Kuchyň má skříňky až ke stropu, bílou barvu dvířek oživují detaily ze sukatého...

Kuchyň má skříňky až ke stropu, bílou barvu dvířek oživují detaily ze sukatého dubu. S nimi ladí barové židličky. Mezi skříňky použili designéři betonovou stěrku. | foto: René Novák

I rodina se třemi dětmi ocení bílou kuchyň a skleněnou pracovní desku

  • 58
Uvařit pro rodinu se třemi dětmi nebývá vždycky jednoduché, někdy však bývá komplikovanější uložit do vymezeného prostoru všechno potřebné nádobí i potraviny. Přece jen pět lidí (a navíc jeden velký pes) se nespokojí s pár talíři.

Rodina se třemi dětmi bydlí v Brně, a tak je logické, že se obrátili na brněnské studio Le Bon. V jedné místnosti, která slouží jako obývací pokoj, jídelna a kuchyň zároveň, potřebovali vymyslet praktickou kuchyňskou linku.

Navíc bylo nutné respektovat počet dětí, a tedy snadnou údržbu nábytku, a také jejich „účast“ při vaření, aby mohly mamince pomáhat. Neboli vyřešit dispozici kuchyně tak, aby se vaření mohlo zúčastnit více lidí.

Skříňky až ke stropu

Dispozice kuchyně ve tvaru písmene U je velmi praktická.

„Kuchyň jsme museli řešit horními skříňkami až ke stropu, aby bylo kam ukládat nádobí i potraviny. Dispozice ve tvaru písmene U umožňuje využívat jedno rameno linky jako barový pult pro příležitostné stolování, například pro snídaně, ale také jako velkou pracovní plochu, u níž se může do vaření zapojit více lidí,“ vysvětluje Klára Nováková ze studia Le Bon.

Bílá barva byla s ohledem na velikost obytného prostoru jasnou volbou, stejně jako bílá skleněná pracovní deska. Sklo funguje v tomto případě naprosto bezproblémově, snadno se udržuje a odolává jak mechanickému, tak tepelnému namáhání.

Tvrzené sklo totiž získává kalením až sedmkrát vyšší pružnost a pevnost oproti obyčejnému sklu, vydrží teplotu až 250 stupňů Celsia. Sklo i hladké lakované plochy dvířek se snadno udržují, stačí na ně vlhký hadřík.

„Nesnažíme se bezhlavě vyplnit každé přání klienta, pokud se neslučuje s našimi zkušenostmi. Nad každým prostorem pro budoucí kuchyň intenzivně přemýšlíme, a protože jsme v minulosti vyráběli kuchyně hlavně pro přátele, máme dokonalou zpětnou vazbu o tom, jak se kuchyň povedla a zda se v ní dobře vaří a jí i po několika letech od realizace,“ říká René Novák ze studia Le Bon.

Jednoduchý styl kuchyně dává vyniknout ozdobným solitérům, třeba váze s květinami nebo míse na ovoce. „Praktickým detailem je kávovar umístěný na výsuvné podložce. Je tak kdykoliv snadno při ruce a zároveň nezabírá místo na pracovní desce,“ upozorňuje Klára Nováková. Nechybí zde ani drobné „designové“ detaily, například pečlivě provedené spoje barové desky pod úhlem 45 stupňů.

Díky použití betonové stěrky mezi skříňkami a detailům ze sukatého dubu působí celý prostor čistým, přesto však útulným dojmem.

Pracovní deska je z bílého skla, z něj jsou ostatně i čelní plochy trouby a mikrovlnky.

Studio Le Bon

Studio Le Bon vzniklo v roce 1996.

„Originalita a jedinečnost vznikají tam, kde věříte svému snu. Přesně na tom budujeme naši značku. Originální, osobní a s citem pro detail. Jako v každém vztahu je výsledek naší práce založený na diskusi s našimi klienty, z nichž se často stávají přátelé. Společně objevujeme prostor, vybíráme materiály i ta nejlepší funkční řešení,“ říká René Novák, zakladatel studia.

Studio se zaměřuje na koupelnový a kuchyňský nábytek, ale nebrání se ani navrhování celých interiérů. Za svou práci získalo již několik cen.