Kuchyň na míru si vyžádala atypické hloubky i ochotu výrobce dvířek

Okno přímo nad pracovní deskou, atypické police propojující kuchyňské úložné prostory a „zabudovaná“ lednice… To jsou detaily, které dodávají tradičně laděné skandinávské kuchyni v nově postavené dřevostavbě perfektní vzhled.
Kuchyň si majitelé plánovali ještě před stavbou domu, mohli si tak přesně...

Kuchyň si majitelé plánovali ještě před stavbou domu, mohli si tak přesně určit, jak má vypadat. | foto: Robert Kývala

Pokud se kuchyň plánuje ještě před výstavbou domu, je vše výrazně jednodušší. Majitelé si totiž už v rámci výstavby dřevostavby naplánovali místnost pro kuchyň s takovými rozměry, aby se do ní vešel dostatek pracovního, ale i úložného prostoru a k tomu i velký jídelní stůl pro velkou rodinu.

Pásové okno výborně osvětluje pracovní plochu, horní skříňky se otevírají směrem nahoru, což usnadňuje provoz v kuchyni.

„Požadavky klientů už v rámci plánování byly poměrně jasné: tvar kuchyně do L, dostatek pracovní plochy, dobře využitelné úložné prostory a jemné barevné kombinace. Vytvořil jsem několik návrhů, které jsme společně probrali. Finální kuchyňský prostor jsem navrhl tak, aby jako celek vytvořil funkční a současně designové místo,“ popisuje počátky plánování kuchyně designér Robert Kývala.

A pokračuje: „V rámci plánování jsme provedli také několik stavebních úprav spočívajících především ve změnách otvorů oken tak, aby měl prostor maximum přirozeného denního světla.“ To v kuchyni zabezpečuje nejen pásové okno zasazené mezi pracovní desku a horní skříňky, ale i dvě francouzská okna, jedno v úrovni ostrůvku a druhé za jídelním stolem.

Vše při ruce

Kuchyňskou sestavu tvoří na jedné straně vysoké moduly, které se skládají z potravinové skříně, americké lednice a takzvaného komínu s vestavěnou pečicí troubou. Důmyslně navržené skříně chladničku obklopují ze všech stran, takže se ji podařilo zasadit do jedné linie s okolním nábytkem.

Takzvaná americká lednice je v jedné linii s nábytkem, musela se však kvůli tomu zvětšit hloubka skříní o osm centimetrů.

„Postavení všech prvků do jedné řady si ovšem vyžádalo úložné prostory o osm centimetrů hlubších, než bývá u kuchyňského nábytku zvykem,“ vysvětluje Robert Kývala. Chladničku navíc z horní části překrývá praktický úložný prostor přispívající ke kompaktnosti sestavy.

Kolmo situovaná hlavní část kuchyně s mycím prostorem a varnou deskou je od modulů oddělena barevně odlišeným koutem sloužícím pro přípravu kávy. Hlavní pracovní prostor kuchyně pak doplňuje protilehlý ostrůvek se zabudovanou zásuvkou a barovým pultem, doplněným LED páskem na spodní straně.

Síla skandinávské čistoty a odolnosti

Světlé barvy a dostatek světla, to bývá hlavní kouzlo severských kuchyní, včetně této. A přesto trochu jinak. Čela skříněk, zásuvek a samostatných polic v odstínu slonové kosti udávají kuchyni hlavní barevný směr, vzdušnost a lehkost.

„Aby kuchyň nepůsobila sterilně a jednolitě, navrhl jsem k převládajícímu odstínu slonové kosti kontrastní pracovní desku v dekoru antracitové břidlice barevně prokombinovanou s chladničkou, vypínači a zásuvkami na lince. Přírodní tóny pak zastupuje stěna v dekoru tmavého dubu, která je v jednom tónu s barovým pultem,“ popisuje designér Kývala.

Dřez i baterie jsou barevně sladěné s pracovní deskou a obkladem.

Materiálově byla kuchyň vybavena tak, aby bez problémů obstála i při maximálním vytížení. „Pracovní desku a zadní rohovou stěnu v dřevěném dekoru tvoří LTD desky, nicméně převládajícím materiálem čel skříněk a zásuvek je nanolaminát Fenix. A to hlavně kvůli jeho odolnosti a praktičnosti. Díky dlouholetým zkušenostem, které s tímto materiálem mám, jej ve svých realizacích používám často,“ vysvětluje Robert Kývala.

