V luxusním rezidenčním parku v Praze, kde se snoubí původní baroko s architekturou 21. století, se rozhodla zabydlet mladá rodina v třípatrové bytové jednotce bývalého statku. O tento sen se kompletně postaral architekt Petr Holada z architektonického a designérského studia de.fakto.
„Šlo o režim Shell&Core, tudíž jsme mohli udělat vše po svém, od podlah a stěn až po změny některých příček,“ popisuje Ing. arch. Petr Holada. A dodává: „Prakticky jediným zadáním od klientů bylo přání vlastní pracovny, kvalitní audiovizuální technika a samozřejmě komfortní kuchyň. Šlo o opravdu drobné požadavky, jinak mi plně důvěřovali a měl jsem volnou ruku.“
Celou realizaci řešil architekt v rámci domovského ateliéru, prostřednictvím vlastní truhlářské dílny a dalších navázaných řemeslníků a zaměstnanců. Jakmile s ním majitelé odsouhlasili návrh, autorsky odřídil a zkoordinoval celý průběh realizace.
Odkaz na zálibu v letectví provází celým bytem
Při vstupu do bytu vás nejdříve přivítají oblé klenby dodávající příchozímu pocit velkého, otevřeného prostoru. Je zde na míru vyrobená šatní skříň v béžové barvě s elegantními dlouhými černými madly, která se odrážejí v protilehlé podsvícené zrcadlové stěně.
„Při pohledu na strop návštěvník spatří první dekorační prvek odkazující na zálibu v létání majitele bytu: je tu atypická, ručně foukaná skleněná plastika připomínající mraky, mnou navržená a vyrobená českými skláři,“ uvádí architekt Petr Holada.
Bubliny vypadají jako mračna svým tvarem i zbarvením, od čirého skla, přes bílé a šedivé tóny. Tento umělecký kousek osvětlují bodová svítidla zabudovaná v nosné konstrukci připevněné ke stropu, která vše drží pohromadě.
Sestava se opakuje i u schodiště vedoucího do dalších pater, kde dodává prostoru nevšední atmosféru s osobitým příběhem.
„Další připomínkou aviatické tematiky je pak dřevěná vrtule vznášející se v podkroví nad schodištěm. To bylo jedním ze zadání od majitelů také, tuto vrtuli totiž vlastnili a chtěli ji v novém domově použít, právě jako důležitou symboliku jejich obliby letectví,“ říká architekt.
„Stromeček“ coby propojovací prvek
V přízemí jsou dále dva dětské pokoje, které jsou sice propojené, ale v případě potřeby se dají oddělit posuvnými dveřmi s černou tabulí. K dětským pokojům náleží koupelna, v blízkosti je technická místnost.
„Po schodech z masivu s proskleným zábradlím se dostanete do ústředních místností bytu, kuchyně a obývacího pokoje. Námi vyrobená dřevěná podlaha, položená do tvaru stromečku, přechází v otevřeném prostoru kuchyně a jídelny jako designový prvek na stěnu. Tento vzor se opakuje i v obývacím pokoji a dětských pokojích. V tomto patře se setkáte už s rovnými stropy, jak je většina z nás zvyklá,“ popisuje architekt Holada.
Kuchyni vévodí ostrůvek obložený keramikou s dekorem kamene od značky Graniti Fiandre od Elite Bath, který také definuje vymezený kuchyňský prostor. Společnou ranní kávu si u ostrůvku mohou vypít dvě osoby usazené na barových židlích, jejichž pohled upoutá do zelena zbarvený keramický obklad. Komfortní přípravu pokrmů zajišťují spotřebiče od společnosti Miele.
„Motiv stromečku na zemi směřuje naše kroky do obývacího pokoje, kde může rodina trávit čas četbou knih, péčí o akvarijní rybičky či společným sledováním filmů na velkoformátové televizi,“ popisuje architekt Holada. V místnosti podél stěny naproti oknům běží plynule atypická, na míru vyrobená dřevěná stěna s béžovými policemi.
Designové dveře jako průvodce bytem
Celým bytem vás po celou dobu provází nepřehlédnutelné dveře z přírodní dýhy s výraznými zárubněmi ze stejného materiálu vyrobené na míru podle návrhu architekta Petra Holady.
