O Vánocích bývá v permanenci hlavně lednička, trouba a varná deska. Měnit spotřebiče asi nebudete, ale doplnit si něco do kuchyňského vybavení, proč ne. Zejména pokud jde o přípravu ryb, které k Vánocům prostě patří, a nemusí jít jen o kapra.
Co třeba škrabka na ryby Presto? Slouží k rychlému a snadnému odstranění šupin, provedení v plastu má dokonce malý „zásobník“ na šupiny, takže ty pak nepoletují všude po kuchyni jako v případě odstraňování nožem.
Při přípravě ryb oceníte i kleště na rybí kosti Presto s odkládací miskou. Kleště jsou vlastně „pinzeta“, s jejíž pomocí zbavíte ryby zbytečných kostí, které by jinak mohly potrápit vaše hosty u stolu.
Jak na ryby
Nejrychlejší příprava ryb je na pánvi, ta nemusí být nijak speciální, výhodný je samozřejmě nepřilnavý povrch. Pokud připravujete ryby s kůží, začínejte vždy kůží dolů. Opačně by se vám maso zbytečně rychle propeklo a vysušilo. Když budete chtít rybu opéct i z druhé strany, stačí to až nakonec, klidně až s vypnutou plotýnkou.
Místo pánve však oceníte i hranatý pekáč z nerazavějící oceli s víkem a samostatným roštem. Vejde se do něj porcí mnohem více než na pánev, navíc jej lze použít do všech typů trub, ale i na varnou desku včetně indukční.
Kdo preferuje pánev, která může fungovat v troubě i na sporáku, může vyzkoušet typ s odnímatelnými silikonovými úchyty, skvěle na ní můžete i jídlo podávat.
Ještě větší plochu pro přípravu pokrmů nabízí Plancha gril (70 × 24 cm), na němž najednou připravíte ryby či jiné pokrmy i pro hodně velkou návštěvu. Nepřilnavý povrch a snadnou údržbu určitě oceníte, stejně jako to, že gril můžete použít na všechny typy varných desek.
Na stole by neměly chybět rybí příbory. Ty mívají širší vidličku a tupý nůž s hranou zalomenou do mírné špičky. Křehké rybí maso se totiž nekrájí, ale pouze odlupuje od kostí.
Jídlo je hotové, hosté brzy dorazí, jen vaše ruce jsou plné nepříjemných pachů po rybině. Je zbytečné je drhnout kartáčkem, rychlejší a pohodlnější je mýdlo z nerezové oceli. Stačí si tak 30 sekund omýt ruce zbavené běžných nečistot vodou s pomocí tohoto mýdla. Neubývá! Mýdlo podle výrobců funguje na principu kombinace negativně nabitého mýdla s pozitivně nabitými aminokyselinami studené vody. Odstraníte tak nepříjemný zápach nejen z rybiny, ale i cibule, česneku a podobně.
Ryby zdravě a bez zápachu
Už řadu let jsou na trhu parní trouby. Pro přípravu ryb jsou ideální. Důvodů, proč profesionální kuchaři dávají přednost parní troubě i u sebe doma, nejen v restauraci, je několik.
„Předně: nepotřebujete tuk, barva a chuť potravin se nezmění a pokrm si zachová maximální množství vitaminů i minerálů. Bohatě si totiž vystačíte s teplotou kolem 80 °C. Pára a nízká teplota brání vysušení masa, hmotnost zůstane téměř stejná,“ vysvětluje šéfkuchař Jan Kvasnička, absolvent Kulinářské akademie Asociace kuchařů a cukrářů ČR.
Při vaření v páře se totiž minimalizuje kontakt s vodou a teplem, které by mohly způsobit ztrátu nutričních hodnot. Pára pomáhá rybám zůstat šťavnaté a chutné, což přispívá k lepší textuře. Příprava ryb v parní troubě nevyžaduje přidání tuku, jako je olej nebo máslo, což může pomoci snížit celkový obsah kalorií a tuku v pokrmu. To je výhodné pro ty, kteří se snaží jíst zdravěji.
„Při přípravě ryb v parní troubě se mnohem méně šíří zápach než při smažení nebo pečení, což v době spojení kuchyně a obývacího pokoje je hodně důležité. V parní troubě můžete současně vařit ryby a přílohy, jako je zelenina nebo rýže,“ upozorňuje na další výhody parní trouby René Kubaník ze společnosti Electrolux.
Čerstvé, chlazené, nebo zmrazené?
K českým Vánocům sice patří kapr, ale v mnoha rodinách ho už nahrazuje losos nebo treska. Někomu u kapra vadí kosti, jiným způsob zabíjení. Další preferují mořské ryby kvůli tomu, že představují skvělý zdroj omega-3 mastných kyselin. Maso mořských ryb je bohaté také na bílkoviny, vitamíny jako D, B12 nebo minerální látky (jód, selen, hořčík, draslík).
„Jde o skupinu polynenasycených mastných kyselin, kterou tvoří kyselina alfa linoleová, EPA a DHA. Patří mezi takzvaně zdravé tuky, ze kterých naše tělo získává energii, umožňují vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, tvorbu vitamínu D a podílejí se na řadě dalších životně důležitých procesů,“ vysvětluje Martin Prokop ze společnosti Mylord Premium, která se zaměřuje na zpracování mořských ryb přímo na moři.
Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby |
Mražené ryby jsou v případě mořských produktů téměř jedinou možností, jak si je v tuzemsku dopřát po celý rok (loví se totiž jen v určitém období, jde o sezonní produkty). Podle studie Dánské technické univerzity má mražená ryba lepší vlastnosti než ryba chlazená již od druhého dne po ulovení. Samozřejmě s podmínkou, že se zmrazí technologií šokového mražení hned na lodi (tzv. Seafrozen) v extrémně krátkém čase na -18 °C. I proto by měly být zmražené ryby uložené i doma v mrazáku v teplotě -18 °C.
Pozor si u mražených ryb musíte dát pozor na to, aby na nich v obchodě nebyla žádná viditelná ledová vrstva nebo voda (což by mohlo naznačovat, že byly rozmrazeny a poté opět zmrazeny).
„Pokud necháte rybu venku několik hodin třeba kvůli dlouhému nákupu a cítíte, že je již měkká, vlastně téměř před kompletním rozmrazením, potom tento výrobek již nezmrazujte, vyndejte jej ze sáčku a nechte v lednici v takzvané nulové zóně, kde ještě několik dní vydrží,“ radí Martin Prokop ze společnosti Mylord Premium.
Podle něho může opětovné zmrazení ovlivnit texturu a chuť ryb, takže se doporučuje je zpracovat a spotřebovat co nejdříve. Může také dojít k poškození buněčné struktury ryb. Když se voda uvnitř buněk zmrazí, vytvářejí se ledové krystaly, které mohou při rozmrazování a opětovném zmrazování narušit texturu. To může vést k tomu, že nejen ryby, ale veškerý mrazený sortiment bude měkký a ztratí svou přirozenou chuť.
„Zmrazené ryby by měly mít jasnou barvu a být bez známek spálení mrazem, tedy bez tmavých skvrn nebo suchých míst. Pokud mají změněnou barvu nebo známky poškození, je lepší se jim vyhnout,“ dodává na závěr Martin Prokop.
A na čem rybu připravovat? Chuť ryb nejvíc vynikne při pečení na másle. Dodá masu vůni a zlatavou barvu. Pozor však na to, že máslo má poměrně nízký kouřový bod. Při přípravě na másle by neměla teplota přesáhnout 150 stupňů, nebo se doporučuje použít ghí, přepuštěné máslo.