V současné době dávají výrobci baterií záruku pět let na kartuši (vnitřní část baterie, kudy protéká voda) a dva roky na "tělo" při životnosti patnáct až dvacet let. Ale o tom, zda baterie opravdu tak dlouho vydrží, rozhoduje i její uživatel.
Na co myslet při nákupu
Originální tvar nemusí být zárukou kvality. U baterie záleží především na její vnitřní části, kudy protéká voda - takzvané kartuši. Její velmi důležitou částí je keramická destička nebo kulová kartuše z nerezové oceli, kterou proudí voda. U méně kvalitních typů se používá plast, a to se na kvalitě samozřejmě odrazí, proto je lepší se mu vyhnout.
Při nákupu si také ověřte dotazem u prodavače, zda má výrobek certifikát pro náš trh, na délku záruky, na záruční a pozáruční servis, reklamační pravidla a způsob údržby. Pokud bude tápat, jděte raději rychle jinam.
Platí, že se vyplatí kupovat standardní výrobky značkových firem neboli nejlevnější verze, které nabízejí. Jejich vnitřní část je totiž shodná s těmi nejdražšími typy, u nichž ovšem platíte za design a jméno toho, kde jej navrhl. Například značkovou baterii dostanete už za 2500 korun, výrobek téže začky, ale od světově známého designéra z nové kolekce přijde třeba i na 12 či 15 tisíc.
Montáž se nesmí podceňovat
Tak jako nehraje wolkman, když do něj vložíte obráceně monočlánky, tak ani ta nejskvělejší baterie nebude fungovat, pokud se špatně namontuje. "Před montáží by se mělo propláchnout vodovodní potrubí, protože při manipulaci s rozvodem vody může dojít k uvolnění nečistot a ty by mohly baterii následně zanést," vysvětluje Ivo Fišer z finské firmy Oras, která je jedním z největších evropských výrobců vodovodních baterií. Po instalaci baterie je nutná i pravidelná údržba jejího povrchu, aby po roce nevypadala jako po deseti letech používání.
Filtr pomůže
Pokud se ve vodě nacházejí nějaké nečistoty, pak se zachycují v kartuši a zbylé nečistoty zůstavají v perlátoru. Ten se snadno vyšroubuje a vyčistí. Tam, kde je například voda tvrdá nebo bohatá na vodní kámen, mohou se do jejího přívodu instalovat úpravná zařízení.
"V těchto případech bývá ideální filtr na hrubé nečistoty a zařízení na změkčení vody," vysvětluje Václav Králík technický poradce z německé firmy Hansgrohe, která patří ke světovým výrobcům sprch a vodovodních baterií. Většinou jde o takzvané mechanické filtry - to je například nádržka se systémem sítek o různé hustotě nebo filtrační vložky, přes které voda protéká a čistí se. Jednou za čas je také potřeba filtr vyčistit.
Správná údržba povrchu baterie
Je běžné, že se na časem objevují skvrny.Na jejich vyčištění by se měly používat pouze neutrální tekuté prostředky, u kterých výrobce uvádí hodnotu pH 6 - 9. Po nanesení takové látky je nutné povrch dokonale opláchnout vodou a pokud možno vytřít do sucha hadříkem.
U specializovaných prodejců vodovodních baterií jsou k dostání i takzvané rychloodvápňovače - jedna lahvička stojí kolem dvě stě třiceti pěti korun, nebo speciální ubrousky napuštěné konzervačním voskem sada pěti kusů přijde asi na dvě stě padesát korun. Tyto částky jsou sice vyšší než u běžných prostředků, v případě baterie za několik tisíc korun se však nevyplatí šetřit.
Na vyčištění povrchu vodovodní baterie můžete použít i mýdlovou vodu. Vysušit by se měla také "dosedací" část baterie - to znamená plocha mezi baterií a umyvadlem. Nejlépe se udržují baterie s chromovaným povrchem.
Jak prodloužit životnost baterie
1. Kupovat baterie s kvalitní kartuší.
2. Montáž svěřit odborníkovi nebo alespoň přesně dodržet návod výrobce.
3. Nepodceňovat pravidelnou údržbu.
Slovníček
kartuš - vnitřní část baterie, kudy proudí voda - na ní závisí kvalita baterie
perlátor - poslední část baterie, kudy vytéká voda ven, většinou v něm bývá umístěno plastové sítko a omezovač průtoku
víte, že...
* vodovodní baterie jsou většinou konstruovány pro přítok teplé vody do 80 stupňů Celsia
* pákové baterie jsou oproti kohoutkovým úspornější až o 30 procent
* když lehce kape voda z kohoutku, může se měsíční spotřeba vody navýšit i o několik kubíků
Originální tvar nemusí být zárukou kvality. U baterie záleží především na její vnitřní části, kudy protéká voda - takzvané kartuši. |