Češi utíkají na chalupy. Za tvrdou dřinou, fajn partou i tajnými zálety

aktualizováno 
Stará fráze „Co Čech, to chalupář“ platí dál. Mezi staršími je chataření a chalupaření hitem, čím dál víc baví i mladší. Nic se ale nesmí přehánět. Článek přinesl týdeník 5plus2.

Zkušenost s víkendovým druhým bydlením má zhruba polovina obyvatel republiky. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Češi jsou národem chalupářů. Podle posledního sčítání domů a bytů atakuje počet chat a chalup asi 450 tisíc.

„Jeden takový objekt vlastní zhruba třetina lidí. Do této záliby chtějí investovat průměrně 3700 korun měsíčně,“ plyne z průzkumu Equa bank, který bankovní instituce letos provedla na 300 respondentech. Nejčastěji lidé vlastní menší chatu se zahradou, druhá největší skupina pak víkendovou chalupu.

Fotogalerie

Pro většinu dotázaných je pobyt na chalupě sezonní a víkendovou záležitostí. Každý pátý ji však vnímá jako skutečný druhý domov, místo, kde tráví naprostou většinu času. „Tito lidé zde pobývají několik měsíců v roce, třeba celé léto, někteří skoro celý rok,“ uvádí Markéta Dvořáčková, PR ředitelka Equa bank.

Respondenti průzkumu zpravidla nechtějí na svou rekreační nemovitost dojíždět moc daleko. „Většina dotázaných dojíždí do 100 kilometrů, těsně za nimi je skupina, která dokonce vlastní rekreační nemovitost ve městě, kde zároveň i bydlí. V zahraničí vlastní rekreační nemovitost pouhé jedno procento Čechů,“ plyne z průzkumu.

Rekonstrukce chaty vyjde průměrně na 200 tisíc

Chataři a chalupáři za svůj koníček musí pochopitelně také platit. Něco stojí údržba, ale i nafta či benzin nebo jídlo, něco péče o zahradu. „Většina uvedla, že průměrně měsíčně investuje 2 200 korun. Jen každý desátý naopak platí měsíčně částku vyšší než čtyři tisíce korun,“ popisuje Dvořáčková.

Další investice padne na zahradu. Ti, kteří se o ni celoročně starají, vydají průměrně za péči 1 500 korun měsíčně. Hodně lidí se čas od čas rozhodne k rekonstrukci. 

„Během posledních tří let ji provádělo 37 procent dotázaných. Nejčastěji zmiňovaná částka pak činila do 200 tisíc korun. Tu si 2/3 respondentů hradily z vlastních zdrojů, pětina Čechů si na ni musela půjčit.“

Zájem o chalupaření neustále roste

Velké množství rekreačních objektů mění v posledních letech majitele. „Jsou to chaty a chalupy první generace chatařů a chalupářů ze 70. a 80. let. Jejich děti či dědicové však o objekty často nejeví zájem a raději je nabídnou k prodeji,“ uvádí server Bezrealitky.cz s tím, že za objekty však jejich noví majitelé chtějí (a dostanou) více peněz než v minulosti. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Zatímco v roce 2013 byla průměrná cena klasické chaty či menší chalupy kolem 800 tisíc, loni už to bylo 1,17 milionu korun. Nejvíc rostou ceny v dojezdové vzdálenosti do Prahy.

Překvapivě nízká zůstává podle serveru Bezrealitky.cz cena celých rekreačních areálů. Nejčastěji se jednalo o horské penziony před rekonstrukcí, které umožňují celoroční využití, nebo chatové osady poblíž vodních ploch.

Pryč z města za prima partou sousedů

A co na chatách a chalupách obvykle děláme? Největší část dotázaných uvedla, že sem jezdí hlavně odpočívat. Polovina má rekreační nemovitost jako koníček a každý třetí zde pěstuje kvalitní bio ovoce a zeleninu pro své zdraví.

Pětina dotázaných Čechů uniká na chaty před městem, často za svými sousedy, protože zde mají prima partu. Už méně lidí, tedy asi každý sedmý, jezdí na chalupu sportovat. Jedna zajímavost a jedna pikantérie na závěr.

„Desetina dotázaných se na chalupě dře a domů se vrací velmi znavená. Pouhá tři procenta nakonec přiznávají, že rekreační nemovitost využívají k mimomanželským dostaveníčkům,“ podotýká Dvořáčková.

Podívejte se, kde se před 40 lety točil seriál Chalupáři


Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Z plechového kontejneru má skvělý hausbót. Slouží jako chata i ateliér

Moderní obývací prostor, designově vybavený studiem Punto Design, definuje...

Na návštěvu do plovoucího příbytku na Vltavě nás pozval Pavel Šindelář ze studia Punto Design, který svému kamarádovi,...

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Další z rubriky

Z garáží v centru města vytvořili úžasný byt, nechybí mu ani světlo

Prosklené patio představuje oázu klidu uvnitř interiéru.

V centru Amsterdamu je prostor vzácným zbožím. Když se naskytne příležitost pořídit si 230 metrů čtverečných velké...

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Seriál Chalupáři. Jak vypadá vesnice Višňová po 45 letech od natáčení

Z původního stavení Evžena Humla toho dnes už moc nezbylo. Zajímavostí je, že...

Letos v létě tomu bylo přesně pětačtyřicet let, co se v nenápadné vísce na Příbramsku natáčel legendární seriál...

Věž ze 14. století přestavěli na bydlení. Teď za ni chtějí 58 milionů

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva...

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva miliony liber, v přepočtu za 57,6 milionu...

Najdete na iDNES.cz