Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Proč je v posledních letech černá barva v interiéru trefou do černého

Detaily i velké plochy na kontrast. I tak si černá hraje s interiérem. A samozřejmě nejčastěji v matu, bez otisků prstů. V posledních letech černá hodně „boduje“, a to ve všech místnostech. Důvodů je celá řada.
Posuvné dveře Idealine s horizontálním členěním působí velmi efektním a přitom...

Posuvné dveře Idealine s horizontálním členěním působí velmi efektním a přitom odlehčeným dojmem. | foto: JAP Future

Na prvním místě je zdůraznění určitého prvku či detailu. V černé barvě jej nepřehlédnete. Dalším důvodem je i obliba industriálního stylu, pro který je černá barva typická, zejména na prvcích z kovu a dalších „drátěných“ detailech. Černou barvu lze také kombinovat s jakoukoli další. 

Dveře Ideanet s tenkým rámem doplnila prosklená stěna ve stejném provedení.

Typická je dnes uhlově černá kontura, linka rámující dveře, nábytek či obklad stěn. Nejčastěji se ladí v kombinaci se vzdušně fungujícím sklem nebo zjemňujícím dřevěným dekorem.

„Dveře s minimalisticky řešenou hliníkovou konstrukcí využívají černou hodně často. Rámuje jejich velikost, dává pevnou oporu, a to nejen v hliníkovém materiálu, ale i tu optickou. Dveře Idea Door či Idealine jsou příkladem toho, že černá zjemňuje jak obří maxi rozměry, které si tyto dveře mohou v interiéru dovolit, tak subtilní černé linkování vytváří na skleněné výplni přijatelný dekor,“ popisuje Petr Paksi ze společnosti JAP Future.

Díky pevnosti hliníkového rámu mohou dveře s černým rámem narůst do skutečně úctyhodných rozměrů, a dát tak černé kontuře vyniknout naplno. Výjimkou nebývají výšky až téměř tři metry.

A jak tyto designové obry v černé do interiéru dostat? „Maximální šířka dveřního křídla je 1,4 metru, takže byste měli bez problémů projít každým dveřním otvorem. Pokud ale průchod komplikují úzké prostory nebo chodba do zatáčky, nabízí se možnost dopravit dveře do interiéru dovnitř jednoduše oknem. Tato designová provedení a velikosti se většinou využívají v prostorech, v nichž o velké okenní tabule není nouze,“ vysvětluje Petr Paksi.

Dvířka T.classic v dekoru dřeva a Softixx v hlubokém černém matu – to je velmi trendy varianta.

Černá v detailu

Efektní černý kov mohou nést i dveře s klasickou dřevěnou rámovou konstrukcí, například v podobě drobných černých doplňků. „Dekorativní černé pásky vsazené do plochy dveří osvěžují jejich jednolitost. Najdete je třeba u dveří Future a Simple, které svým provedením následují aktuální trend černé v interiéru. Jde o provedení, které je dostupné pro mnoho zájemců, protože základem je na ploše dveří cenově dostupný laminát a černá je trendy akcentem,“ popisuje Pavel Hajný ze společnosti Vekra.

Doslova černým hitem posledních let jsou také dveřní kliky a kování. Na dveřích působí velmi efektně a díky použitým materiálům přitom nic neztrácí ze své praktičnosti. U klik je důležitá čistota a absence ulpívajících otisků prstů. A to kliky v černé bezesporu splňují.

Kliku Rocksor navrhl architekt Stanislav Fiala.

„Kliky a madla z nerezu či masivní mosazi s povrchovou úpravou z matného černého titanu zůstanou stále stejně elegantně černé i po mnoha letech užívání. Tvrdost a odolnost tohoto pokovení je bezkonkurenční,“ uvádí Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Alternativou, která rovněž ctí trend černého kovu, jsou kliky s povrchovou úpravou černý chrom, který je navíc ručně broušený, takže klika pak svým vzhledem evokuje luxusní ebenové dřevo.

