Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Kuchyň na míru si vyžádala atypické hloubky i ochotu výrobce dvířek

Okno přímo nad pracovní deskou, atypické police propojující kuchyňské úložné prostory a „zabudovaná“ lednice… To jsou detaily, které dodávají tradičně laděné skandinávské kuchyni v nově postavené dřevostavbě perfektní vzhled.

Kuchyň si majitelé plánovali ještě před stavbou domu, mohli si tak přesně určit, jak má vypadat. | foto: Robert Kývala

Pokud se kuchyň plánuje ještě před výstavbou domu, je vše výrazně jednodušší. Majitelé si totiž už v rámci výstavby dřevostavby naplánovali místnost pro kuchyň s takovými rozměry, aby se do ní vešel dostatek pracovního, ale i úložného prostoru a k tomu i velký jídelní stůl pro velkou rodinu.

Pásové okno výborně osvětluje pracovní plochu, horní skříňky se otevírají směrem nahoru, což usnadňuje provoz v kuchyni.

„Požadavky klientů už v rámci plánování byly poměrně jasné: tvar kuchyně do L, dostatek pracovní plochy, dobře využitelné úložné prostory a jemné barevné kombinace. Vytvořil jsem několik návrhů, které jsme společně probrali. Finální kuchyňský prostor jsem navrhl tak, aby jako celek vytvořil funkční a současně designové místo,“ popisuje počátky plánování kuchyně designér Robert Kývala.

A pokračuje: „V rámci plánování jsme provedli také několik stavebních úprav spočívajících především ve změnách otvorů oken tak, aby měl prostor maximum přirozeného denního světla.“ To v kuchyni zabezpečuje nejen pásové okno zasazené mezi pracovní desku a horní skříňky, ale i dvě francouzská okna, jedno v úrovni ostrůvku a druhé za jídelním stolem.

Vše při ruce

Kuchyňskou sestavu tvoří na jedné straně vysoké moduly, které se skládají z potravinové skříně, americké lednice a takzvaného komínu s vestavěnou pečicí troubou. Důmyslně navržené skříně chladničku obklopují ze všech stran, takže se ji podařilo zasadit do jedné linie s okolním nábytkem.

Takzvaná americká lednice je v jedné linii s nábytkem, musela se však kvůli tomu zvětšit hloubka skříní o osm centimetrů.

„Postavení všech prvků do jedné řady si ovšem vyžádalo úložné prostory o osm centimetrů hlubších, než bývá u kuchyňského nábytku zvykem,“ vysvětluje Robert Kývala. Chladničku navíc z horní části překrývá praktický úložný prostor přispívající ke kompaktnosti sestavy.

Kolmo situovaná hlavní část kuchyně s mycím prostorem a varnou deskou je od modulů oddělena barevně odlišeným koutem sloužícím pro přípravu kávy. Hlavní pracovní prostor kuchyně pak doplňuje protilehlý ostrůvek se zabudovanou zásuvkou a barovým pultem, doplněným LED páskem na spodní straně.

Síla skandinávské čistoty a odolnosti

Světlé barvy a dostatek světla, to bývá hlavní kouzlo severských kuchyní, včetně této. A přesto trochu jinak. Čela skříněk, zásuvek a samostatných polic v odstínu slonové kosti udávají kuchyni hlavní barevný směr, vzdušnost a lehkost.

„Aby kuchyň nepůsobila sterilně a jednolitě, navrhl jsem k převládajícímu odstínu slonové kosti kontrastní pracovní desku v dekoru antracitové břidlice barevně prokombinovanou s chladničkou, vypínači a zásuvkami na lince. Přírodní tóny pak zastupuje stěna v dekoru tmavého dubu, která je v jednom tónu s barovým pultem,“ popisuje designér Kývala.

Dřez i baterie jsou barevně sladěné s pracovní deskou a obkladem.

Materiálově byla kuchyň vybavena tak, aby bez problémů obstála i při maximálním vytížení. „Pracovní desku a zadní rohovou stěnu v dřevěném dekoru tvoří LTD desky, nicméně převládajícím materiálem čel skříněk a zásuvek je nanolaminát Fenix. A to hlavně kvůli jeho odolnosti a praktičnosti. Díky dlouholetým zkušenostem, které s tímto materiálem mám, jej ve svých realizacích používám často,“ vysvětluje Robert Kývala.

