Na pracovní desky se hodí spárovka slepená z menších latí (masivní deska z jednoho kusu by se postupem času zkroutila). Obvykle bývá z buku, dubu, borovice, bambusu, teaku nebo z jiných exotických dřevin. Povrch je nutné ošetřovat až pětkrát za rok voskem nebo olejem (zabraňuje vodě v poškození desky).
A také je nutné si dávat si pozor na zašpinění například některým ovocem, kečupem nebo červeným vínem. Dřevo lze tónovat do různých odstínů, povrch je obvykle už z výroby upraven epoxidovou pryskyřicí nebo olejem. Opravy jsou jednoduché, a to přebroušením a novou povrchovou úpravou.
Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.
Oblíbené lamino
Díky cenové dostupnosti a široké škále dekorů patří laminátové desky mezi rozšířené typy. Laminát totiž nabízí stovky barev a vzorů dřeva, kamene, betonu, keramiky nebo různých kovových povrchů. Základ tvoří dřevovláknitá nebo dřevotřísková deska dokončená několika vrstvami laminátu.
K nejkvalitnějším patří typy z vysokotlakého laminátu s finální úpravou tzv. postformingem. Při něm je vrchní vrstva bez přerušení přetažena přes boční hranu až do spodní části. Nebo mají desky rovnou hranu olepenou shodným laminátem či jsou opatřeny hranou ABS.
Desky z tohoto materiálu se velmi snadno udržují, ale pokud se jejich povrchová vrstva poruší, nelze je již opravit. Spoje desky a výřezy pro dřez či varnou desku by měly být ošetřeny lakem, lepidlem či montážním silikonem, aby nedocházelo ke kontaktu s vodou v místě řezu.
Kompaktní laminát
Aktuálně se v kuchyních stávají hitem kompaktní lamináty. Kompaktní desky jsou tvořeny pod vysokým tlakem slisovanými pryskyřičnými vrstvami, které jsou napuštěny na nosičích. Materiál je extrémně odolný a nenasákavý, proto umožňuje do desky vsadit dřez se spodní montáží a přímo do ní vyfrézovat odkapové drážky.
Přírodní kámen
Luxusní kamennou desku můžete mít například z mramoru, travertinu, křemence (připomíná mramor) a také žuly. Kámen dobře snáší vysoké teploty (až 300 °C) a mechanické opotřebení, některé chemikálie i přírodní látky. Poréznější typy je však vhodné chránit impregnací. Hlavně pozor na mramor!
Kamenná deska je hygienická, lze na ní tedy přímo vypracovat těsto nebo nakrájet zeleninu. Protože je kámen těžký, je nutné mít kvalitní kuchyňské skříňky, které takovou desku unesou. Do kamenné desky lze použít dřez se spodním usazením a vyfrézovat odkapové drážky. Dřez můžete mít vyrobený také z kamene.
Takzvaný umělý kámen
Moderní variantu pracovní desky představuje kompozitní akrylát. Jde o kompozitní materiál, vyrobený z přírodních materiálů. Do této skupiny patří například Corian, Hanex, LG HI-MACS, Staron, Avonite, Montelli, Krion, Tristone a další.
Tyto materiály obsahují okolo 1/3 pojiva na bázi akrylátových pryskyřic a 2/3 přírodních minerálů, pocházejících především z bauxitu a přírodních barviv. Poměr složení se u jednotlivých výrobců liší. Na výběr bývá až ve stovce barevných odstínů, lze jej řezat, opracovávat jako dřevo, a navíc je tvarovatelný při vysoké teplotě a snadno opravitelný. Povrch z umělého kamene je příjemný na omak a jednoduše se udržuje.
Technický kámen
Technický kámen je kompaktní, tvrdý, neporézní. Skládá se z přírodních surovin (90 % tvoří křemen a žula), zrcadlových a skleněných frakcí a malého množství barevných pigmentů. Vše je spojeno polyesterovou pryskyřicí a opracováno do desek. Vykazuje vysokou odolnost proti poškrábání, skvrnám a přírodním šťávám, bakteriím či pachům.
Technický kámen (například Technistone, Silestone) má na rozdíl od přírodního kamene uzavřenou strukturu, tudíž je nenasákavý a nepotřebuje povrchovou impregnaci. Odolává teplotám do 150 °C, proto se nedoporučuje pokládat na desku vařící hrnce nebo jiné nádoby.
Keramika
Na pracovní kuchyňské desky lze použít keramické desky větších rozměrů (například Neolith, Laminam). Tloušťku mají 12 mm a na výběr jsou v široké škále barev a dekorů, dokážou nahradit třeba i mramor. Mají vysokou odolnost vůči teplotám i nenasákavý povrch. Jsou křehké a u desek delších než tři metry je viditelný spoj. Cena bývá vyšší než za přírodní kámen.
Skleněná elegance
Pracovní desky ze skla jsou odolné vůči různým druhům barviv i chemikálií a také vysokým teplotám, jsou minimálně nasákavé a dobře se udržují. Jejich další předností je velký výběr barev. Mohou mít lesklý nebo i matný povrch. K jejich výrobě se používá tvrzené bezpečnostní sklo.
Standardní skleněná pracovní deska se vyrábí v tloušťce 10 až 12 mm (ale existují i desky o síle 19 mm). Obvykle se pokládá na nosnou LTD desku o minimální tloušťce 18 mm, spíše silnější.
Nezničitelný nerez
Nerezové desky jsou odolné nejen vůči vysokým teplotám. Horký olej nebo těžký hrnec je nijak nepoškodí a dají se snadno a rychle vyčistit. Časem se mohou mírně poškrábat, ale tato patina k nim patří.
Na ošetření se prodávají speciální prostředky, vybírejte druhy doporučené prodejcem. K výrobě se běžně používá nerezový plech různých tlouštěk. K deskám z nerezu se hodí i nerezový dřez.
Beton v barvách
Z betonu lze vyrobit desku libovolného tvaru a délky, vyztužena je ocelovou armaturou. Barevnosti betonu se docílí například barevnými pigmenty, strukturu ovlivní přidání různě hrubého písku, kamínků nebo otiskování struktur.
Aby se nešpinila, její povrchová vrstva se může tmelit, leštit a impregnovat. Pro výrobu pracovních desek jsou vhodnější různé druhy ušlechtilého betonu, které mají lepší mechanické vlastnosti, vynikají tvrdostí, odolností vůči vysokým teplotám a dlouhou životností. Poškozený beton se dá opravit, zatmelit a přebrousit. Do desek lze zakomponovat i dřez atypického tvaru a rozměrů.