Radovan Lukavský, Čachnov
V roce 2013 se objevil zvláštní inzerát. Za 2,5 milionu nabízel chalupu v Čachnově na Vysočině, v níž trávil volné chvíle Radovan Lukavský. „V Praze bydlím, ale zde na chalupě žiji!“ stála v inzerci hercova slova. Z prodeje nakonec sešlo a na chalupu začala jezdit hercova vnučka.
„Pan Lukavský vždy chodil tamhle do lesa a nahlas se učil role. Byl slyšet už z dálky,“ vzpomíná soused Václav Kyncl. Herec koupil stavení v 70. letech na radu přátel a práce se nebál.
„Často žal kosou trávu. Pak zašel k nám domů na besedu a vypravoval,“ prozradil soused, který byl za svůj život v Národním divadle jen jednou. A to v roce 2008 v den, kdy měl jeho slavný soused pohřeb.
Josef Kemr, Planá nad Lužnicí
Josef Kemr a Rudolf Hrušínský si byli tak blízcí, že si kousek od sebe postavili chatu, Kemr si vybudoval malý skromný příbytek z bývalého včelína. Poté se navštěvovali i o Vánocích a chodili spolu na ryby. Přesněji Hrušínský měl nahozený prut a Kemr seděl vedle něj. Občas je navštívili studenti divadla, lákalo je poznat, jak tráví letní volno ti nejlepší z oboru.
Věřící Josef Kemr jezdil do Plané nad Lužnicí s partnerkou Marikou Skopalovou a spolu ještě před rokem 1989 opravovali kapličky. Vápno i srp vozili v trabantu a „pracovní pikniky“ si zpříjemňovali trochou vína a cigaretou. Herec Národního divadla zemřel v lednu 1995, devět měsíců po Rudolfu Hrušínském.
Ladislav Pešek, Stražisko
Když se chudý muzikant z pohádky Obušku z Pytle ven alias Ladislav Pešek rozhodl odjet na chalupu, sedl do bleděmodrého trabanta a vyrazil do milované vilky Pampeliška ve Stražisku na Drahanské vrchovině. Z Prahy ho čekala dlouhá cesta, téměř 300 kilometrů.
Při srovnání s dnešní rozkopanou D1 byla jízda jistě poetičtější a trabantem trvala stejně dlouho. Role se učil na zahradě a rád chodil na procházky do lesů.
„Byl to velmi příjemný pán. Občas nás pozval na kafíčko. O svých rolích ale nemluvil. Někdy jsme mu nachystali dřevo nebo upravili zahradu,“ zavzpomínala sousedka s tím, že herec rád odpočíval v houpacím křesle na terase.
Bohužel ho právě na tomto místě postihla v červenci roku 1985 mozková mrtvice. „Tak pořád, že jsem jura, všechno v pořádku, a ejhle... Ale nezoufám a jsem optimista,“ napsal to léto neteři v dopise. Zemřel rok na to 13. července 1986.
Vlastimil Brodský, Slunečná
Vlastimil Brodský začal chalupařit těsně po 2. světové válce v severočeských Kytlicích, kdy mu bylo 26 let. Prázdné odemčené chalupy po vystěhovaných Němcích se prodávaly po třech tisícovkách.
V 60. letech se herec po rozvodu přesunul do 13 km vzdálené vsi Slunečná. S novomanželkou Janou Brejchovou si vybrali roubenku na kopci a u potůčku. „Jana chtěla bydlet na kopci a já u vody,“ vysvětlil kdysi.
Když se herec vydával na místní hřbitov, kde jsou pochováni jeho rodiče, věšel si prý na dveře ceduli: „Jsem na hřbitově, doufám, že přechodně.“ Dnes je tam Vlastimil Brodský pochován také, 20. dubna 2002 se ve věku 81 let v chalupě zastřelil. Na zahradě č. p. 71, kde žil a zemřel Vlastimil Brodský, nahradila už hercovu roubenku jiná chalupa.
Informace a historky o chalupách slavných hereckých hvězd vycházejí z knihy Chalupáři stříbrného plátna, kterou napsal Radek Laudin, redaktor MF DNES a týdeníku 5plus2.