V čem tkví jedinečnost tohoto povrchu, doplňuje Martin Dusík ze společnosti Trachea: „Mechanickou odolnost HPL nanolaminátu Fenix vůči poškrábání, nárazům i působení tepla zajišťuje vrstva odolných pryskyřic zpracovaných za pomoci nanotechnologií. Navíc na něm nezůstávají otisky prstů, což je v kuchyni víc než žádoucí.“

Pracovní deska a část obkladu je v dekoru antracitové břidlice.

Pomyslný přechod jedné části kuchyně do druhé tvoří různě dlouhé police, rovněž v odstínu slonové kosti nanolaminátu Fenix. „Police se o této tloušťce do kuchyní běžně nevyrábějí, musím tedy ocenit vstřícnost a ochotu Trachey k mým atypickým požadavkům, a nebylo to poprvé,“ dodává designér. Níže položená police pak disponuje zabudovaným LED páskem, který plynule pokračuje i na spodní straně horních skříní.

Decentní propojení

Aby bělavé tóny dvířek nic nenarušovalo, zvolil designér důmyslné řešení úchytek. „Horní skříňky jsou opatřeny úchytkami E37 zafrézovanými z vnitřní strany. To zaručuje, že jsou na první pohled prakticky neviditelné a přitom se díky nim dvířka snadno otvírají a zavírají. Plynulý přechod mezi tmavší pracovní deskou a světlými čely skříněk pak zajišťují hliníkové úchytky E38. Dohromady tak tvoří jemnou a elegantní dvojici,“ popisuje Robert Kývala.

Deska stolu je v dekoru tmavého dubu.

Pracovní prostor kuchyně je barevně prokombinován i s navazující s jídelnou. A to díky propojení dřevěných ploch s jídelním stolem, jehož černé nohy zase ladí s tmavými kuchyňskými prvky a osvětlením. Celkový efekt kuchyně pak dotváří židle v zemitých tónech šedé.

Do budoucna v kuchyni přibude ještě opravdový kousek přírody ve formě zelené květinové stěny, která bude v úrovni jídelního stolu.

Autor

Robert Kývala, DiS., IN-designeRK (interior design) vystudoval obor Navrhování a tvorba nábytku a interiéru na Vyšší odborné škole ve Volyni. Zpočátku sbíral zkušenosti s návrhy a realizacemi veřejných prostor, později se začal specializovat na soukromý sektor.

Navrhování interiérů se věnuje již bezmála 20 let, nejdříve jako zaměstnanec designových a výrobních společností, později samostatně. V interiéru upřednostňuje lehkost, vzdušnost a čistotu linií. K tomu používá kombinace přírodních tónů materiálů, a proto je mu velmi blízký skandinávský styl, který do svých návrhů vnáší.

Autor:
  • Nejčtenější

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Soused žádá přístup na můj pozemek, musím mu vyhovět? Řešení není jednoduché

Premium Soused chce, abych ho pustil do našeho dvora, aby si z této naší strany mohl opravit fasádu svého rodinného domu. Bojím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší stavby v Krkonoších: Bodoval luxusní hotel, ale také lávka

Architektura v regionálním měřítku je nesmírně důležitá. Nejenže funguje jako podpora celonárodních soutěží, ale...

V tomto domě sváděl miliardář a „Letec“ Howard Hughes své četné milenky

Už dávno před tím, než vzniklo hnutí #MeToo, byl Hollywood pokládán za Sodomu a Gomoru. Na konci 40. až 50. let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z developerské kostky vytvořili drobnými úpravami skvělé bydlení

Nikola s partnerem Michaelem se trefili dvakrát: prvně, když koupili rodinný dům v developerském projektu za Prahou....

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Jak doma vytvořit pohodu? Zkuste to s kuchyňským ostrovem

Premium Z nejrůznějších dispozičních řešení kuchyní je dnes nejžádanější varianta s ostrůvkem. Ten může vymezovat jednotlivé...

Souboj spotřebičů do vaší kuchyně. Jsou lepší volně stojící, nebo vestavěné?

Premium Budete rekonstruovat kuchyň? Pak možná poprvé v životě zvažujete, zda si pořídit vestavné spotřebiče, nebo zůstat u...

Malá, ale praktická. Kuchyň respektuje výšku svých majitelů

Sametově jemné čelní plochy v kontrastu s na první pohled drsnými, ale přesto hladkými prvky technického kamene na...

Romantická kuchyň ve stylu Provence má podle přání i krb a vinotéku

O kuchyni se říká, že je srdcem domova. To „své“ svěřili majitelé nově postaveného rodinného domku v Sokolově...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...