Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Luxusnímu bytu 5+1 vévodí obří reproduktory. Má i byt pro návštěvu

Aby architekt dostál absolutní návaznosti jednotlivých obkládacích panelů z velkoformátové keramiky, musely být rozloženy na louce za továrnou v italském Castellaranu, kde byly vybrány jen ty kusy, které do spárořezu seděly. I tak vzniká dokonalost. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.
Chytré řešení sezení v tzv. mezizóně tvoří chaise longue Helen a otočná...

Chytré řešení sezení v tzv. mezizóně tvoří chaise longue Helen a otočná křesílka Sveva doplněná o kávové stolky Tris ze sortimentu exkluzivního italského výrobce Flexform. | foto: Lukáš Hausenblas

Architekt Filip Hejzlar přiznává, že do tohoto projektu nechal poprvé za léta své praxe velmi otevřeně zasahovat klienty a svého rozhodnutí nelituje. Již v počátcích spolupráce poznal, že mají nejen vkus a chuť se projektu věnovat, ale především oplývají nadstandardní představivostí, a přitom plně respektují hlavní roli architekta.

Purismus nechtěli

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

„V roce 2016 nás investoři oslovili prostřednictvím našich webových stránek. Vybrali si nás i přesto, že se jim ne všechny naše předchozí realizace z portfolia materiálovým pojetím stoprocentně zamlouvaly. Oproti naší typické materiálové a barevné skladbě, která je principiálně založena na jednoduchosti, měli odlišné preference,“ popisuje začátek spolupráce architekt Filip Hejzlar ze studia de.fakto.

„V zásadě jsem nebyl proti, ba naopak, jejich přání se pro mě stalo výzvou. A navíc mě potěšilo, že si vybrali právě nás. Značku de.fakto vnímali jako etalon kvality. Věděli, že s námi projekt dotáhnou do cíle,“ dodává.

Byt majitelé pořizovali ve stavu Shell and Core, tedy v době, kdy byla ještě šance měnit některé dispoziční determinanty. Majitelé měli před uzavřením spolupráce s Filipem Hejzlarem již prvotní studii, návrh půdorysu, který jim zpracovával jiný architekt. S tím však nebyli zcela spokojeni. V prostoru viděli mnohem větší potenciál.

Filip Hejzlar jim hned napoprvé odprezentoval návrh dispozice a ideu, které nebylo potřeba měnit. V dalším kroku se řešily barvy, materiály, vybavení nábytkem, na kterém majitelům velice záleželo, i proto výběr provázely přínosné dialogy. Nicméně tvarosloví zůstalo původní.

Největší oříšek

Architekt navrhl koncepci, která byla na realizaci technicky náročná. Vyžadovala velké množství stavebních prací, vysokou míru řemeslné zručnosti, a to vše s dodávkou v přesně daných termínech. Naštěstí všechny tyto náročné práce zajišťoval tým vlastních řemeslníků, jejichž činnost dozoroval a do posledního detailu kontroloval sám osobně.

Velkoryse koncipovanou jídelní zónu s masivním stolem zdobí židle Alba s područkami i bez područek od výrobce TON, nad stolem levitují stropní svítidla Mito sospenso (Occhio), která lze polohovat do různých výšek. Komoda Tabwa Sideboard v příjemném etno designu je od výrobce Etnicraft.

Náročné bylo například řešení velkých ploch velkoplošnými obklady z těžkých a drahých materiálů. Nejen přeprava, ale i samotná instalace musela probíhat se vší precizností a oddaností prostoru i materiálu.

„V několika případech to byla hra ne o centimetry, ale o desetiny milimetrů,“ popisuje Filip Hejzlar.

A k dobru přidává: „Například ten vysoce efektní obklad z velkoformátové keramiky nám tak trochu zavařil. Pro spolupráci jsme si zvolili firmu Elite Bath. Ta nám dokázala nabídnout obklady z calacatty, které jsou vyráběny v panelech se strukturou navazující ve vzorci A, B, C, D. Bohužel u várky, která z Itálie do Čech dorazila, jsme zjistili, že obklady v balení na sebe nenavazují.“

Architekt si vyhrál s nepřímým osvětlením prostřednictvím svítidel integrovaných do sádrokartonových podhledů.

Filip Hejzlar proto ještě dnes děkuje Lukáši Školoudovi z Elite Bath, který se do Itálie vydal, nakoupil mnohonásobně více balení obkladů, které pak skutečně přímo za fabrikou na louce se svým týmem lidí rozložil a jednotlivé dílce spároval tak, aby byl výsledek stoprocentní.

