Na 22. března připadá světový den vody. Jenže myslet na úspory jen v tento den je málo. Díky úsporným vodovodním bateriím, sprchovým hlavicím či toaletám se sníženou potřebou vody na splachování lze ročně uspořit až tisíce litrů vody.
Za vysokou spotřebou vody v domácnosti bývá obliba vanových koupelí, tekoucí voda při čištění zubů či holení, ale také staré klozetové mísy se splachováním na devět litrů vody. Druhým faktorem bývá technický stav, od protékající toalety až po kapající kohoutek. Dnešní trendy? Bezdotykové baterie nebo ovládané jen na tlačítko a sprchy, kde se mísí voda se vzduchem.
Hygiena bez dotyku
V případě baterií dnes vedou pákové. Šetřit vodu (a tím i náklady na její ohřev) pomáhají i bezdotykové baterie, původně využívané jen ve veřejných zařízeních. Stále častěji se objevují i v domácnostech. Také díky tomu, že jejich cena poklesla.
Například baterie Sensor Inox (Jika) disponuje průtokem pouze šest litrů za minutu. Díky perlátoru, jímž je vybavena, se vypouštěná voda promísí se vzduchem, a tak nabude na objemu. K umytí rukou tak stačí jen malé množství. Ke spuštění vody stačí pouze vložit ruce před sensor, což ocení zejména rodiče malých dětí nebo lidé se zhoršenou motorikou.
Vzhledem k tomu, že na baterii lze přednastavit teplotu vody, minimalizuje se riziko opaření a navíc se snižuje spotřeba energie nutná k jejímu ohřevu. Podobně fungují i další výrobky, na bezdotykové baterie se už několik let zaměřuje zejména značka Oras.
Poslední veletrh koupelen ISH v březnu 2015 ukázal i další možnosti, jak uspořit vodu a zvýšit pohodlí při ovládání: umyvadlové i sprchové baterie se už ovládají na jediné stisknutí tlačítka. A protože teplotu lze nastavit předem, nemůže dojít ani k opaření, neztrácí se čas ani litry vody zbytečným „mixováním“ teplé a studené.
Nesplachujte peníze do záchodu
Pro toalety se doporučuje využít takzvané duální splachování, tedy možnost rozlišit takzvané malé a velké spláchnutí. Na trhu jsou už běžně toalety, kterým postačí 3 až 4,5 litru vody.
Snížení spotřeby vody odpovídá i řešení klozetů, poslední veletrh ISH ve Frankfurtu nad Mohanem ukázal, že snad všechny značky se už zaměřují na klozetové mísy bez takzvaného splachovacího kruhu (používá se i výraz „límce“). Konstrukce bez skrytých prostor, v nichž jinak zůstávají nečistoty a usazeniny, pomáhá hygieně i snížení spotřeby vody.
Klozet bez takzvaného splachovacího kruhu ze série Kolo využívá patentovaný splachovací rozvaděč.
Například značka Kolo využívá patentovaný splachovací rozvaděč, který odvádí vodu symetricky do nádrže a zajišťuje optimální vedení vody zaručující bezvadné splachování plochy.
Sprcha šetří vodu i čas
I při sprchování si lze užít vody, a přitom zbytečně neplýtvat, a to i v případě oblíbených talířových sprchových hlav. Příkladem může být i teleskopický sprchový sloup Jika Lyra (dovoluje posun až o 40 cm, takže potěší i vysoké muže).
Sprcha je vybavena talířovou hlavou i ruční sprchou. Rozměrná hlavice hlavové sprchy je koncipována tak, aby evokovala „déšť“ a nabídla dostatečnou hygienu i uvolnění při nízké spotřebě vody, pouze devět litrů za minutu.
Průkopníkem „dešťových“ sprch, které využívají přisávání vzduchu, byla vždy značka Hansgrohe. Sprchy vybavené systémem AirPower mísí vodu se vzduchem, na jeden litr vody připadnou přibližně tři litry vzduchu.
Pocit ze sprchování je velmi příjemný, pokud si chcete dopřát silný masážní proud vody, stačí přepnout pomocí tlačítka umístěného přímo v hlavové sprchové hlavici (to umožňují modely s více proudy).
Podobně pouhým stisknutím tlačítka lze u nových sprch Axor přepnout hlavovou a ruční sprchu. To bývá ve sprše, kde mívá člověk plné ooči vody a mýdla, hodně důležité.