Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Bydlení českých miliardářů. Luxusní domy jim staví špičkoví architekti

  1:00
Budova ve tvaru čapího hnízda, bělostná minimalistická vila, rezidence zapuštěná do okolí. Sídla českých miliardářů mají jedno společné. Navrhli je špičkoví architekti a není to žádné podnikatelské baroko.
Luxusní farma Čapí hnízdo na Benešovsku, která patří do koncernu Agrofert...

Luxusní farma Čapí hnízdo na Benešovsku, která patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše, dostala v roce 2008 padesát milionů korun z dotací a veřejných prostředků. Už v roce 2011 projekt kontroloval Auditní orgán, v roce 2014 si jej nechali "proklepnout" poslanci europarlamentu. Teď dotaci prověřuje OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) a česká policie. | foto: archiv Farmy čapí hnízdo

Cihla stojí stejně pro každého, kubík betonu stojí stejně pro každého, sklo taky, říká architekt Radan Hubička. Navrhovat laciný nebo drahý dům pro architekta vyjde nastejno. Ovšem s tím rozdílem, že někdo má těch cihel a skla na domě třeba za tři miliony korun, jiný za desítky milionů i víc.

Právě takovým klientům, kteří si můžou dovolit jakýkoli dům a hypotéka je pro ně cizí slovo, Hubička domy navrhoval. Druhému nejbohatšímu Čechovi Zdeňku Bakalovi postavil slavnou, do země zapuštěnou vilu na Šumavě, k níž se sjíždějí turisté jako k místní pamětihodnosti. Právníkovi Fidelisi Schlée obložil knihovnu plátkovým zlatem a lobbistovi Romanu Janouškovi navrhl moderní vilu s výhledem na Prahu.

Zde bydlí bohatí Češi

Mít svého architekta totiž mezi nejbohatšími Čechy patří už k bontonu. Podnikatel Luděk Sekyra si pro svůj dům vybral známou architektku Evu Jiřičnou. "Respektuju ji a jsem příznivcem její architektury, kterou ona sama označuje za poetický minimalismus. Vzhledem k jejím realizacím špičkových staveb a interiérů nejen u nás, ale i v zahraničí, patřila od začátku k mým favoritům," říká.

Agrární magnát Andrej Babiš dvakrát sáhl po návrzích Jiřího Javůrka, podnikatel Pavel Tykač svou vilu nechal projektovat Vítem Máslem a nejbohatší Čech Petr Kellner svůj nový domov svěřil architektům studia Cigler Marani.

6. května 2011

"Vědí, jaké domy děláme, a asi se jim to líbí," říká za všechny Bakalův a Janouškův architekt Hubička. "Ne že bych si tím dělal nějaké body, ale potěší to, máte pocit, že práci, kterou jste dělal doteď, jste nedělal zbytečně a někdo si jí všiml," dodává Javůrek, autor Babišovy originální ekofarmy Čapí hnízdo.

29. března 2012

Pětice jmenovaných ateliérů má jedno společné: patří mezi českou špičku a jejich architekti umějí navrhovat neotřelé a novátorské projekty, které se objevují v prestižních odborných publikacích po celém světě. A hlavně: postaví vám originál, který nikdo jiný mít nebude a který bude na hony vzdálený proslulému stylu, pro svou kýčovitou zdobnost přezdívanému podnikatelské baroko.

Žádné věžičky a rohové vany

Podle architektů nejbohatší Češi neberou vlastní bydlení jako možnost předvést se, prý to nemají zapotřebí. "Doba se změnila, už to nejsou zlatokopové ze začátku devadesátých let," říká Jiří Javůrek. "Spousta lidí se vypracovala vlastní pílí a uvědomují si, jak ty peníze těžko získali."

Radan Hubička je oblíbeným architektem českých milionářů.

Od začátku 90. let se změnilo leccos včetně vkusu nejbohatších klientů. "Tehdy to bylo opravdu strašné napříč společností, i u těch nejbohatších, ačkoli vyloženě "superdrahé" domy se nestavěly, protože ty peníze ještě nebyly vydělané," vrací se o dvacet let zpět Vít Máslo, který projektoval pražskou vilu pro Pavla Tykače.

