Jak vybírat sklenice nejen na šampaňské a užít si kvalitní víno

  • 12
I abstinenti si poslední den v roce dopřejí alespoň sklenku sektu na půlnoční přípitek. Jiní dají přednost třeba bílému vínu. Vychutnat si kvalitní víno však vyžaduje zvolit si i správné sklenky a lahev uchovávat ve správné teplotě. A také ji umět správně otevřít.

Opatrnost při otevírání sektu je určitě na místě. Ve Francii to vědí velmi dobře, přesto zde těžké úrazy oka nebo dokonce oslepnutí mají na svědomí nejčastěji právě vystřelené „bublinkové“ špunty. Lékaři upozorňují také na to, že rány zátkou, podobně jako squashovým míčkem, mohou skončit šedým zákalem.

Proč tedy tak lpíme na sektu? Je ideální jako aperitiv, tak také mezi jednotlivými chody. „Uzavře“ totiž chuťové pohárky a vy si vychutnáte další jídlo, sekt také nikdy nepřebije chuť pokrmů, což je velmi důležité. Musí být ovšem extrasuchý neboli brut s obsahem cukru do 15 gramů na jeden litr.

A jaký je rozdíl mezi sektem a šampaňským? Označení „šampaňské“ mohou použit jen vinaři z francouzské oblasti Champagne, kteří mají povolené používat při výrobě pouze tři odrůdy: Pinot Meunier, Pinot Noir a Chardonnay. Žádné jiné šumivé víno mimo oblast Champagne nesmí mít na etiketě tento název.

Pro podávání sektu (či šampaňského) budete potřebovat vhodné sklenky i chladící kbelík.

Kvalitní čiré sklo nezkreslí barvu vína, může být i strojově vyráběné, tedy za...

Výběr vhodných sklenic

I velmi kvalitní víno dokáže výrazně ovlivnit volba nevhodné sklenice. Důležitý je tvar, výška a průřez sklenice. Sommeliéři mají jasno: sklenka na víno musí být z kvalitního a čirého skla (nejlépe z křišťálového, bez příměsi olova). Nedojde tak ke zkreslení barvy vína.

Sklenice by neměla mít ani žádné ozdoby nebo výbrusy, také silné sklo levných sklenic zkresluje vizuální dojem. Stopka by měla být dostatečně vysoká, aby bylo možné sklenku dobře uchopit. Tvar kalíšku? Nejčastěji se používá takzvaný tulipán, balon a flétna.

Každé víno vyžaduje určitý typ sklenice.

Zcela zásadní je ovšem velikost kalíšku. Malý kalíšek naplněný až po okraj nedovolí, aby se vinné aroma rozvinulo, naopak velmi rychle vyprchá. U červených vín je nutné mít ve sklenici prostor, aby bylo možné s vínem zakroužit a dostatečně je tak provzdušnit. Proto se používají sklenice s objemem 350 až 700 ml (pro mladá červená vína postačí 350 až 500 ml), plní se jen do jedné třetiny! Používá se tvar kalíšku „balon“.

Pro bílá vína vystačíte se sklenicemi s objemem 150 až 400 ml, kalíšek bývá zpravidla ve tvaru tulipánu. Výjimkou jsou suchá bílá vína burgundského typu, kde se doporučuje objem až 500 ml, a tvar kalíšku balon. Menší sklenky na bílé víno se uplatní v případě vín likérových, typu sherry či portské (100 ml až 190 ml). Sladká bílá vína vyžadují sklenice o objemu 150 až 250 ml.

„Otec sklenek“

Za „zakladatele“ sklenic pro konkrétní typy vína se pokládá Claus Riedel, představitel už deváté generace rodu, který započal narozením obchodníka se sklem, Johanna Christopha Riedela, v roce 1673 nedaleko České Lípy. Rodina se sklu věnovala po celé generace, u pradědy Josefa Riedela se vyučil i později známý Daniel Swarovský.

Sekty se dnes podávají zejména ve sklenkách označovaných jako flétna. Zcela vytlačily dříve používané široké „šampusky“.

Pro šampaňské však sommeliéři doporučují sklenky s kalichem ve tvaru tulipánu. Nejlepší důkaz? Do dárkových kazet s víny přidávají výrobci z oblasti Champagne právě tyto sklenky, aby se víno mohlo rozvinout a uvolnit aroma. Používají se u nich dokonce drobné rýhy nebo tečky vytvořené laserem na dně sklenice, které pomáhají zintenzivnění uvolňování perlení.

Vestavné vinotéky vhodně doplňují sortiment kuchyňských spotřebičů.

Vinotéky a spol.

Pro podávání vín platí samozřejmě i pravidla o teplotě. Zatímco těžší červená vína mají mít teplotu 15 až 18 °C, lehká červená se mohou podávat obdobně jako bílá, tedy třeba 12 °C. Perlivá vína vyžadují dokonce jen 8 až 12 °C.

Someliéři upozorňují na to, že se u nás sekty podávají přechlazené, někdy až na 4 °C.

Pokud chcete podávat sekt v ideální teplotě, dejte lahev přibližně na 30 minut do kbelíku, který naplníte do poloviny ledem a vodou. Ideální teplota pro podávání šampaňského je 9 °C. Jestliže budete servírovat starší ročník, teplota může být vyšší, u nejstarších šampaňských vín se dokonce doporučuje až 14 °C.

Pro uchovávání vín v domácnosti se už celkem běžně využívají vinotéky. Vyrábějí se s kapacitou 6 až 180 lahví, mohou být jedno, dvou i více zónové pro skladování bílého a červeného vína, kde je oddělené ovládání teplot v jednotlivých zónách. Existují i modely bez oddělených zón. Teplota uvnitř vinotéky se u nich snižuje odshora směrem dolů, nahoře se pak ukládají červená vína, pak bílá a zcela dole šumivá.

Chladicí potah na lahev StayCool - potah je vhodný na všechny tvary běžných lahví, šněrování z vnější strany potahu je totiž elastické.

Příjemná je funkce Touchlight, kdy se stačí lehce dotknout madla či ikony na displeji a okamžitě dojde k rozsvícení vnitřních prostor vinotéky, abyste si rychle udělali potřebný „přehled“.

Pro umístění vinoték platí, že by teplota v místnosti, kde budou, neměla přesáhnout 22 °C. Vybírat lze z vestavných i volně stojících typů. U vestavných lze kromě nerezových čelních panelů využít varianty s černým či zatónovaným sklem, které chrání před UV paprsky.

Pro bílá vína lze použít pro chladící nádoby nebo návleky, zpravidla udrží nízkou teplotu dvě hodiny. V případě návleků jde o velmi praktické řešení, po použití je snadno uložíte, třeba do nulové zóny, zaberou pak minimum místa.