Utekli do města. Vysněným bytem v centru si splnili všechny sny

  1:00aktualizováno  1:00
Jako výlet do padesátých let minulého století se může zdát návštěva bytu v izraelském Tel Avivu. Retro zařízení připomíná majitelům jejich dětství.

Nový domov uprostřed izraelské metropole pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv. | foto: Amit Geron

Manželé se rozhodli jít proti proudu, vrátili se do města a zakoupili zde vytoužený byt. Setkávání s přáteli, neustále nabitý kalendář plný kulturních akcí a všude kousek - to bylo něco, o čem snili na venkově většinu života.

Oba manželé jsou patrioti tělem i duší. Narodili se a vyrostli na předměstí Tel Avivu, a i když si od mládí přáli zkusit život v centru města, který by jejich nátuře slušel víc, nikdy sen nezrealizovali. Záhy po seznámení založili rodinu a pro malé i dospívající děti byl domek se zahradou na okraji velkoměsta rozhodně lepší volbou než byt uprostřed městského ruchu.

Byt v Tel Avivu z 50. let

Svého snu se ale nevzdali. Přišel na řadu hned poté, co vypustili děti z hnízda. Opustili domek a zakoupili si sto devadesát metrů čtverečních velký byt ve věžáku v centru Tel Avivu.

Nový domov uprostřed izraelské metropole jim pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv.

Oba architekti za sebou již mají zářnou kariéru ve slavných britských architektonických kancelářích. Tamar Jacobsová pracovala například pro Zahu Hadid.

Architekti se společně s majiteli vydali na výlet časem, do telavivského městského bytu padesátých let minulého století. Zejména druhá polovina této dekády znamenala zlatý věk místní architektury. Desítky tisíc imigrantů hledaly nové domovy a postupně vznikaly bytové domy, ve kterých byl kladen velký důraz na kvalitu stavby.

Jacobsová s Yanivem pojali na přání majitelů byt jako velkorysý otevřený prostor s jedinou samostatně vymezenou ložnicí majitelů. Jinak je celý prostor nespoutaný zdmi a otevřený. Protíná ho centrální komunikační chodba, která vede z velké rodinné terasy do ložnice majitelů.

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka...

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí. Pořádá-li se v bytě večírek, není nouze ani o další posezení, ať už u menšího stolu v jídelně, na pohovce v rodinném obýváku nebo ve společenském pokoji.

V bytě jsou dvě terasy. Množství takovýchto příjemných zákoutí bylo přesným zadáním majitelů. Pokud se hosté zdrží a potřebují přespat, nemusí se bát, že by zůstali bez potřebného soukromí, ztraceni ve velkém bytě.

Architekti navrhli i sestavu posuvných dveří, se kterými se dá prostor dělit a vymezovat. Právě posuvné dělící panely byly jedním z nejtypičtějších prvků telavivských bytů padesátých let.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala...

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí.

Nespoutaný prostor bytu s nádechem elegantního retra umocňuje i barevná koncepce - tóny neutrální šedé, béžové a bílé doplňuje kombinace modré a hořčicové.

Kvalitní dubový nábytek si pořídili manželé do nového bytu zbrusu nový. Doplnili ho jen několika kousky z původního bydliště a starožitnými koberci. Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé si volný prostor nadmíru užívají. Svolili i k netradičnímu portrétování vysněného bydlení. Proto se na fotografiích bytem míhá jako éterická a nepolapitelná víla devatenáctiletá izraelská tanečnice Shani Lichtová z tanečního souboru Batsheva Dance Company.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům s nádhernými výhledy je plný dřeva, díky sklu má i spoustu světla

Velká rohová pohovka je dominantou odpočinkového prostoru, lze z ní obdivovat...

Někteří architekti řeší stavbu i interiér, ale to jsou spíš výjimky. Majitelé se proto obracejí na interiérové...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Další z rubriky

Po 23 letech zrekonstruovali dům. Zvedli stropy a zbourali příčky

Nyní je kuchyň víc otevřená, přitom kompaktní a praktičtěji řešená s prostorným...

Před třiadvaceti lety zamířila Jitka s Pavlem z bytu v panelovém domě do vlastního. Koupili rozestavěný rodinný domek,...

V bytovém textilu vládnou grafické motivy a výrazné struktury

K letošním hlavním trendům v bytovém textilu patří grafické motivy a výrazné...

Lednový veletrh bytového textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem ukázal tři základní trendy, které se v tomto...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Najdete na iDNES.cz