Tři největší hity té doby? Rohová vana, arkýř a klasická sedlová střecha. "Představa ideální vily v devadesátých letech byl takový rakouský penzion," říká s ironií.

Navíc kýčovité podnikatelské baroko, věžičky nebo kopie anglických sídel, to nejsou domy těch nejbohatších, o nichž je řeč. "To je sorta lidí, která je níž, ale může si dovolit dům, a jejich potřeba dokázat, že jsem výš než ostatní, je daleko větší, proto tam taky vznikají daleko větší hrůzy," říká Javůrek.

Podívejte se na sídla českých miliardářů

Fidelis Schlée: opravdu je ikonou nevkusu? Pravda o zlatém klozetu

Luxusní sídlo miliardáře Bakaly na Šumavě

Miliardář Petr Kellner dostavěl své luxusní sídlo v Podkozí

Vilu Romana Janouška i dům Zdeňka Bakaly navrhl stejný architekt

Unikátní stavba v podobě čapího hnízda vévodí statku Andreje Babiše

Uhlobaron Zdeněk Bakala si nechal navrhnout svou vilu na Šumavě od architekta Radana Hubičky.

Pro magnáta Andreje Babiše prý bylo nepřípustné, aby ptáci na stavbu doplatili, proto úprava komínu a hnízda probíhala v zimě.

Petr Kellner si nechal navrhnout své sídlo na Berounsku od ateliéru Cigler Marani Architects.

Peníze podle Másla kultivují, víc peněz může vést i k lepšímu vkusu. Člověk, který zbohatne, začne cestovat, potkávat se s podobně bohatými lidmi a nasaje jejich životní styl a standard, což se týká i bydlení.

I tak je ale čas od času napadne hodně netradiční přání. Jiří Javůrek tomu říká pošetilost mocných a Vít Máslo přidává jednu zkušenost: "Jeden klient si přál podzemní bowlingovou dráhu. Jen si to představte, to je nějakých třicet metrů a celé schované tak, že už to není vůbec vidět. Je otázka, jestli všechno, co požadují, je k užitku, jestli to není zbytečnost. Neznamená to však, že by peníze nehlídali, jen chtějí kvalitu, na kterou jsou zvyklí z byznysu. Když už dají do bydlení takové obrovské peníze, chtějí je maximálně vytěžit do poslední koruny."

Může se zdát, že když máte peníze na dům za desítky milionů, nebude vás moc trápit, pokud překročíte jeho rozpočet. Milion sem, milion tam... Tak takhle podle architektů nejbohatší Češi rozhodně neuvažují. "Ať je bohatý, jak chce, vždycky se nejdřív musíme domluvit, kolik ten dům bude přibližně stát. Peníze jsou jasně dané předem," říká Hubička.

Developer Luděk Sekyra oslovil architektku Evu Jiřičnou, ta mu navrhla skleněnou vilu, která stojí v Praze-Troji.

Větu, že peníze nehrají roli, proto od klientů slýchává Javůrek zřídka. "Když ji někdo řekne, vždycky zpozorním. Podle mě ta věta není pravdivá, je to jen póza. Projevují určitou odtažitost od hodnoty peněz a to podle mě nejde." Rád si proto nechává otevřená zadní vrátka, a když není s klientem po prvních schůzkách na stejné vlně, slušně se s ním rozloučí.

Schováni v podzemí

Domy nejbohatších Čechů mají několik společných rysů. Zaprvé jsou stále častěji více či méně zapuštěné do země. Vidět je to dobře na vilách Zdeňka Bakaly nebo Pavla Tykače. "Je to možná trochu zvláštní," uznává Vít Máslo, "ale já to vidím tak, že se tam většinou stěhují ty funkce domu, které nejsou užitné a je potřeba je schovat, třeba tělocvična. I bohatí chtějí navenek vypadat normálně."

To je však trochu v rozporu s dalším společným prvkem – zdmi a ploty, jimiž se bohatí obklopují. Sice na sebe nechtějí zbytečně poutat pozornost, ale vážně si myslí, že jim to betonová zeď zaručí? Nebudují si soukromá vězení?