„Dveře z dřevěné dýhy jsou opět výtvorem naší dílny. Pro maximální designovou harmonii prostoru jsem při výběru klik vsadil na českou rodinou manufakturu M&T, která se mi již mnohokrát osvědčila. V tomto případě jsem zvolil kliku Minimal 2.0, protože mám bohaté zkušenosti už s její předchůdkyní a vždy jsem byl maximálně spokojený. Nyní mě lákalo vyzkoušet novější model a nelituji.“
Pro tuto realizaci byly kliky doplněny o spodní rozetu s uzamykáním. Na to navazuje Roman Ulich, hlavní designér M&T,: „Jak název napovídá, klika Minimal 2.0 našla svůj design a konstrukční řešení rozety v základu kliky Minimal. Její kování je pro svůj jednoduchý čistý design nejoblíbenější klikou nejen mezi architekty. Rozhodli jsme se proto vyjít z jejích kořenů, ale oživit její vzhled. Minimal 2.0 nabízí navíc zcela zásadní inovaci, v horní ploše může být umístěn drobný posuvný mechanismus sloužící jako WC či koupelnový zámek.“
Boj o každý centimetr
Jak bylo již zmíněno, při výstupu do posledního patra visí nad hlavou historická letadlová vrtule zavěšená do kleštiny. „Odhalené krovy jsme jenom lehce vyspravili, přetřeli a doplnili o svítidla, abychom vytvořili přímé i nepřímé osvětlení podkroví,“ vysvětluje architekt Petr Holada.
Hned u schodiště je pracovna, což byl jeden z mála požadavků majitelů. Opět se zde objevuje stejná podlahová krytina jako v spodním podlaží, na míru vyrobený nábytek. Zeď za schody zdobí betonová stěrka, která podtrhuje čistý koncept interiéru.
Dále tu objevíte ložnici rodičů s vlastní šatnou a koupelnou. „V této realizaci bylo potřeba efektivně využít každý centimetr, což je například krásně vidět právě zde u ložnice. Museli jsme tu přistoupit na velmi atypická řešení, hlavně pokud jde o úložné prostory,“ tvrdí architekt.
To vyřešil například vestavěnou skříní u postele, která je nenápadně schovaná za posuvnými dveřmi, jenž slouží i jako rám pro umělecké obrazy. V koupelně rodičů najdete opět keramické obklady Graniti Fiandre s motivy kamene opakující se v barevné kombinaci jako v kuchyni.
Proměna domu vás nadchne, z neobývané půdy mají luxusní podkroví |
Prostor jako inspirace pro design
Specifický prostor bývalého statku byl výzvou, jak se vypořádat s třemi různými druhy stropů: přízemí dominují klenby, v prostředním patře jsou rovné stropy se sádrokartonovými podhledy a třetí patro představuje podkroví.
„Jsou to tři světy a pro každý bylo potřeba zvolit jiný přístup. V přízemí bylo vše oblé a nic s ničím nesedělo, uprostřed je přesnost a pravoúhlost. Nahoře opět nic nefungovalo kvůli šikmým krovům,“ vzpomíná s úsměvem architekt.
A na závěr dodává: „V tom jsem tedy hledal inspiraci, ve snaze vytvořit kompaktní celek, který bude mít takzvaně hlavu i patu. Po úvodním dialogu s majiteli jsem se vcítil do jejich představ a ve finále se zrealizovalo vše, jak jsem navrhl. Dokonce jsem přesně věděl, kdy se rodina vrací ze zahraničí, takže z letiště přijeli do kompletně zařízeného domova, kde pro ně bylo připravené i nádobí a příbory, zkrátka vše fungovalo tak, jak mělo.“
Technické údajeLokalita: Praha 6 Realizace: 2023 Zastavěná plocha: 210 m2 Dodavatelé:
|
Autor interiéruIng. arch. Petr Holada, de.fakto, architektonické a designérské studio de.fakto, architektonické a designérské studio funguje nepřetržitě již od roku 2001. Zabývá se návrhy a následnou komplexní realizací staveb a interiérů pod svým autorským dohledem. Tak dosahuje maximální funkční i estetické kvality provedení s důrazem na detail a specifický přístup ke každému zadání. Tým architektů-designérů vedených Martinem Sladkým a Filipem Hejzlarem působí v kancelářích na pražských Vinohradech, kde má pro své klienty k dispozici i originální showroom. Součástí know-how de.fakto studia je i vlastní moderní truhlářská dílna a dlouholetá úspěšná spolupráce s několika osvědčenými řemeslnými výrobami i profesionály |