Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste...

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste doma, můžete vytopit celý dům. | foto: Archiv

Peníze se občas splachují do záchodu. Přesněji v něm mizí

  • 45
Pitné vody neustále ubývá, přitom až 70 procent se využije pouze na splachování WC a v koupelně. Dne 22. března se slaví Světový den vody, který připomíná, jak je důležité s vodou šetřit. I kvůli finanční náročnosti.

Spotřeba vody sice v průběhu let klesla v Česku přibližně o třetinu (v porovnání s USA se chováme velmi zodpovědně, průměrná spotřeba v České republice je kolem 110 litrů, v USA až 575 l denně!), jenže poplatky za vodné a stočné se za posledních třicet let zvýšily stonásobně.

I proto se lidé začali o spotřebu vody zajímat mnohem víc: na trhu se objevily už před lety například klozety s takzvaným duálním splachováním, které nabízí možnost použít tři nebo šest litrů vody či dokonce 4,5 litru. Staré typy nabízely jedinou možnost se spotřebou i devíti litrů na jedno spláchnutí.

Kapající nebo ledabyle ne(zavřená) baterie může z rodinného rozpočtu vzít za rok částku ve stokorunách, ale i tisících.

A to je velký rozdíl, na jednoho člena domácnosti totiž připadá průměrně spláchnutí čtyřikrát denně se spotřebou 3 l, dvakrát pak bývá nutné využít 6 litrů.

Pisoáry dokonce vystačí s 1,5 l vody, takže do rodin s více členy mužského pohlaví je využití tohoto sanitárního zařizovacího předmětu hodně praktické. Tedy pokud se najde pro něj prostor, což by třeba v nových rodinných domech při včasném plánování neměl být problém. Jsou-li v rodině tři muži, ušetří pisoár průměrně 6 570 litrů ročně. Pisoár lze pořídit už pod tisíc korun.

Doslova hektolitry vody lze ušetřit výměnou vany za sprchový kout s termostatickou baterií. Na trhu jsou dokonce baterie, které se vypnou po čtyřech minutách: to je totiž podle výrobců doba, která na vysprchování bohatě stačí. Pokud chcete pokračovat, stačí zmáčknout příslušné tlačítko. Velkou úsporu vody nabízejí také bezdotykové baterie u umyvadel.

Pozor si je třeba dát i na havárie, prasklá hadička může znamenat únik hektolitrů vody, o škodách na podlahách a nábytku nemluvě.

Podle informací České asosiace pojišťoven je denně hlášeno kolem stovky vytopených domácností. Nejčastější příčinou jsou právě prasklé hadičky, proto odborníci doporučují použít provedení z nerezového vlnovce, nikoli pryžové a silikonové hadičky opletené hliníkovým či nerezovým lankem.

Kapka ke kapce

Začít šetřit však lze i u pouhých kapek. Zdánlivá banalita, jakou představuje kapající kohoutek nebo protékající toaleta, se tak za měsíc promění hned v několik stokorun, za rok pak jde o tisíce.

Například kapající kohoutek znamená zbytečnou ztrátu 4 l/h (4 l jsou mimochodem množství pitné vody, kterou mají k dispozici v průměru k dispozici obyvatelé Mosambiku), silně kapající kohoutek pak 12 l/h a protékající toaleta dokonce 25 l/h. A to je ztráta 18 tisíc korun za rok.

Vodoměr modilys-m dokáže „zachytit“ i kapající kohoutek.

Málokdo by asi nechal mizet takto vodu po celý rok, ale stačí pár dnů, než se odhodláte k opravě nebo seženete instalatéra… Pouhý jeden den protékání totiž znamená zaplatit zbytečně téměř 50 korun.

Řešením může být služba Detekce úniků vody, kdy se využívají vodoměry s radiovým přenosem dat, které jsou dostatečně citlivé, aby protékající toaletu dokázaly zachytit. Na trhu jsou i vodoměry ještě citlivější, které už dokážou odhalit i kapající kohoutek.

Přístroje v laboratoři dokáží přesně změřit průtok vody.

Tipy na úsporu vody

  • pákové baterie šetří v porovnání se směšovacími kolem 30 % i více za vodu, ale i za její ohřev
  • termostatické baterie ve sprše uspoří až 50 procent vody se směšovacími, zejména v kombinaci s regulátorem průtoku a vhodnou sprchovou hlavicí
  • duální splachování toalety šetří až 60 procent v porovnání se starými kombi WC nebo nádržkami
  • myčky nádobí oproti mytí pod tekoucí vodou ušetří až 60 % vody a stejně tolik energie na její ohřev
  • až 70 % procent vody a nákladů na její ohřev uspoříte, pokud dáte přednost sprchování před vanovou koupelí, ta vyžaduje 100, ale také 150 l vody (u velikosti vany 180 × 80 cm)
  • používejte pračky s množstevní automatikou, které řídí spotřebu vody podle množství prádla
  • zahradu zalévejte dešťovou vodou