"Myslím, že v mnoha případech je to spíš z důvodu bezpečnosti," říká Máslo, "ale je to nešťastné, třímetrové betonové zdi jsou tragédie. Lepší projekty se to snaží vyřešit jinak, třeba průhledným plotem nebo jen v místech, kde je to nejnutnější." Ne každý se chce uzavírat před světem a i někteří z těch bohatých už na to podle jeho slov přišli.

Jedním z nejextravagantnějších projektů ateliéru Radana Hubičky je pražská pracovna právníka Fidelise Schlée.

A pak to hlavní, co trkne každého kolemjdoucího: velikost domu. Vždyť i bohatí mají většinou jen jednu manželku a jedno nebo dvě děti, tak na co třípatrové vily?

"Člověk potřebuje k životu jen minimum místa," souhlasí Javůrek, "ale důvodem, proč si stavějí tak velké domy, je podle mě to, že všichni trpí nedostatkem kontaktu s rodinou a mají komplex z toho, že svým blízkým dávají málo, že o ně málo pečují. Věnují se byznysu, na rodinu moc času není a velký dům má zajistit, aby byli všichni pohromadě, aby za nimi ostatní mohli jezdit a aby se tam všichni vešli," vysvětluje. Bydlení podle něj nestaví pro sebe, nepořizují si všechny ty bazény a legrace kolem. Ono je to prý ani moc nezajímá, mají svoje starosti a tohle všechno dělají pro rodinu.

Přes všechnu snahu o soukromí nemohou být miliardářské rodiny nikdy ve svých velkých vilách samy. Aby dům, který má spoustu vychytávek, fungoval, potřebuje obsluhu. Jenom řídicí místnost se všemi počítači, které sledují funkce vily, může být velká jako obývák a potřebuje pravidelnou obsluhu specialistů.

Rozlehlý dům taky musí někdo uklízet, protože bohatý podnikatel těžko bude o sobotách běhat po domě s vysavačem. Na to všechno se Máslo snaží klienty upozornit předem. "Protože ono se v takovém domě taky musí umět bydlet," směje se.

Vila podnikatele Pavla Tykače, jejíž hodnota i s pozemkem se odhaduje na stovky milionů korun, leží obklopená jedním z pražských parků.

Kde na to vzali

Jestli je důležitý klientův obor, jeho pověst nebo způsob, jak ke svému jmění přišel, na tom se architekti neshodnou.

Například Radan Hubička navrhl vilu pro lobbistu Romana Janouška, dnes vnímaného jako člověka, jenž tahal za nitky na pražském magistrátu, navíc trestně stíhaného za nehodu v opilosti. V roce 2005, kdy Hubička na vile začal pracovat, však Janoušek ještě nepatřil mezi veřejně známé osoby.

Jiří Javůrek tvrdí, že pověst pro něj není překážkou a Janouškovi by klidně vilu navrhl. "Na závěry je ještě dost času. Když budete chtít, tak dnes očerníte kohokoli. Podstatné je, abyste s ním jako s klientem získali společnou řeč," říká.

Pro Víta Másla je způsob nabytí peněz důležitý. "Zajímá mě jejich životní příběh, protože ten se pak odráží v tom, jak bude dům vypadat. Snad kdybych věděl, že za tím klientem stojí třeba nějaké zločiny, tak bych do spolupráce nešel."

Nejbohatší Čech Petr Kellner si nejnovější ze svých domů nechal na Berounsku vybudovat na místě bývalého statku.

Na druhou stranu právě nejbohatší – ať už s dobrou pověstí nebo bez – si nechávají stavět moderní domy, jež se zapíšou do učebnic architektury.

Nezasvěceným se podle Radana Hubičky můžou jejich moderní stavby zdát obludné, ale to je tím, že tu podle něj chybí osvěta a povědomí o moderní architektuře je u laické veřejnosti nulové.

