Byt na Strossmayerově náměstí v Praze, který byl takřka v původním stavu, majitelé koupili v roce 2017. A pak to začalo! Oslovili architekty z ateliéru SLIM, kteří jim pomohli s celkovou rekonstrukcí. Ta byla, jak se říká, od podlahy. Zahrnovala nejen úpravu příček, ale i obnovu veškerých technických rozvodů a proměnila původní dispozici bytu na současné 3+kk.
Po konzultacích nad variantními návrhy sice zůstalo základní dispoziční členění bytu, zato se však odstranilo stísněné zádveří a zvětšila se koupelna. Obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, ložnice se šatnou a dětský pokoj zůstaly na svých původních místech.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.
Nadšení z industriálu
Téměř staletá historie (činžovní dům, v němž byt je, byl postaven v roce 1924) vedla architekty k tomu, že zachovali původní stavební hodnoty, jež doplnili industriálními prvky. Do prostoru vestavěli „rezavý“ blok, do něhož schovali kuchyni a koupelnu.
Industriálním odkazem však nešetřili ani ve zbylých místnostech bytu. V obývacím pokoji vytvořili lehkou policovou stěnu nesenou načerno lakovanými roxory (betonářskou výztuží), na toaletě zase odkryli původní zdivo, které zakonzervovali bílým nátěrem.
Z původních prvků Štěpán s Ivetou ponechali bukové parkety. Ty se vyskytovaly ve dvou ze třech pokojů, a tak bylo rozhodnuto, že se doplní i do dalších místností. Také kazetové dveře v obložkových zárubních zůstaly. Byly repasovány a dostaly nový šedý nátěr.
Černobílé spaní
Střízlivější řešení architekti volili v případě obou ložnic. Pozornost nasměrovali ke stěnám, kam nechali nalepit vliesové tapety. Hlavní (rodičovskou) ložnici potom z hlediska komfortu upřednostnili před hostinským pokojem (přičlenili k ní šatnu a balkon), z něhož se během realizace stal dětský pokojíček pro novorozenou holčičku.
Pozornost si zaslouží i koupelna. Na stěnách sice není pohledové zdivo jako na toaletě, ale nahrazuje ho keramický obklad ve stejném rozměru v kombinaci s velkoformátovým obkladem v prostoru vany. Díky zvětšení se sem navíc vešla ještě toaleta a vana se skleněnou zástěnou.
V duchu industriálního pojetí architekti ponechali viditelné vodoměry. Ty původní totiž nahradili elegantnějšími v masivním mosazném provedení. Chytře je vyřešen i úložný prostor, a to přímo nad koupelnou.
Architekti původně volili výhradně typová svítidla. Po jedné ze schůzek, kdy klienti vybrané svítidlo odmítli, však dospěli k závěru, že podobné vytvoří sami. Ve spolupráci se zámečníkem, sklářem a elektrospecialistou tak vzniklo výjimečné svítidlo navržené na míru do obývacího pokoje. Je ozdobou a vyhovuje i požadavkům doby.
Iveta Mandíková a Štěpán Lajda, ateliér SLIM„Majitelé bytu – mladý pár, který tvoří Kanaďanka a Novozélanďan – si nás vybrali na základě jedné z našich předchozích realizací. Věděli, co od nás mohou očekávat. Nesporně to pro nás byla velká výhoda. Majitelé k nám měli důvěru a zároveň sdíleli naše nadšení pro industriál, které jsme promítli do návrhu interiéru.“ |