Realizace rozhodně nebyla snadná, už proto, že byt s plochou 85 m2 je v prvním patře vícegeneračního domu z roku 1935, kde se toto řadu let moc nezměnilo.
Při rekonstrukci se musela respektovat daná dispozice domu, přesto s podařilo například přesunout kuchyň do jiné části bytu, což přispělo k lepší funkčnosti a plynulosti provozu.
„Při odstraňování podlahových krytin jsme dokonce objevili prostup do pokoje o patro níže. Umístili jsme do něj točité schodiště, dole tak vznikl malý pokoj, který může posloužit jako šatna nebo pokoj pro hosty,“ vzpomíná majitelka, která si byt zařídila sama s manželem.
A pokračuje: „ K této místnosti jsme vybudovali malou koupelnu. Díky tomu, že prostor není moc velký a rozměry jednotlivých místností už byly dané, muselo se při rekonstrukci počítat s každým centimetrem.“
Marocká keramika i mangové dřevo
Jako výrazný dekorativní prvek se v interiéru prosadila ručně malovaná marocká dlažba a keramika, která se uplatnila v podobě drobných funkčních prvků. Spojení těchto autentických materiálů a pečlivě vybraných doplňků vytvořilo prostor, který majitelům přináší každodenně pocit exotické dovolené a pohody.
Zamilovali se do Bali, tak si v Česku postavili bungalov v ostrovním stylu![]() |
Masivní dub byl použitý na kuchyňské desce, policích i posteli, z mangového dřeva je jídelní stůl, komoda a ručně vyřezávaný paraván. Přírodní stínidla z palmového listí a mořské trávy i mořská tráva v podobě amfor představují originální dekoraci.
Ručně tkané polštáře z agáve, koberec z ovčí vlny či bambusové žaluzie podtrhují exotický ráz prostoru. Ručně kovaná mosazná světla spolu s marockou dlažbou dotvářejí atmosféru.
Palmy a exotické rostliny evokují tropy, to podporuje i pečlivě zvolená paleta barev. Teplé zemité tóny ve spojení s přírodními texturami podtrhují harmonii celého prostoru, který působí útulně a přirozeně.
Dotyk tropů
Kuchyň byla původně průchozí. Při rekonstrukci získala další funkce: stala se nejen prostorem pro přípravu jídla, ale také společenskou místností s relaxační a jídelní částí. Při jejím navrhování majitelka kladla důraz na přírodní materiály a orientální styl.
Strop zdobí stínidla světel vyrobená z mořské trávy, prostoru dodávají příjemnou hřejivou atmosféru. Pracovní deska a police jsou vyrobené z masivního dubu. Dominantní prvek kuchyně představuje ručně vyřezávaný paraván z mangového dřeva.
Nad kuchyňskou pracovní deskou je keramická mozaika ve tvaru marockého jetele, která slouží jako dekorativní prvek propojující geometrii s orientální stylistikou. Tento motiv podporuje i ručně malovaná keramika.