S podobou sopečného skla

Sledujte nejnovější akční nabídky IDEA nábytek na AkcniCeny.cz

Jako šperk z obsidiánu, který ozdobí interiérové stěny, působí s černými akcenty i domovní vypínače a zásuvky. „Domovní elektroinstalace z řady Decente staví na kontrastních barvách krytu a okolního rámečku, například v provedení z černého skla. Variantou v industriálním stylu jsou zásuvky a vypínače s černým krytem a betonovým rámečkem,“ popisuje Lenka Vodicová ze společnosti Obzor Zlín, Efektní černé sklo využívají i dotykové vypínače ITouch, díky matnému provedení na nich opět neulpívají otisky prstů.

Černá do koupelen

Černé akcenty se uplatní i v koupelně, skříňka Aston s umyvadlem Pura má černé úchytky i baterie.

Baterie, umyvadla, vany… odstíny uhlově temné se stále častěji dostávají také do koupelen. Stranou nestojí ani koupelnový nábytek, ať už jsou to nábytková dvířka v matném tmavém laku nebo nábytkové úchytky.

„Koupelny bývají hodně často malé, proto v nich může panovat obava z černé. Ovšem i na malém prostoru může černá vypadat velmi efektně. Stačí namísto velkých ploch vsadit pouze na detaily, jako jsou úchytky nebo madla,“ radí Ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas.

Přibližně před čtyřmi lety se v koupelnách začaly prosazovat i černé baterie a rámy sprchových koutů, zejména u nich vytlačily tradiční chrom. Černá se však objevila i na umyvadlech nebo či koupelnových doplňcích. V kombinaci s minimalistickými tvary nelze černé baterie rozhodně přehlédnout. Najdete je v nabídce snad všech značek, včetně tuzemského Ravaku.

Černá na maximum

Mystické černé barvy se není třeba bát ani na větších plochách, třeba v podobě nábytkových či kuchyňských sestav. Hitem je využití černé v kontrastu se světlejšími plochami či masivním dřevem a jeho imitacemi. Nečistot a otisků na tmavých plochách se přitom bát nemusíte.

Dvířka T.classic v dekoru dřeva a Softixx v hlubokém černém matu – to je velmi trendy varianta.

„Mnohému napomohou nanotechnologie. Například sametově hebký materiál softixx je ultra černý v hlubokém matu a přitom je naprosto praktický a vysoce odolný. Na svém povrchu si totiž nese nanočástice, které ručí za všechny exkluzivně praktické dovednosti tohoto materiálu,“ popisuje Martin Dusík ze společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek.

Mezi ultra matné povrchy v černé lze řadit i běžné lamino, které se pro vyšší odolnost zalakuje do provedení T.effect anebo jemně písčitě zrnitá atraktivní novinka černých fólií Ultra T. classic.

Černá dvířka i pracovní plochy z vysokotlakého laminátu nebo skla většinou korespondují s barevným i materiálovým řešením celého prostoru, což bývá spojení kuchyně s obývacím pokojem. V tomto případě je však vhodné tuto volbu pečlivě zvážit. Ne každý je na velké tmavé plochy připravený a v případě kuchyní je výměna finančně náročná.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

George Clooney prodává své milované vily u jezera Como. Za vším stojí Amal

Herec George Clooney prodává svůj majetek u italského jezera Como za 100 milionů eur. Vlastní rozsáhlý pozemek s vilou...

Ve svahu nad Labem objevili záhadnou ruinu. Provoz zahájili vlastní svatbou

Na Lisu je dům z roku 1608, kde se dříve nacházel dubový lis na víno. Stojí na samotě na pravém břehu Labe pod bývalými...

Pronájem kancelářských prostor 90m2
Pronájem kancelářských prostor 90m2

Vaníčkova, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
10 000 Kč/měsíc

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...