V čem tkví jedinečnost tohoto povrchu, doplňuje Martin Dusík ze společnosti Trachea: „Mechanickou odolnost HPL nanolaminátu Fenix vůči poškrábání, nárazům i působení tepla zajišťuje vrstva odolných pryskyřic zpracovaných za pomoci nanotechnologií. Navíc na něm nezůstávají otisky prstů, což je v kuchyni víc než žádoucí.“

Pracovní deska a část obkladu je v dekoru antracitové břidlice.

Pomyslný přechod jedné části kuchyně do druhé tvoří různě dlouhé police, rovněž v odstínu slonové kosti nanolaminátu Fenix. „Police se o této tloušťce do kuchyní běžně nevyrábějí, musím tedy ocenit vstřícnost a ochotu Trachey k mým atypickým požadavkům, a nebylo to poprvé,“ dodává designér. Níže položená police pak disponuje zabudovaným LED páskem, který plynule pokračuje i na spodní straně horních skříní.

Decentní propojení

Aby bělavé tóny dvířek nic nenarušovalo, zvolil designér důmyslné řešení úchytek. „Horní skříňky jsou opatřeny úchytkami E37 zafrézovanými z vnitřní strany. To zaručuje, že jsou na první pohled prakticky neviditelné a přitom se díky nim dvířka snadno otvírají a zavírají. Plynulý přechod mezi tmavší pracovní deskou a světlými čely skříněk pak zajišťují hliníkové úchytky E38. Dohromady tak tvoří jemnou a elegantní dvojici,“ popisuje Robert Kývala.

Deska stolu je v dekoru tmavého dubu.

Pracovní prostor kuchyně je barevně prokombinován i s navazující s jídelnou. A to díky propojení dřevěných ploch s jídelním stolem, jehož černé nohy zase ladí s tmavými kuchyňskými prvky a osvětlením. Celkový efekt kuchyně pak dotváří židle v zemitých tónech šedé.

Do budoucna v kuchyni přibude ještě opravdový kousek přírody ve formě zelené květinové stěny, která bude v úrovni jídelního stolu.

Autor

Robert Kývala, DiS., IN-designeRK (interior design) vystudoval obor Navrhování a tvorba nábytku a interiéru na Vyšší odborné škole ve Volyni. Zpočátku sbíral zkušenosti s návrhy a realizacemi veřejných prostor, později se začal specializovat na soukromý sektor.

Navrhování interiérů se věnuje již bezmála 20 let, nejdříve jako zaměstnanec designových a výrobních společností, později samostatně. V interiéru upřednostňuje lehkost, vzdušnost a čistotu linií. K tomu používá kombinace přírodních tónů materiálů, a proto je mu velmi blízký skandinávský styl, který do svých návrhů vnáší.

Nejčtenější

Nejbezpečnější dům postavil pro svou rodinu. Je to dobře zabydlená jeskyně

Tokio, to je neuvěřitelná spousta lidí naměstnaných na malé ploše. Spěch a shon, spousta hluku. A tolik světel, že to i z noci udělá jasný den. Proto si Tanijiri Makoto, japonský architekt, svůj dům...

Byt na nábřeží proti Národnímu divadlu prošel neuvěřitelnou proměnou

​Byt v Praze na nábřeží Vltavy, navíc s výhledem na Národní divadlo, už to zní skvěle. Ale aby byl zážitek z takového místa úplný, vyplatí se i proměna interiéru, která bude respektovat genia...

Moderátor a komik žije v Praze a plánuje svatbu s Terezou z Love Islandu

V klidnější části Prahy v rodinném domu s moderním vybavením a spoustou světla bydlí moderátor Evropy 2 a stand-up komik Petr Cerha, působící pod přezdívkou Nasty. Dům sdílí s partnerkou Terezou, se...

Jak si Martin a Katka splnili sen o roubence pod Děčínským Sněžníkem

Příběh roubenky začíná už v roce 2019, kdy Martin s Katkou koupili a opravili historickou chalupu. Z pronájmu sešlo, začala covidová uzávěra a místo hostů se sem z nedalekého Děčína na zimu...