"Když se podíváte do historie, zjistíte, že nejkvalitnější domy si vždycky stavěli ti nejbohatší." Jako architekt proto říká: "Buďme rádi, že tu bohatí lidé jsou a že umožní, aby tady po architektonické stránce něco zajímavého vzniklo."

Pět architektů, kteří staví pro české miliardáře

Ateliér architekta Jiřího Javůrka navrhl pro Andreje Babiše ještě přestavbu

Architekt Jiří Javůrek

Moderní ekofarma, školicí a kongresové centrum ve středních Čechách vznikla rekonstrukcí a dostavbou bývalé zemědělské usedlosti s lihovarem. Její dominantou je jízdárna inspirovaná čapím hnízdem.

"Na její obložení bylo potřeba tři sta tun dubových kmenů," popisuje architekt z pražského ateliéru SGL Projekt. Na komíně původního lihovaru skutečně hnízdí čápi. Pro magnáta Andreje Babiše prý bylo nepřípustné, aby ptáci na stavbu doplatili, proto úprava komínu a hnízda probíhala v zimě.

Pro magnáta Andreje Babiše prý bylo nepřípustné, aby ptáci na stavbu doplatili, proto úprava komínu a hnízda probíhala v zimě.

Moderní ekofarma, školicí a kongresové centrum ve středních Čechách vznikla rekonstrukcí a dostavbou bývalé zemědělské usedlosti s lihovarem.

Podobnost s pekingským stadionem Ptačí hnízdo, kde se konaly olympijské hry, je podle Javůrka jen náhodná, jejich projekt vznikl ještě dříve než ten čínský. Součástí farmy jsou i restaurace nebo apartmány pro ubytované hosty. Javůrkův ateliér pro Andreje Babiše navrhl ještě přestavbu bývalé sokolovny poblíž Prahy.

Radan Hubička je oblíbeným architektem českých milionářů.

Architekt Radan Hubička

Je oblíbeným architektem českých milionářů. Na Šumavě vyprojektoval vilu pro uhlobarona Zdeňka Bakalu. "Od začátku byla stavěná jen jako weekend house, ne na celoroční obývání," říká. Záměrem bylo vytvořit dům citlivý k přírodě, ekologický a soběstačný.

Pražská vila lobbisty Romana Janouška je naopak velmi viditelná. Tvoří ji tři prosklené kvádry s různou délkou a tvarem, jednotlivá podlaží spojuje výtah, v přízemí se nachází bazén a spa. Na střeše je obytná terasa pro letní pobyt.

Uhlobaron Zdeněk Bakala si nechal navrhnout svou vilu na Šumavě od architekta Radana Hubičky.

Milionářské vily jsou stále častěji více či méně zapuštěné do země a mají vysoké ploty hlavně kvůli soukromí. Na snímku vila Zdeňka Bakaly na Šumavě

Jedním z nejextravagantnějších projektů Architektonického ateliéru Radan Hubička je pražská pracovna právníka Fidelise Schlée. Miluje totiž přepych a Hubička přiznává, že ho musel v jeho přáních trochu usměrňovat. Zlato si nicméně právník prosadil.

"Udělali jsme zlatou knihovnu, což je abstraktní kompozice, která je obalená do plátkového zlata, běžného materiálu, který se používal třeba v baroku. Jak v místnosti přechází slunce od východu k západu, tak stěna krásně mění světlo a barvu," popisuje.

Ateliér Víta Másla mimo jiné projektoval i rekonstrukci pivovaru v pražských

Architekt Vít Máslo

Vila podnikatele Pavla Tykače, jejíž hodnota i s pozemkem se odhaduje na stovky milionů korun, leží obklopená jedním z pražských parků. Majitel nerad zveřejňuje fotografie svého domu, ale jeho obrázky se dají sehnat v archivu ČTK.

"Chtěli jsme udělat dům, který je hodně horizontální a zapuštěný do pozemku. Veškeré doplňkové, neobytné funkce jsme zapustili do svahu a dům se tak tváří jen jako taková jednopodlažní deska, v níž je hlavní obytná funkce - jídelna, terasa, propojení se zahradou," popisuje architekt Vít Máslo z pražského ateliéru CMC Architects.

