Střešní byt o velikosti 120 m2 a dispozici 4+kk doplňuje opravdu velká terasa, má úctyhodných 155 m2. A speciální požadavek na budoucí obrazovou galerii? „Dlouhá chodba od vstupu do interiéru do hlavní obývací místnosti bude do budoucna využita jako obrazárna, proto je zvolené takzvané nátočné osvětlení a minimalistické dveře od firmy JAP,“ vysvětluje Aneta Zvěřinová, autorka návrhu.
Designérka přihlásila svůj projekt do soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Soukromý interiér – Novostavba. Již devátý ročník soutěže, do níž se přihlásilo rekordních 233 projektů, měl uzávěrku 28. února 2024. Výsledky najdete zde.
Do desátého ročníku soutěže mohou hlásit čeští a slovenští architekti a interiéroví designéři soukromé i veřejné interiéry, které byly dokončeny v průběhu tohoto roku. Uzávěrka je 22. února 2025. Vyhlášení vítězů proběhne 29. dubna 2025 opět v pražském Centru současného umění DOX, a to jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum.
Interiér v duchu stavby
Od počátku se návrh interiéru odvíjel v návaznosti na architekturu budovy. „V prostoru vládnou horizontální linie v pojetí posuvných hliníkových dveří či lamelových stěn. Kombinace černé, bílé a šedé barvy nám umožnila využít kulaté tvary, zrcadla, konferenční stolky či koberce,“ popisuje Aneta Zvěřinová.
Velkoformátovou dlažbu o velikosti 2,4 × 1,2 metru použila na podlaze celého bytu, samozřejmě v koupelnách a na WC, ale také na čelo postele v jedné z ložnici.
Velkoformátový obklad, který vyžaduje zkušené řemeslníky, dovolil například na WC vytvořit celou stěnu za klozetem z jediného kusu dlažby. Nenucenou eleganci jinak dlouhé chodby zajišťuji minimalistické dveře se skrytou zárubní, jejichž instalace proběhla už během hrubé stavby. Díky tomu mohly být všude použité soklové lišty z hliníku, v chodbě navíc doplněné o LED osvětlení.
Onyx jako ve vile Tugendhat
Celý interiér podtrhuje hlavní prvek, tím je podsvícená onyxová stěna v obývacím pokoji i mezi kuchyňskými skřínkami. Díky dálkovému ovládání je možné zvolit si intenzitu podsvícení onyxu, kámen tak vytváří jedinečnou atmosféru. Kuchyňská linka v minimalistickém pojetí v černém a bílém hlubokém matu je doplněna o spotřebiče značky Miele.
V obývacím pokoji tvoří dominantu onyxová stěna za TV, veškeré potřebné napojení na TV je skryto ve vestavné skříni za prodlouženou stěnou.
„Osvětlení v zápustných lištách je doplněné o závěsná světla Pyrit od značky Bomma. Tento typ osvětlení jsem vybrala v Miláně na veletrhu a použila ve stříbrném provedení v hlavní místnosti a v koupelně u zrcadla. Díky umístění před zrcadlem v koupelně se závěsná světla násobí,“ upozorňuje designérka Zvěřinová.
Protože návštěvy vidí nejvíce chodbu, hlavní obytnou místnost a často i koupelnu, je zde všude barevně i tvarově obdobně laděný interiér, proto i osvětlení Pyrit, které pro společnost Bomma navrhlo studio Dechem. Jako inspiraci použili autoři tvary minerálů. Ve stříbrném provedení jde o krystaly soli, ve zlatém o pyrit, který dal celé kolekci jméno.
Ložnice v černém
Byt nabízí dvě ložnice (jedna má i samostatnou šatnu), pracovnu, hlavní obývací místnost s kuchyňskou linkou, chodbu, koupelnu a WC.
První ložnice využívá vestavné skříně v černém hlubokém matu s vnitřním osvětlením. Na skříně navazuje postel s čalouněným čelem po celé výšce stěny. Závěsné lampičky jsou využity i v dalších místnostech.
„Naproti posteli jsme umístili TV zavěšenou na dýhované lamelové stěně, z dýhy jsou i noční stolky. Vedle televize jsou dvě skříňky s osvětlením ovládaným od postele, sloužící jako vedlejší večerní světlo,“ dodává Aneta Zvěřinová.
Mezonet s dokonale dotaženým detaily nadchne minimalismem i útulností![]() |
Druhá ložnice je doplněná o samostatnou otevřenou šatnu. V této ložnici tvoří předsazené čelo postele dozděná část obložená velkoformátovou dlažbou. Protože je veškerý čalouněný nábytek vyrobený na míru, potahová látka na posteli je stejná jako sedací souprava v obývacím pokoji.
Horizontální linie se objevují na lamelové černé stěně jak v ložnici, tak i v šatně nebo na lampičkách u čela postele či u kosmetického stolku. Tuto místnost zjemňují tvary v podání kulatého koberce, zrcadla a stropního osvětlení.
Pohodlí nejen pro hosty
Třetí místnost, pracovna, se může využívat i jako pokoj pro hosty. Stěnu s umístěnou TV tvoří dýhované desky, které jsou doplněné o LED osvětlení s možností změny barvy i intenzity. „Tento typ svícení jsme zvolili jako další typ světla. V případě návštěvy se rozloží sedací souprava, a návštěva tak může využít ovládání svícení přímo z postele,“ upozorňuje autorka.
Navazující pracovní stůl v dýhovaném provedení je napojený na vestavnou skříň v černém hlubokém matu, ta slouží částečně i jako úložný šatní prostor pro návštěvy. Všechny skříně doplňuje vnitřní LED osvětlení.
Výrazný prvek představují i zrcadla, hlavně celá zrcadlová stěna v chodbě a také v koupelně. Ta využívá tři druhy osvětlení: světla Pyrit u zrcadla, hlavní stropní osvětlení a LED pásek pod vanou.