Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

  1:00aktualizováno  1:00
Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být ukrajinský design světový. Návštěva byla připravena pro časopis Moderní byt.

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a citu pro detail. Architektka tím akcentovala ženský element v interiéru. | foto: Andrey Avdeenko

Když před dvěma lety architektka Olha Wood navrhla pro mladého muže, pendlujícího mezi Ukrajinou a Lotyšskem, interiér v minimalisticky koncipované rezidenci Penthouse v centru Kyjeva, netušila, že nepůjde o jedinou spolupráci.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Dva roky po úspěšném dokončení se znovu setkali, a to kvůli návrhu bydlení pro klientovu matku ve shodném developerském projektu s obdobnou dispoziční koncepcí i okouzlujícím panoramatickým výhledem.

Zadání bylo konkrétní: vytvořit příjemně barevný interiér pro jednu osobu včetně interiérové zahrady, místa pro praktikování jógy a prostoru, kde bude umístěna pohovka a další zázemí pro hosty.

Architektka využila pohledů, které nabízí dvacáté osmé poschodí, a přirozeného světla proudícího centrálními okny, podél nichž vznikla interiérová zahrada se zelenou trávou Rhipsalis.

Zcela přirozeně

Co se však Olha Wood rozhodla pozměnit, byla původní dispozice. Pomocí příček vytvořila plynulé oddělení obytných zón, aniž prostor radikálně uzavřela. Spojujícím prvkem napříč celým interiérem se stalo třešňové dřevo použité na vestavném nábytku, ale také na obložení zdí. Svou barevností i strukturou interiér změkčuje a zútulňuje. Navíc velmi dobře ladí s širokým spektrem barev.

Autorka pro tento byt zvolila růžový a zelený odstín. Druhý dubový dřevodekor nehraje prim, je však také využitý ve velkých plochách, a to jako pokládka podlahy ve vzoru rybí kosti. Třetím plošným materiálem je překližka použitá převážně v koupelně.

Fotogalerie

K velkým dřevěným plochám autorka zvolila solitérní kusy nábytku. I s tímto výběrem projevila velký cit pro tvarosloví. Doslova si pohrála s kompozicí nábytku z portfolia vybraných nábytkářských firem.

Pro hlavní obytný prostor zvolila solitérní kuchyňský ostrov od značky Bulthaup a dominantní pohovku od Morosa, to vše doplnila dekorativními svítidly Muffins od české designérky Lucie Koldové a izraelského designéra Dana Yeffeta.

Ložnici a prostor pro hosty pak Olha oddělila příčkami, volně stojícími velkoplošnými stěnami s nikami z třešňového dřeva a ovládacími závěsy SmartHouse. Volbou textilního rozdělení ložnice a hostinské části chtěla docílit volného a vzdušného řešení v jinak velmi přesném a pravidelném zařízení.

Ložnici vybavila převážně nábytkem od B&B Italia, v hostinské zóně jsou rozkládací pohovka a křeslo od italské značky Gervasoni. Pro majitelčin komfort a případné návštěvy navrhla architektka v bytě další koupelnu s toaletou.

Ve wellness duchu

Dominantou koupelny jsou dlaždice od dánskoitalské značky Made a mano, které architektka využila pro vytvoření geometrické šedobílé mozaiky.

Kyjev je vyhlášený velkým množstvím rozlehlých parků a přemíry zeleně napříč...

Kyjev je vyhlášený velkým množstvím rozlehlých parků a přemíry zeleně napříč celým městem. Krásy této metropole, často označované jako evropský New York, lze velkými prosklenými plochami sledovat dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu.

Dekorativní obklad pokrývá sprchovou stěnu. Překližkové stěny a dubová přepážka oddělují sekci s vanou, toalety a také velkoryse koncipovanou celoprosklenou solitérní šatnu od italského výrobce Poliform. Tím architektka završila výběr toho nejlepšího, co vyhlášená nábytkářská impéria dokážou nabídnout.

„Nebyla jsem omezena finančním limitem, i přesto jsem k výdajům přistoupila rozumně. Ráda pracuji ve finanční rovnováze,“ říká architektka.

A pokračuje: „Ačkoli šlo o novostavbu, musela jsem řešit nerovnosti stěn. V případě, že bych se nechtěla pouštět do těchto stavebních prací, musela bych ustoupit od velkoplošné koncepce. Naštěstí mám v týmu výborného malíře, který si s omezením skvěle poradil a umožnil mi realizovat mou vizi.“

Ukrajinská architektka Olha Wood kromě interiérového studia v Kyjevě působí také v estonském Tallinu. K sérii realizačních úskalí dodává: „Ani zařizování solitérním nábytkem nebylo úplně snadné, velké úsilí jsme museli vynaložit například při instalaci luxusního kuchyňského ostrova, který bylo třeba dovnitř dopravit při výměně oken prostřednictvím speciální služby.“

Vstupní hala autenticky reprezentuje designérský zážitek, který může každý nově...

Vstupní hala autenticky reprezentuje designérský zážitek, který může každý nově příchozí získat při samotném vstupu do obytné zóny. Vše lze uklidit, uložit a uzavřít – maximálně praktické úložné prostory zajišťují systém a pořádek napříč bytem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.


Nejčtenější

Pro sebe a manželku postavil dům. Na focení si přizval svůdné krásky

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský...

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský architekt Carlos Café v hlavním městě...

Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve...

Rekonstrukce bytu po letech pronájmu byla nutná. Výsledek vás nadchne

Probouráním příček a sjednocením podlahové krytiny vznikl velký světlý prostor...

Po několikaletém pronajímání majitelé uznali, že nastal čas pro využívání bytu pro vlastní potřeby. Aby tomu tak mohlo...

Deset let šetrných budov v Česku: podívejte se na ty nejlepší

2015 - LIKO-Noe: projekt ve Slavkově je ukázkou kancelářské budovy budoucnosti....

Před deseti lety byla otevřena centrála ČSOB v Radlicích, první certifikovaná šetrná budova. Ve stejném roce vznikla z...

Rodina s dětmi utíká před horkem do domu na pláži. Má fasádu z cedru

Střecha domu připomíná tvarem surfovací prkno.

Uběhlo sedm let, co severovýchod Spojených států ochromila tropická bouře Sandy a zpustošila rozsáhlé oblasti včetně...

Další z rubriky

Tak vypadá ráj. Vila v tyrkysové laguně je na prodej za 42 milionů korun

Nově zrekonstruovaná stylová vila je zasazena v tyrkysové laguně na soukromém...

Nově zrekonstruovaná stylová vila je zasazena v tyrkysové laguně na soukromém poloostrově Anahita v Indickém oceánu na...

Jak bydlí beachvolejbalistka Markéta Sluková: má doma písek a dva psy

Jídelní stůl je vyrobený na míru truhláři z Donate. Deska je dřevěná, nohy a...

Beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková s všudypřítomným pískem už doma dávno nebojuje. V atypickém žižkovském bytě...

Jednoduchý dům pro pětičlennou rodinu byl skvělou volbou. Zjistěte proč

Šikovně řešenou terasou se povedlo opticky zakrýt stávající studnu, která...

Iva a Jaroslav si postavili dobře řešený rodinný dům, který na sebe nestrhává pozornost. Odpovídá přesně jejich...

Najdete na iDNES.cz