Podnikatel Pavel Tykač nerad zveřejňuje fotografie svého domu.

Vila podnikatele Pavla Tykače, jejíž hodnota i s pozemkem se odhaduje na stovky milionů korun, leží obklopená jedním z pražských parků.

"Vycházelo to samozřejmě z důsledné analýzy pozemku - kudy přechází slunce, kde fouká vítr. Hodně jsme se zabývali vnějšími vlivy, z toho pak vzešlo umístění. Kolem dokola je rozsáhlá zahrada, který byla také součástí návrhu, jsou v něm i třistaleté stromy." Ateliér Víta Másla mimo jiné projektoval i rekonstrukci pivovaru v pražských Holešovicích nebo kancelářskou budovu Classic 7.

Stavbu obloženou kamenem navrhl ateliér Cigler Marani Architects, který

Cigler Marani Architects

Nejbohatší Čech Petr Kellner si nejnovější ze svých domů nechal na Berounsku vybudovat na místě bývalého statku. Stavbu obloženou kamenem navrhl ateliér Cigler Marani Architects, který spoluvlastní Jakub Cigler (úplně nahoře) a Vincent Marani. I když pozemek chrání vysoká zeď, dá se z ulice snadno vyfotit.

Architektka Eva Jiřičná navrhla pro developera Luďka Sekyru skleněnou krychli,

Architektka Eva Jiřičná

Na internetových stránkách ateliéru Evy Jiřičné je uvedeno, že developer Luděk Sekyra zakoupil pozemek, na němž je povoleno postavit stavbu o velikosti maximálně 13 × 13 metrů a vysokou dvě patra plus "pokoj na střeše". Přesně tomu také pražská vila odpovídá. Skleněnou krychli doplňují plasticky tvarované terasy.

Autor:
  • Nejčtenější

Herec Zdeněk Žák se do Prahy nevrátí. Štěstí našel na statku

Herec Zdeněk Žák je už přes dvacet let doma na statku nedaleko Českého Brodu. Do svého rodného města a pražského bytu,...

Odmítaná stavba na Václavském náměstí dnes sbírá jedno ocenění za druhým

Málokterá stavba se dočkala tolika protestů a negativních emocí jako The Flow Building na Václavském náměstí. Důvodem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sběratelka umění rekonstruovala svůj byt dva roky, pak byla spokojená

Kreativní ředitelka reklamní agentury a sběratelka umění v životě spoléhá na kombinaci rozumu a emocí. Řídila se jí...

Bydlí ve více než 130 let starém špejcharu. Sami jej předělali

Aneta a Tomáš zrekonstruovali starý špejchar ve dvoře statku na severním okraji Prahy. Podle vlastního návrhu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se staví sen: sestry mají každá svůj pokoj a maminka kuchyň i obývák

Vychovala čtyři dcery, z toho dvě jsou již samostatné. Dvě nejmladší s ní stále žijí, a to ve starém domku po babičce,...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Bývalé JZD přestavěli na statek s koňmi. Je to zápřah pro celou rodinu

Uprostřed Žďárských vrchů stojí statek Blatiny. Cesta za ním byla hodně dlouhá, ale Jan Teplý za pomoci maminky Marcely...

Jak bydlí mladá architektka, která se nebála udělat z 2 + 1 jen 1 + kk

Architektka Jana Mastíková si pro sebe zrekonstruovala byt ve funkcionalistickém činžovním domě. Z původního 2 + 1...

Soused šetří a topí odpadem, který příšerně zapáchá. Hrozí mu pokuta?

Premium Bydlíme na vesnici, kde se v minulých letech velmi zlepšilo ovzduší. Energie však zdražují a já podezřívám souseda, že...

Konečně jsem našel dostupný pronájem. Panelákový byt je však plný závad

Seriál Majitel mi chce pronajmout panelákový byt, který má plno vad. Vstupní dveře nejdou dobře odemknout, zárubně jsou křivé,...

Pronájem bytu 4+1, Hranice
Pronájem bytu 4+1, Hranice

Plynárenská, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
15 318 Kč/měsíc

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...