Dům z roku 1917 v centru ukrajinské metropole se za sto let již čtyřikrát přestavoval a mnoho úprav proběhlo bez stavebního povolení. Stav podkrovního bytu, který si před dvěma lety manželé pořídili, tomu odpovídal.
Nekoordinovaná změť stavebních materiálů a překrývajících se řešení vyžadovala radikální rekonstrukci. Došlo i na kompletní výměnu chátrající střechy, bez které by nákladná velká přestavba opět mohla sklouznout do kolotoče nekonečných renovací.
Velkoryse řešených 220 metrů čtverečních přineslo novou dispozici se čtyřmi ložnicemi, pracovnou, společenskou obytnou zónou, čtyřmi koupelnami a praktickým zázemím šaten, úložných prostor i malé prádelny.
Trojice architektů Atlichnyi Malyi, Julia Kobéridzé a Kateryna Goriaieva z kanceláře KI Design Studio, vytvořila unikátní prostor s nečekaně pojatými zónami. Spojnicí mezi prvním a druhým podlažím bytu není jen obligátní schodiště, ale i lesklá nerezová skluzavka, obtáčející se kolem zelené stěny, která se okamžitě stala jasnou dominantou prostoru.
Podle vedoucí studia Kateryny Goriaievy je dovádivá koncepce bytu určená pro „mladé obyvatele všech věkových kategorií“. Mít v bytě skluzavku a moci se každé ráno sklouznout z ložnice rovnou do kuchyně na kávu bylo velkým přáním majitelů. Instalace skluzavky přitom nebyla jednoduchá. Správné křivky se podařilo vyrobit až na druhý pokus.
Může se hodit |
Vstup do bytu začíná zádveřím s malou šatnou a první, s čím se příchozí setká, je právě vyústění skluzavky v obývacím pokoji s krbem. Pokoj je zařízen jako společenská a relaxační zóna, s mnoha druhy posezení, včetně zavěšené hamaky. Navazuje na něj moderní kuchyň a jídelna umístěná v prosklené zimní zahradě, která vznikla na místě původního balkonu.
Druhý balkon zůstal v bytě zachován. Z obytného prostoru lze vejít do dalších dvou, zatím nezařízených, pokojů, které jsou plánované jako dětské. Zatím bezdětní manželé chtějí mít tři děti.
V druhém podlaží bytu je prostor pro soukromou ložnici majitelů, obklopenou veškerým myslitelným zázemím šaten, koupelny a prádelny a úschovny cenností s trezorem. Navíc zde je i pokoj pro hosty se sociálním zařízením a domácí pracovna s proskleným oknem, která dodává prostoru na vzdušnosti.
Byt je zařízený s rozvahou a klidnou silou. Interiéru vévodí kvalitní přírodní materiály, které vydrží v nezměněném stavu desetiletí a také decentní kombinace poctivého dubového dřeva s krásnou kresbou a jemných barev s pastelovým akcentem tyrkysu a dalších odstínů vody a lesa na textiliích a doplňcích.
Útulnost zajišťuje i bohatství zvolených struktur na stěnách: zelenou stěnu pokrytou 155 živými rostlinami střídají odhalené, bíle a černě natřené cihly nebo dřevěné masivní mozaiky.
V koupelnách a v kuchyňském koutě využili architekti dalšího přírodního motivu, včelích pláství. Ty se objevují nejen na obkladech stěn, ale také v podobě zrcadel nebo drobného koupelnového nábytku.
Sofistikovanost čerstvě zařizovaného bytu doplňují jemné geometrické obrazy a grafiky a křehce působící skleněná svítidla, kterým konkurují industriální lišty s posuvnými reflektory nebo nerezové lampy.
Celým bytem vede na osm kilometrů nejrůznějších drátů, které zajišťují do posledního detailu koncept chytré domácnosti s chytrým rozvaděčem, který dokáže snadno centrálně řídit osvětlení, vytápění a teploty jednotlivých místností, zabezpečovací systémy, stmívání oken nebo ovládání jednotlivých elektronických domácích spotřebičů a zásuvek. Díky takto prozíravému řešení může mladá rodina uspořit velkou část nákladů na běžný provoz domácnosti.