„Po odstranění příček se chodba integrovala do prostoru jídelny, utvořil se tak...

„Po odstranění příček se chodba integrovala do prostoru jídelny, utvořil se tak docela velkorysý společný prostor,“ komentuje rekonstrukci bytu Markéta Jägerová. | foto: René Bláha

Vytvořila si byt, kde svítí slunce, i když je venku zataženo

Byt Moniky je v nenápadném činžovním libereckém domě z konce třicátých let. Při zařizování vsadila matka tří dětí nejen na slunce, ale díky designérce i na jednoduchost a příjemné barvy.

V domě nebývalo vždy veselo. Zamřížované okénko v přízemí pamatuje vydávání potravinových lístků během války, další prostory sloužily jako kanceláře pro německé důstojník. Pak byly přestavěné na byty pro důstojníky z Východu.

Činžovní dům, ve kterém je byt Moniky, byl postavený v letech 1938 až 1939 podle návrhu architekta Maxe Kühna, který v Liberci realizoval velký počet významných projektů.

Životní zkušenosti však naučily Moniku optimismu, historii domu nevidí přes temné brýle. „Můj děda sloužil na západní frontě v Anglii. Nikdy, ani později po válce, nezahořkl. Dnes mu rozumím. Věřím, že je důležité naučit se přijímat nejen krásné, ale i stinné stránky života. A to především v sobě, srdcem,“ říká Monika Jägerová.

Zároveň tím vysvětluje, proč neměla potřebu podrobovat byt žádným radikálním úpravám po rozchodu se svým mužem, s nímž se do nově zrekonstruovaného zázemí společně se třemi dětmi před sedmi lety původně nastěhovala.

„Byt od těch dob zůstal vlastně nezměněný,“ přiznává otevřeně. „Časem jsem i já pochopila, že když se člověk ‚pročistí‘ zevnitř, pak se rázem automaticky pročistí i jeho okolí. Díváte se pak na svět jinýma očima.“

Už v době, kdy spolu se svým mužem hledala nejvhodnější způsob léčení pro svého tehdy čtyřletého astmatického syna, začala prý postupně přicházet na to, že čistota a pořádek v dětském pokoji astmatika nejsou důležitější než čistota její mysli.

Dnes se rozhlíží po svém bytě a s úsměvem konstatuje: „Není tu nic, co bych tady chtěla momentálně měnit, žije se nám tu dobře.“ A tak fotografie otce rodiny na zdech si dál žijí vlastním životem, ačkoli tatínek dětí tu již nebydlí.

Vůně slunce

Díky svému terapeutickému povolání nepodceňuje Monika ani posílení dobré atmosféry domu či bytu vnějšími prostředky. Třeba tím, že jej provoní difuzérem s osvěžujícími kapkami esenciálních olejů pomeranče či šalvěje… Nebo rozvěšením skleněných korálků a jiných drobností do oken a k zrcadlům tak, aby dále tříštily sluneční světlo do prostoru.

Čelní zrcadlové plochy dveří opticky zvětšují prostor a přidávají mu i světlo.

„Když je venku krásně, prochází sluneční světlo z balkonu ložnicí dále do chodby a odráží se o zrcadlo s krystaly v chodbě. I tím se prostor čistí, voní potom sluncem,“ pochvaluje si.

Radost všem dělá za příznivého počasí slunce. Byt totiž kromě špaletových oken disponuje dvěma balkony. Jeden je situován na východ, druhý na západ.

Prostor pro nadechnutí

Potenciál světla a vzdušnosti bytu byl také tím rozhodujícím důvodem ke koupi, ale i uspořádání bydlení pro potřeby pětičlenné rodiny. Tohoto úkolu se ujala švagrová Markéta, grafička i designérka interiéru v jedné osobě.

„Na místě současné kuchyně a koupelny byly dříve tři malé místnosti. Tím, že se odstranily příčky a chodba se integrovala do prostoru jídelny, vznikl docela velkorysý společný prostor,“ zpětně komentuje rekonstrukci bytu Markéta.

„Jednoduchost interiéru vytváří dojem čistoty. A protože byt sám je poměrně členitý, bylo důležité udržet zbytek v nějakých liniích a souvislostech, jak ve tvaru, tak materiálu a barvě. Preferuji vestavěný nábytek, který se podílí na utváření hranic místností, v prostoru nikterak nepřekáží,“ nechává Markéta nahlédnout do svého designérského pohledu.

V interiéru najdete spoustu původních prvků, včetně zárubní, dveří a kování.

Hra světel

Švagrové Markéta a Monika se lehce shodly na tom, že právě zeleno-bílá  kombinace barev v interiéru přinese onen žádoucí pocit čistoty a navíc rozvede dál i paprsky slunce do prostoru (i s pomocí již zmiňovaných skleněných korálků a křišťálových doplňků).

Vůni bytu prohlubují také dekory milovaných květin na tapetách v ložnici a pokoji pro dívky. Syn Moniky se zase našel ve světle modré, téma moře, lodí a plachetnic se vtěsnalo i do malého prostoru.

Dostáváme se tím obloukem opět k tomu, jakým způsobem dokáže domov, v němž se cítíme šťastni, zpětně rezonovat a zásobovat spokojeností své majitele. „Když se svým bydlením souzníte, tak vás dokáže nabíjet,“ je přesvědčena Monika, „je však dobré nepodcenit současně s úklidem domu i poctivou očistu mysli.“

Po odstranění příček se chodba integrovala do prostoru jídelny.

Ing. Monika Jägerová

  • Absolventka VŠST Liberec; terapeut – podpora zdraví
  • Žije v bytě 4+1 se svými třemi dětmi. V čistotě mysli vnímá paralelu k čistotě vnějšího prostoru.

Návrh rekonstrukce bytu a design interiéru: Markéta Jägerová, absolventka Inchbald School of Design, Londýn; Technická Univerzita Liberec, obor architektura a urbanismus