, když obecní rozhlas svolával vánočními melodiemi brigádníky na žně. Měl na chalupě i svoji trucovnu, kde se naučil třeba roli krále do Šíleně smutné princezny. Tam byl podle mě vůbec nejspokojenější."

Autor:
  • Nejčtenější

Marek Ztracený staví v Železné Rudě dům. Výhled má k nezaplacení

Zatímco některé celebrity považují za nutnost žít v hlavním městě a být v centru dění, zpěvák Marek Ztracený je věrný...

Pořádná proměna. Úklid roky neuklízeného domu trval padesát hodin

Britská úklidová firma My Kind Of Clean se pochlubila kompletně uklizeným domem. Neuvěřitelně špinavé místnosti muselo...

Tereza Bebarová bydlí v domě za Prahou. V přístavku na zahradě natáčí

Herečka Tereza Bebarová žije s partnerem Ivanem Kotmelem a dětmi v domku za Prahou. Záměrně si vybrali objekt, který...

Vila v džungli je splněným snem českého majitele, ale i architektů

Úchvatná Atelier villa v minimalistickém pojetí je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Dokončena byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žluťák z Humpolce unikl demolici. Po přestavbě se vyloupl do krásy

Architekti z kanceláře OK PLAN se vrhli na rekonstrukci třináct let starého domu se žlutou fasádou. Ten si koupila...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Mobilní dům, zámek, chalupa, vila i penzion jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství zajímavých nemovitostí. Bydlet můžete v příjemné vile v Řevnicích,...

Hluchoněmý soused chová psy, kteří stále štěkají. Je to vůbec legální?

Premium Soused je hluchoněmý, neumí číst, psát ani znakovat. Má doma dva psy, kteří neustále štěkají. Myslím si, že takový...

Zdědil jsem půl chalupy, ale bratr mi dělá naschvály. Pomůže mi soud?

Zdědil jsem polovinu chalupy, druhou polovinu zdědil můj bratr. Rád bych tam s rodinou jezdil, s bratrem a jeho rodinou...

Youtuber Taras Povoroznyk si v Říčanech splnil své velké sny

Kousek od Prahy si se svou manželkou Stáňou (26) a usměvavou dcerou zařídil úspěšný youtuber Taras Povoroznyk (27)...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...