Na začátku nápadu o vlastní vile na ostrově Srí Lanka stála láska manželů k surfování. Hledali destinaci, která by nebyla příliš daleko a zároveň jim poskytla vhodné podmínky k milovanému sportu. Když poprvé navštívili Srí Lanku v roce 2018, bylo rozhodnuto.
A díky tomu, že Veronika i Pavel mohou pracovat odkudkoli, rozhodli se, že by nebylo špatné na část roku přesídlit tam, kde je jim dobře. Pak už byl jen krůček k rozhodnutí koupit v roce 2022 na jihu Srí Lanky pozemek a začít na něm stavět svou vysněnou vilu The Palmlanka.
Stavba proběhla hladce
„Pozemek zde většinou vlastní několik členů rodiny, a tak je jeho koupě ta nejtěžší část. Zbytek už je jednodušší a samotné zlegalizování koupě byla hračka. Místní se hodně řídí britským zákonem, takže mají tyto záležitosti dobře pořešené a veškeré papírování jde rychle. Za jeden týden byl pozemek náš,“ říká Veronika.
Stavba vily probíhala v době občanských nepokojů, takže se majitelé museli potýkat s častými výpadky elektřiny. Veronika si na druhou stranu pochvaluje, že kvůli absenci turistů se stavělo rychleji a byl dostatek řemeslníků. Po celou dobu byli na stavbě přítomni buď osobně majitelé, nebo stavební dozor.
„Na Srí Lance jsou velmi šikovní truhláři a celkově všichni řemeslníci. Se vším si poradí a jsou hrozně rychlí. Je znát, že potřebují práci, takže opravdu plní termíny. Cena je vyjednaná a nemění se,“ pochvaluje si Veronika místní poměry.
Zařízení inspirované kolonialismem
Vila o velikosti 300 metrů čtverečních disponuje čtyřmi pokojíky, ve kterých je možné ubytovat osm lidí. V dolní části se nachází sdílená část s kuchyní, společným sezením, terasou a bazénem. Majitelé Palmlanku navštěvují v průměru dvakrát ročně a po zbytek roku bydlení pronajímají.
„Celou vilu si často pronajme velká rodina nebo skupina přátel. Druhá varianta je, že si cestovatelé pronajmou na pár dní jen samostatný pokoj,“ popisuje Veronika a říká, že ze sedmdesáti procent je vila během roku zarezervovaná jen pro jednu rodinu, což je podle ní ideální využití.
Interiérový design je jedním z Veroničiných koníčků. Na zařizování vily se proto vyřádila. Vybavení hledala především v místních obchodech se starožitnostmi, kam obvykle potomci po zesnulých rodičích odkládají kousky, které se rodině už nehodí. Předměty často pamatují ještě koloniální éru.
Další zdroj inspirace pochází ze severu Srí Lanky, který je hodně ovlivněný Indií. Odsud pochází motiv kachliček v kuchyni, na které je Veronika velmi pyšná. Zbytku interiéru dominují minimalistické prvky. Majitelka našla inspiraci také u místního architekta Geoffreye Bawy. Jedním z výrazných kusů nábytku je lavice z koloniální éry, které vdechla majitelka nový život růžovým nátěrem.
Jak bydlí Češi v zahraničíZveřejněný příběh odměníme knihou. Pošlete do seriálu Jak bydlí Češi v zahraničí fotografie (video) a příběh i zkušenosti s bydlením v cizině. Popište nemovitost, okolí, čtvrť i zajímavosti a odlišnosti od bydlení v České republice, různé možnosti a ceny bydlení v dané zemi atd. Ze zaslaných příspěvků vybere redakce Bydlení iDNES.cz nejzajímavější příběhy s kvalitními fotografiemi, které zveřejní v seriálu Jak bydlí Češi v zahraničí. Za zaslané příběhy předem děkujeme. Fotografie (ideálně šířkové) a text, případně video jednoduše přidejte do následujícího formuláře. PŘÍSPĚVKY ZASÍLEJTE ZDE
|
Součástí vily je dobře vybavená otevřená kuchyň, kde si hosté mohou uvařit. „Sami si rádi vaříme a kuchyň jsme proto vybavili velmi pečlivě. Nechybí v ní odšťavňovač, mixéry i kvalitní kávovar, ve kterém lze zpracovat výborná srílanská zrna,“ říká Veronika.
Pro ty, kteří si chtějí dovolenou užít se vším všudy, je k dispozici personál, připraví nejen snídani, ale za příplatek i večeři podle přání hostů. Služby kuchařů využívá i sama Veronika s rodinou. Ta čítá kromě manžela i devatenáctiměsíční dcerku Jasmínku. O tu se na Srí Lance starají babičky nebo chůva, aby rodiče mohli v klidu pracovat.
Ubytování je možné si rezervovat přes Airbnb, hodně lidí si také najde vilu přímo na Instagramu. Jinou reklamu si majitelé neplatí. Vila je často v určitých obdobích zamluvená i na rok dopředu. Manželé tedy musí dopředu plánovat i svoje návštěvy, aby se nekřížili s rezervacemi hostů.
Nejlepší návštěvy. Podívejte se, jak zajímavě bydlí Češi v zahraničí |
„Máme už pár pravidelných hostů, kteří se k nám rok co rok vrací,“ pochvaluje si Veronika. Majitelé pořídili například generátor, díky kterému je během častých výpadků energie zachován provoz wi-fi, která je pro mnohé pracující hosty základem. K dispozici je bazén a plně vybavená venkovní tělocvična, kterou využívají nejen surfaři, ale i skupinky, kteří jezdí na pobyt s jógou. Posledním vylepšením je nainstalování projekčního plátna na střeše vily. Je to netradiční letní kino v kulisách džungle.
Na pomezí civilizace a džungle
Vila stojí na jihu ostrova mezi městem Tangalle a vesnicí Hiriketiya, která je rájem surfařů. Na pláž Hiriketiya se lze dostat za deset minut. V samotné vile, která stojí na okraji džungle, je naprostý klid. Oceán je vzdálený pouhé dvě minuty chůze a na střešní terase je tak slyšet šumění vln. Nejbližší tříkilometrová pláž Mawella je ideální na ranní nebo večerní běh. Plavci ocení vlnolam, díky kterému je možné plavat, což je na většině srílanských pláží kvůli vysokým vlnám nemožné.