Položit epoxidovou stěrku betonepox a šestiúhelníkovou dlažbu tak, aby na sebe...

Položit epoxidovou stěrku betonepox a šestiúhelníkovou dlažbu tak, aby na sebe navázaly v naprosto přesné výšce, si vyžádalo opravdu precizní práci řemeslníků. | foto: Kateřina Němcová

Byt, kde si beton skvěle rozumí se zlatem. Unikátní interiér v Praze

  • 68
Navrhnout byt pro finančně zajištěného manažera a jeho partnerku znělo architektce Radce Valové jako sen. Byt totiž zaujímá celé druhé patro domu v Pařížské ulici, tak ho pojala opravdu velkoryse. A nešetřila betonem.

Secesní dům v Pařížské ulici nabídl i po desítkách let od doby svého vzniku řadu více či méně zachovaných stavebních detailů včetně zlatých (mosazných) klik na oknech a dveřích. Právě ty architektku Radku Valovou ze studia oooox inspirovaly.

Ke své oblíbené barevné kombinaci bílé, šedé a černé tak přidala i zlatou, byť zrovna nepatří k jejím oblíbeným. Na druhé straně jí tato barva dala možnost vyzdvihnout původní řemeslně krásně zpracované kování a dodat interiéru na luxusu.

Na betonové stěrce vznikl díky „razítkům“ téměř efekt 3D tapet.

Protipólem zlaté se zde stal beton a betonové stěrky, tentokrát ovšem v nové, poprvé použité podobě. Opět se potvrdilo, že spolupráce kvalitního architekta s kvalitními řemeslníky může přinést opravdu zajímavý výsledek.

Kreativně pojatý beton

Jen hlavní obytný prostor s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní tohoto bytu zaujímá polovinu celého patra domu, dále tu jsou dvě ložnice a pracovna, každý pokoj má vlastní koupelnu.

V obývacím pokoji najdete zachovalá původní kachlová kamna, ale také kuchyňský ostrůvek, jehož hmotnost se pohybuje kolem 150 kilogramů. Jako zajímavý kontrast k této robustní hmotě skvěle fungují lehké proutěné jídelní židle či subtilní retro křesílka ze 70. let.

Může se hodit

Praha 10, 4Blok

Projekt 4 Blok přináší nadčasové bydlení v moderní novostavbě se spoustou zeleně.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz

Jako vždy je i v tomto interiéru nepřehlédnutelný motiv betonu, který nemůže u architektky Valové chybět. Její dlouholetá spolupráce s firmou Němec – luxusní povrchy přinesla u této realizace další posun: v obývacím pokoji na betonovou stěrku, ještě před jejím zaschnutím, nechala Radka Valová otisknout různá kulatá „razítka“, takže se na stěně podařilo vytvořit netradiční 3D tapetu. Tento postup, který byl použitý vůbec poprvé, se zopakoval i na dalších plochách.

Rozhodně nepřehlédnutelná je v tomto velkém prostoru také podlaha, u které se podařilo namixovat epoxidovou stěrku betonepox s šestiúhelníkovou dlažbou, navazující na sebe v nepravidelných přechodech.

V interiéru se objevilo hodně černé barvy, od tapet, příček až po armatury. Díky kombinaci se zlatou a bílou působí výsledný dojem útulně.

Projekt Squat id23, jehož je tento byt součástí, tak ukazuje různé možnosti přístupu k bydlení. Každý z pěti bytů tohoto projektu navrhoval jiný architekt či studio, a to pro imaginárního uživatele. Autoři projektu nejdříve vytipovali obyvatele, kteří by mohli v Pařížské ulici bydlet, a pak vybrali vhodného designéra pro daný typ uživatele.

Pánská ložnice s černými tapetami

O projektu

Projekt Squat id23 vznikl ve spolupráci s Pražskou správou nemovitostí, která dům v Pařížské ulici vlastní, a dále s ateliéry I.D. Arch, SAD, OOOOX a dalšími designéry a architekty.

S nápadem na projekt přišla brazilská architektka a designérka Ingrid Vurm Lermen. V Porto Alegre vystudovala urbanismus, architekturu pak na škole Federal do Rio Grande do Sul. Do Prahy přišla již v roce 2004 za přítelem. Bylo jí líto, že zde nefunguje například v Brazílii už 30 let populární koncept Casa Cor (výstava v nájemním domě, kde jeden architekt navrhne jeden pokoj).

Ingrid tak založila v roce 2009 portál insidecor, specializovaný na interiérový design.

Současná verze insidecoru se poprvé objevila on-line v listopadu 2013, o tři roky později přichází insidecor s projektem SQUAT iD, nevšední výstavou interiérového designu.