Vysnili si rekreační bydlení na horách, zdobí je staré dřevo a bílá

  1:00aktualizováno  1:00
Valerie s Robertem pracují v zahraničí, domů se však vracejí rádi. Láska k zimním sportům je přivedla k myšlence vybudovat pro sebe a svou rodinu ve Špindlerově Mlýně příjemné zázemí k rekreaci. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Místnosti vévodí vícedílná péřová pohovka a křesla (Gervasoni) potažená bílou lněnou textilií. Podlaha je zhotovená z bíle lakovaných a katrovaných dubových desek. Ze starého dřeva je vyroben stůl i stoličky. | foto: Lukáš Hausenblas

Ačkoliv v Česku nebývají často, přesto se jim vyplatí investovat energii i finanční prostředky do místa pro rekreaci v tuzemsku. "Pro nás to smysl má. Nebýváme na horách sami, zázemí tu mají i děti z Robertova prvního manželství. Byt příležitostně využívá i naše širší rodina. Všichni rádi lyžujeme, a kdyby nás Krkonoše omrzely, můžeme byt prodat nebo jej pronajímat," vysvětluje Valerie.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Podle manželů jde o žádanou lokalitu. Vynaložená energie se jim vrací v podobě útulného domácího prostředí.

Samozřejmě není jednoduché věnovat se budování bytu na dálku. "Naštěstí spolupracuji s architektem Martinem Frankem, na kterého se mohu ve všem spolehnout. Tohle je už třetí realizace s ním," prozrazuje Valerie.

Najít tak krásné místo v centru Špindlerova Mlýna ovšem nějakou dobu trvalo, protože u apartmánů, které viděli v nabídce, byl velký problém se stavebním povolením a manželé vždy potřebovali něco upravit k obrazu svému.

"Hledání chvíli trvalo, byla to náhoda. Na základě konzultace s architektem jsme nakonec koupili starší byt 3 + 1 a kompletně ho zrekonstruovali."

Místnosti vévodí vícedílná péřová pohovka a křesla (Gervasoni) potažená bílou

Místnosti vévodí vícedílná péřová pohovka a křesla (Gervasoni) potažená bílou lněnou textilií. Podlaha je zhotovená z bíle lakovaných a katrovaných dubových desek. Ze starého dřeva je vyroben stůl i stoličky.

Tam, kde chybí komín a není možné použít klasický krb, dobře poslouží krb

Tam, kde chybí komín a není možné použít klasický krb, dobře poslouží krb lihový. Tady k zabudování krbu (Antonio Lupi) pomohla sádrokartonová předstěna. Ve stejné velikosti je vedle něj vytvořená nika naplněná dřívím. Má však jen dekorativní charakter.

Kompletní rekonstrukce

"V bytě jsme museli předělat původní dispozici. V patře byly nevyhovující podchodné výšky a interiér byl naprosto špatně a nelogicky rozčleněný. Vzali jsme to opravdu od podlahy, ale zhruba po pěti měsících rekonstrukčních prací jsme tu trávili Vánoce. Nyní máme k dispozici 120 m2 mezonetového bytu s krásným výhledem," popisuje anabázi rekonstrukce majitelka.

Fotogalerie

Spodní podlaží tvoří otevřený obývací prostor, jehož součástí je jídelna a kuchyň, je zde také dostatečně velká komora, vstupní chodba a koupelna s prostorným sprchovým koutem. Nechybí ani příjemná terasa.

V patře je ložnice, dětský pokoj, koupelna, technická místnost s pračkou a sušičkou a menší komora s úložnými prostory.

Rukopis architekta Franka je pro manžele dobře čitelný a velmi blízký. "Přáli jsme si, aby prostředí našeho bytu dobře zapadlo do hor, aby interiér působil venkovsky a naturálně, tak trochu jako v horské chalupě. Proto jsme hodně uplatnili materiály, na nichž je znát stopa času. Také jsme se převážně orientovali na světlé barvy," popisuje Valerie.

Právě pomocí světlých odstínů se podařilo docílit optického efektu prostorového zvětšení bytu, zejména v podkrovní totiž nejsou místnosti moc velké. "Na druhé straně jsme si chtěli v době svého volna a odpočinku dopřát maximální pohodlí a komfort. Proto zde našla místo naprosto moderně vybavená kuchyň, která však díky speciálně upravenému povrchu skříněk vypadá 'moderně selsky' a mile domácky," říká majitelka.

S jídelním stolem zhotoveným ze starých stodolových fošen skvěle kontrastují

S jídelním stolem zhotoveným ze starých stodolových fošen skvěle kontrastují moderní židle (Fredericia) vyrobené z ohýbané dubové překližky a čalouněné černou kůží. Nechybí ani dekorativní paroží a velká nástěnná lampa (Functional).

Přívětivý interiér

Jednoduché prvky zde příjemně vyvažují předměty srubového charakteru. Interiér je v základu koncipován velmi stroze, ale jeho výraz postavil architekt především na doplňcích, jejichž povrchy jsou drsnější a mají rustikální charakter.

Pohodlí a přívětivost je vidět i na jednotlivých kusech nábytku. Třeba pohovka v obývacím pokoji musí občas posloužit i pro přespání, měla být proto pohodlná, ale nesměla vypadat jako běžné rozkládací pohovky. Tato je proto péřová, působí ležérně, s moduly lze hýbat a sestavit z nich lůžko.

Majitelé chtěli dostatek úložných prostorů a vše prakticky přizpůsobené k bydlení. "Protože byt využíváme nejvíc v zimě, jsme rádi za vytápěnou a dobře odvětrávanou komoru, kam můžeme odkládat mokré lyže i oblečení. Spoustu úložného místa máme také ve skříních v chodbách a v ložnici," říká Valerie.

V předsíni kraluje zrcadlo orámované starým dřevem. Místnost dekorují rostliny

V předsíni kraluje zrcadlo orámované starým dřevem. Místnost dekorují rostliny na kovovém stolku značky Pols Potten a k usednutí zde slouží hovězí kožešinou čalouněný puf.

Podmínkou byla i praktická podlaha. Tato, ač bílá, funkci plně splňuje. "Když na ni vstoupíme v lyžařské obuvi, nemusíme se strachovat, že ji poškrábeme. Už škrábance má, je katrovaná. Vše je důmyslně ošetřené. Možná pro letní pobyty doděláme ještě klimatizaci. Pobyt na horách si tu dokonale užíváme," doplňuje majitelka.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt č. 9/2013.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Další z rubriky

Chorvatsko a jeho nádherné vily. Zde můžete týden báječně odpočívat

Čtyři elegantní vily s nádhernými výhledy na moře a nekonečnými bazény stojí na...

Čtyři elegantní vily s nádhernými výhledy na moře a nekonečnými bazény stojí na ostrově Brač, poloostrově Istrie, u...

Jejich dům se dřevem i zinkem vypadá, jako když se vznáší nad zemí

Pro suterén architekti zvolili beton, cedrové a modřínové dřevo pro přízemí,...

Mladý pár se třemi dětmi oslovil architekty ze Studia VARA, aby jim pomohli vytvořit moderní domov. Rodina se rozhodla...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Najdete na iDNES.cz