Dům je sice součástí většího projektu, ale nepostrádá individualitu. Přízemní obdélníkovou stavbu s plochou střechou tvoří jednoduchá kombinace hladce omítnutých a prosklených ploch, která působí nenásilným a uklidňujícím dojmem.
"Kvalita bydlení nespočívá v komplikované architektuře, v luxusních materiálech ani složitých prvcích," vysvětluje architekt Ján Strcula, autor návrhu. "Jde především o účelnost, dostatek světla, hezký výhled, spojení se zahradou… I lapidární dispozice může poskytnout vše, co je k pohodlnému bydlení potřeba, důležitá je celková vyváženost požadavků, potřeb, estetických představ a finančních prostředků," dodává architekt Strcula.
Dispozice krok za krokem
Dům je orientován obytnými místnostmi na východní stranu, západní obvodovou stěnou sousedí s obdobným, dispozičně převráceným domem. Podél této západní stěny vede komunikační osa, na kterou navazují jednotlivé místnosti.
Z neoplocené předzahrádky se přes prosklené zádveří vstupuje do hlavního obytného prostoru s kuchyní, jídelnou a sezením. Posuvnými dveřmi pokračujeme dále do podélné haly, vybavené vestavěnými skříněmi.
Za pracovnou následuje WC a koupelna, dětský pokoj, ložnice rodičů, v závěru chodby druhá koupelna s WC a technická místnost. Jak obývací pokoj (50 m²), tak ložnice (14 a 17 m²) poskytují manželům s jedním dítětem dostatečně velký prostor, víc užitné plochy by pro majitelku znamenalo jen víc práce.
Pět metrů dlouhá sestava vestavěných skříní umožňuje uložit oblečení a vše, co je potřeba, další úložné prostory se nabízejí v garáži u vstupu do domu.
Bydlení v zahradě
Dům přímo ztělesňuje dnes často skloňovaný pojem "propojení s přírodou". Jeho dominantním znakem je plně prosklená východní fasáda, v níž se střídají pevně zasklené a otvíravé části. Každý pokoj i koupelna jsou maximálně prosvětlené, mají maximální výhled a z každého se dá vyjít přímo na zahradu.
"Díky orientaci na východ se místnosti nepřehřívají, slunce sem svítí dopoledne a odpoledne, když je největší teplo, zůstávají ve stínu. Zatím nemáme žádnou negativní zkušenost, když v zimě vysvitne slunce, je to naopak velmi příjemné. Když chceme mít soukromí, stačí zatáhnout závěsy, ale není to příliš potřeba," vysvětluje majitel domu.
Sousedé, kteří mají okna na západ, vyřešili stínění pomocí velké pergoly a venkovních kovových žaluzií.
Názor majitele
"Líbí se nám, že domů nepřijíždíme ulicí, v níž stojí podobné nebo identické domy, vyrovnané v uniformní řadě na malých pozemcích, až člověk ztrácí orientaci," vysvětluje hlava rodiny.
Technické údajeZastavěná plocha: 185 m² |
"Celá čtvrť je založena na neobvyklém konceptu. Z hlavní příjezdové komunikace odbočíme na malé náměstíčko či rondel se skupinou domů a dvojdomů. Každý má trochu jinou velikost a orientaci ke světovým stranám, aby si sousedé neviděli do bytu. Mezi naší a sousední zahradou byl z vykopané zeminy vytvořen nízký val osázený keři, abychom měli víc soukromí i venku," popisují majitelé domu.
Zároveň s výstavbou se prováděly komunikace a vysázela zeleň, každé náměstíčko i předzahrádky byly osázeny stromy, keři, jsou tu i malé vodní plochy. Přestože tato nová čtvrť vyrostla doslova na poli za městem, v krátké době tu vzniklo zajímavé prostředí. Rostliny a voda vytvářejí příjemné klima.
Koupelna je vybavena sanitární keramikou Kolo, s dubovou podlahou a dubovými dveřmi ladí matný šedý keramický obklad. Zdroj: www.mujdum.cz.
Cena domu i s pozemkem činila zhruba pět milionů korun, najdeme tu ale kvalitní materiály a zajímavé detaily, které odpovídají mnohem vyšší cenové kategorii. Hliníková francouzská okna, dubové parketové podlahy, dýhované dveře, pískované sklo, italská sanitární keramika, benátský štuk v obývacím pokoji i celkové precizní řemeslné provedení patří k vyššímu standardu.
AutorDoc. Ing. arch. Ján Strcula, PhD. (* 1943) Působil v Kongu (Kinshasa), Alžírsku, Spojených srabských emirátech, v Kuvajtu, USA a v Evropě. Kromě územních plánů navrhoval soukromé rezidence, paláce, banky, ambasády a další významné budovy. V 90. letech se vrátil do České republiky, zabývá se výstavbou nových obytných souborů. Získal ocenění Stavba roku 2006 za obytný komplex Bydlení u lesa, ocenění za soubor vil Císařka a Best of reality za obytný soubor v Nymburce. |
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 10/2011.