Byt na Smíchově pro mladý pár je dokonale promyšlený. Přesvědčete se

Mladá rodina a byt v Praze. To vyžaduje splnit dvě základní potřeby: maximální funkčnost vycházející z potřeb uživatelů, ale také estetiku odpovídající jejich preferencím.

Český fotograf žije v pronájmu ve Stockholmu. Po letech v Londýně je to ráj

Dan se po třinácti letech života v Londýně přestěhoval za prací do Stockholmu. Kousek od centra si pronajal velký dům a našel si práci v módním průmyslu. Jak se úspěšnému fotografovi žije ve švédské...

18. června 2025

Je jí šest, ale ve svém pokoji s velkou postelí si může užívat i ve dvaceti

Spousta růžové, pracholapek i naivních dětských úchytek. Tak vypadá většina holčičích pokojů. Střízlivě uvažující rodiče šestileté slečny se však pragmaticky rozhodli pro nadčasovost. Zatímco hračky...

18. června 2025

Domy za Prahou za rozumnou cenu. Jsou na prodej a ihned se můžete nastěhovat

Splňte si sen o bydlení v klidném prostředí nedaleko Prahy. Vybrali jsme šest rodinných domů, které jsou připravené k okamžitému nastěhování. Podívejte se.

17. června 2025

Byt na nábřeží proti Národnímu divadlu prošel neuvěřitelnou proměnou

​Byt v Praze na nábřeží Vltavy, navíc s výhledem na Národní divadlo, už to zní skvěle. Ale aby byl zážitek z takového místa úplný, vyplatí se i proměna interiéru, která bude respektovat genia...

17. června 2025

Nejbezpečnější dům postavil pro svou rodinu. Je to dobře zabydlená jeskyně

Tokio, to je neuvěřitelná spousta lidí naměstnaných na malé ploše. Spěch a shon, spousta hluku. A tolik světel, že to i z noci udělá jasný den. Proto si Tanijiri Makoto, japonský architekt, svůj dům...

16. června 2025

Nájemní byt v pražském Fragmentu ženu nadchl, nemusela se o nic starat

Ne vždy se vyplatí pořídit si vlastní byt. Pohodlně lze bydlet i v dlouhodobém pronájmu. Byt, jehož interiér přinášíme, se pohybuje na horní hranici tržních cen a najala si jej samotná žena....

16. června 2025

Když je potrubí domovem. Revoluční nápad z Hongkongu řeší bytovou krizi

Pokud hledáte řešení bytové krize, které je efektivní, široce dostupné a nízkonákladové, tady ho máte. Tak představili svůj návrh experimentálního mikrodomu architekti ze studia James Law...

15. června 2025

Byt na Smíchově pro mladý pár je dokonale promyšlený. Přesvědčete se

Mladá rodina a byt v Praze. To vyžaduje splnit dvě základní potřeby: maximální funkčnost vycházející z potřeb uživatelů, ale také estetiku odpovídající jejich preferencím.

14. června 2025

Do bungalovu postaveného svépomocí se stěhoval půl roku po prvním kopnutí

Jan Králíček vyřešil vlastní bydlení rychle, originálně a za dobrou cenu. Svépomocí si postavil rodinný bungalov. Zařídil jej tak, aby dům v obci ve středních Čechách dýchal poklidnou atmosférou...

13. června 2025

Chalupáři obtěžují sídliště plnými odpadkovými pytli. Jaká jim hrozí pokuta?

Premium

Bydlím na sídlišti v menším městě. Každý panelák má na parkovišti přidělenou popelnici. Bohužel žijeme ve velmi oblíbené chatařské a chalupářské lokalitě a s těmito „lufťáky“ začaly problémy,...

13. června 2025

Jihočeské stavení, v němž bydlí světlo. Dům architekta Žaloudka je prostě kouzelný

Architekt Jan Žaloudek si na jihu Čech pro sebe postavil typické venkovské stavení. Díky perforovanému zdivu a dřevu ale připomíná sakrální stavbu, ve které sluneční světlo rozehrává ty nejkrásnější...

12. června 2025  13:32,  aktualizováno  13:32

Jak si Martin a Katka splnili sen o roubence pod Děčínským Sněžníkem

Příběh roubenky začíná už v roce 2019, kdy Martin s Katkou koupili a opravili historickou chalupu. Z pronájmu sešlo, začala covidová uzávěra a místo hostů se sem z nedalekého Děčína na zimu...

12. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.