Srdce interiéru

Hlavním smyslem je maximální potlačení všech dveří, kterých bylo podle původního návrhu a s ohledem na velikost bytu netypicky hodně. Ty proto architekt důvtipně schoval do obkladu stěn teakovou dýhou či velkoformátovou keramikou. Oba tyto materiály se pak prolínají napříč bytem a skvěle se doplňují s dubovou podlahou.

Kuchyň, která je součástí obytného prostoru, má všechny spotřebiče ukryté, a díky tomu opticky nenarušuje záměr hlavní obytné místnosti, nechává vyznít dominantě interiéru, která byla mimo jiné hybným elementem celé myšlenky. Jde o solitérní zvukové reproduktory.

„Krychle, kterou jsme vytvořili sjednocením chodeb formou jednoho unikátního středobodu dispozice, v sobě ukrývá technickou místnost, toaletu pro návštěvy a další možnosti úložných prostor,“ popisuje autor návrhu.

„Dominantní reproduktory budou vždy ,eye catcher‘, proto jsem se s nimi nepřetlačoval,“ vysvětluje Filip Hejzlar.

Architekt věděl, že budou výraznou součástí interiéru, a dokonce i to, kde přesně budou umístěny. Nesnažil se s nimi nijak přetlačovat, naopak.

Právě reproduktory podle jeho slov interiér akcentují. A přesně takhle harmonicky pracoval i se svými klienty, kteří byli maximálně oddaní věnovat se výběru volně stojících solitérů. Měly doplnit drtivou převahu na míru vyrobeného nábytku. 

Například na pohovku, kterou si otestovali nejprve v Čechách, se vyrazili podívat a otestovat ji „naživo“ do Itálie přímo u výrobce. Obdobně postupovali s mnoha dalšími solitéry. Jak sám autor říká, už na začátku cítil, že je velká šance dobrého společného výsledku a majitelé na něm mají, jak sám přiznává, čtvrtinový podíl. Díky jejich vytříbenému vkusu jde o realizaci, která je z pohledu architekta naprosto výjimečná.

Názor architekta

„Na této realizaci mě těší hned několik věcí, například to, jak se majitelé o byt starají, jak se jim v něm dobře bydlí a jak dobře interiér komunikuje s okolní zahradou. A velmi mě baví, jak během jednoho roku dozrál odstín teakového dřeva, zmedovatělo. A velice rád se pohledem vracím na mnohé detaily, jako je třeba bronzové zrcadlo za pracovní deskou v kuchyni nebo bar integrovaný do knihovny v obývacím prostoru či vybavení v pracovně. V tomto bytě, kde je mnoho technologií, se hodně přemýšlelo nad vnitřním programem,“ odpovídá Filip Hejzlar na dotaz, co ho na tomto jedinečném projektu vnitřně těší.

S nábytkem na míru určeným do ložnice stejně jako například do pracovny si architekt s majitelem vyhráli. Majitel již při navrhování věděl, kde přesně povede jaký kabel a jaké místo poslouží jako technické zázemí pro technologické vychytávky, právě ty jsou jeho velkým koníčkem a vášní současně. Výsledkem je dokonalé řešení inteligentní domácnosti i ozvučení bez jediného viditelného kabelu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

16. června 2024

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Téměř sto let starý dům výrazně omládl, i přes dohled památkářů

14. června 2024

Partneři Romana a Pavel se před časem pustili do stylové rekonstrukce bytu. V čem byla jiná?...

Podkrovní byt ve stylu vily Tugendhat oslní důrazem na detail

20. června 2024

Majitel bytu měl zcela jasno o podobě svého nového bydlení: přál si vytvořit exkluzivní prostor ve...

U Děčína postavil dům z lodního kontejneru za půl roku a 1,2 milionu korun

20. června 2024

Tomáš Roháč miluje cestování, netradiční ubytování a ekologii. „Na cestách po zahraničí mě velmi...

Zůstaly jen nosné zdi. Tříčlenná rodina má za 1,5 milionu příjemné bydlení

19. června 2024

Byt v pražských Vršovicích velký 63 metrů prošel kompletní rekonstrukcí. Z původní dispozice...

Skvělý surfař byl jen samouk, přesto navrhl skvělé domy. Podívejte se

19. června 2024

V Los Angeles mají majitelé a spolumajitelé nemovitostí možnost si navrhnout i postavit rodinný dům...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...