V Praze na Vinohradech Mike žije už pár let. Zkraje si svůj byt zařizoval sám, ale přece jen se v něm necítil dobře. Proto požádal Moniku White, designérku a majitelku obchodů Le Patio o pomoc. Jak ho to napadlo?
Může se hoditUvažujete o koupi bytu v Praze? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz. |
"Jednou jsme se dali do řeči a domluvili se, že se přijdu na jeho byt podívat a doporučím mu nějaké změny. A od té doby jeho byt vylepšujeme," vysvětluje s úsměvem Monika.
Mikeova vize
Představa byznysmena byla jasná: chtěl, aby byt odrážel jeho kosmopolitní osobnost a aby se v něm cítil dobře nejen on, ale i přátelé, s nimiž rád tráví čas. Ale také aby každý měl i své soukromí.
Dispozice bytu tyto požadavky dokonale splňuje, v levé části bydlí Mike, v pravé jeho hosté a vše spojuje hlavní obytný prostor: kuchyň, jídelna, relaxační zóna a obývák.
"Proto jsem byt pojala jako hotelové apartmá a současně cestu kolem světa. Což je vidět například v ložnicích, jedna je v provensálském stylu, druhá evokuje Thajsko, a kdyby bylo třeba, hosté mohou přespat i v Mikeově pracovně, kde je rozkládací sedačka. Tento prostor připomíná Afriku. Jeho ložnice se nachází ve druhé části bytu a je spojená s malým obývákem, šatnou a koupelnou. Celou tuto soukromou část jsem pojala v typicky pánském stylu," vysvětluje designérka.
Netradiční přivítání
Byt je v suterénních prostorách a majitel si přál, aby už samotný vstup kontrastoval s tímto faktem. Povedlo se, vstupní chodba vás okamžitě přenese do exotických dálek. Hosty i Mikea "zdraví" dřevěná socha thajského vítače, odložit si kabát nebo tašku můžete na starožitnou indickou lavici, a kdybyste se přezuli, vyzkoušíte si pohodlí perského koberce.
Pak už stačí pootevřít marocké dveře a můžete vkročit do bytu. "Dveře jsou z ručně tepané mosazi podložené sametem a překvapilo mě, jak přesně zapadly do stavebního otvoru; nemuselo se bourat ani dozdívat."
Za nimi už je křižovatka neboli druhá hala, ze které se vlevo vchází do zmiňované soukromé části, vpravo směrem k pokojům a koupelnám pro hosty.
Spojovníkem obou částí je jeden velký prostor. Původně šlo o několik na sebe navazujících, leč uzavřených místností. Propojily se částečným odstraněním příček, takže všechny jsou nyní průchozí a současně si zachovaly určitou intimitu. Výhodou tohoto prostoru je i přímý vstup na zahradu, která obklopuje byt do tvaru písmene L.
"Kuchyň také prošla kompletní renovací. Vestavné skříně svou strukturou i barvou evokují Afriku, v podobném duchu je i kuchyňská linka. Na ni navazuje barové posezení s odkládací částí z druhé strany a samotná jídelna," ukazuje designérka.
Stůl je z teaku a pochází z Indie, stříbrné židle kombinující kov a obarvenou kůži jsou francouzské výroby, indické dřevěné komody zase evokují dobu minulou, avšak jde o současné výrobky ze shishamu.
A tak je to v bytě všude: moderní kusy se spojují s tradičními, styly se míchají tak, aby do sebe zapadly. Podle designérky je právě tento přístup řešením originálního interiéru, jeden styl by mohl působit příliš těžkopádně, navíc se majiteli za čas může omrzet.
Z jídelny projdete do obývací části dělené na dvě zóny. V první je bar a několik míst na relaxaci včetně sofa v podobě truhly, ve druhé sedačka a křesla. Dominantu celého prostoru představuje původní krb. "Reliéf krbu je vskutku jedinečný, jak velikostí, tak tvarem," ukazuje Monika White.
Budiž více světla
Přestože je byt situovaný do suterénu, většině místností nechybí komfort přirozeného světla. Avšak s ohledem na celkovou rozlohu bytu (kolem 250 m2) to přece jen nestačí.
Problém se však vyřešil elegantně: svítidla plní svou funkci a současně fungují i jako dekorace. "Použili jsme tři světelné zdroje: egyptské a filipínské lustry a lampy jsou z Le Patia, moderní prvky, například na toaletě pro hosty, značky Artemide. Do třetice byly použité starožitné kusy pocházející z našich končin, ty jsem pořídila v obchodě Art deco. Nejzajímavější je patrně lustr v pracovně z 30. let 20. století, který vymyslel letecký inženýr," říká designérka.
U svítidel, a nejen u nich, se navíc dodržuje symetrie, například nad jídelním stolem visí dva filipínské lustry z mušlí capiz, v obou obývacích částech pak designově shodné lustry z tepané mědi z Egypta.
Domov jako odraz osobnosti
Rekonstrukce a proměna Mikeova bytu probíhala postupně v průběhu více než dvou let. Ještě ho čeká renovace koupelny pro hosty, která bude v marockém stylu.
Na co je Monika v tomto bytě obzvlášť pyšná? "Potěšilo mě, že od té doby, co jsme Mikeův pražský domov proměnili, tu pobývá častěji než dříve. Sám říkal, že byt je konečně takový jako on sám, že odráží jeho životní styl. A to považuju za nejdůležitější: aby váš domov ladil s vaší osobností. Pak se v něm budete cítit dobře."