sušička prádla

sušička prádla - Současný trend jednoznačně upřednostňuje samostatné sušičky | foto: MIELE

Sušičky: usnadňují život v domácnosti?

  • 96
Sušičky se v domácnostech čím dál víc prosazují. Důvod? Těch je hned několik. Prádlo je načechranější a hlavně se nemusí příliš žehlit. Nebo vůbec ne, což láká muže, ale nejen je!

Určitý despekt a obava z nedostatku místa či větší spotřeby energie – sušičky mívají většinou spotřebu „C“ – který ještě před pár lety představoval velkého strašáka, začíná ustupovat.

Některé věci lze totiž sušit právě jen v sušičkách – například nové typy péřových dek a polštářů. Pečlivě hospodyňky si spočítají, že sice zaplatí za sušení (průměrně kolem 8 korun za 5 kg prádla), jenže zase ušetří za elektrický proud nutný pro žehlení.

Pro sušičky hovoří i ryze praktické důvody. Sušárny v bytových domech se ruší nebo prostě neexistují, navíc v přechodném období, kdy se příliš netopí, zde pověšené věci schnou dlouho a špatně.

Prádlo sušené na balkoně zase získává zejména ve městech díky stále se zvyšujícímu automobilovému provozu nežádoucí odér a doslova se špiní. Bílé není bílé, jemné černé „šupinky“ z pneumatik a brzdových destiček totiž ulpívají na prádle velmi nemilosrdně (vyprávět by o tom mohli nájemníci bydlící v nižších podlažích).

Nasáklý odér nepřekryjí ani nejvoňavější aviváže a běda, když přijde smog. Můžete prát znovu. Sušení v koupelnách a pokojích bývá zase zdrojem rodinných sporů a rozhodně pocitu z uklizeného bytu nepřispívá. Takže – sušička. Jenže jaká?

Podle čeho vybírat
První, co napadne většinu zákazníků, bude kvůli úspoře místa pračka se sušičkou. „Osobně bych dal vždycky přednost samostatnému spotřebiči,“ tvrdí Petr Novotný z firmy Electrolux, která jen za poslední rok prodala na tuzemském trhu čtyřnásobek sušiček v porovnání s předchozím.

„Za prvé dva přístroje v jednom znamenají vždycky větší počet komponentů a tím i větší riziko poruchy. Ale hlavně nelze prát a sušit současně. Většina žen pere více dávek najednou a některé kusy prádla potřebuje rychle usušit. Tak proč čekat?“

Rozhodnete-li se pro samostatnou sušičku (ceny se pohybují průměrně kolem 12 až 30 000 Kč), musíte si vybrat mezi dvěma základními typy – kondenzační nebo s odvětrávacím systémem.

U kondenzační sušičky se vzduch před vstupem do bubne ohřeje, pak jím projde a odejme z něj vlhkost, takže se při výstupu z bubnu vlhký vzduch ochladí a „kondenzuje“ do příslušné nádoby (lze pak použít místo destilované vody!), u

Jaké mají sušičky výhody?

* potřeba žehlení se sníží až o 70 procent
* šaty lze obléci krátce po vyprání
* prádlo je lehké a načechrané (což je příjemné hlavně u svetrů nebo ručníků)
* uspoříte místo (nejsou třeba sušáky či šňůry)
* nejste závislí na počasí a vytápění

odvětrávací sušičky je třeba odvést vzduch potrubím z místnosti ven. To ovšem omezuje její využití.

Ale pozor i u kondenzačních typů! Výrobci upozorňují na teplo, které se šíří do okolí, a doporučují proto dostatečné odvětrávání.

„V každém případě však budete mít v místnosti příjemné klima i vůni, to vím z vlastní zkušenosti,“ tvrdí s přesvědčením Petr Novotný. Znamená to ovšem, že kondenzační sušička nepatří do malých komor, kde můžete větrat pouze dveřmi.

Co byste měli vědět před nákupem
Sušička se svým způsobem příliš neliší od pračky. I tady rozhodují otáčky, vyplatí se podívat se i na hlučnost a objem bubnu. „Pětikilová“ se větší rodině určitě vyplatí.

Více než padesát procent zákazníků volí sušičky v cenách nad dvacet tisíc korun. Důvod? Dražší typy jsou kromě jiného vybaveny různými senzory a „vychytávkami“, které představují například programy proti pomačkání prádla, osvětlení bubnu, indikace zbytkového vlhka, možnost opožděného startu či senzor, který sušičku vypne v okamžiku, kdy prádlo dosáhne požadované vlhkosti či vlastně suchosti, aby bylo třeba co nejméně nebo nejsnáze žehlit. A nejlépe vůbec ne.

Některé materiály se totiž vyplatí nechat „doschnout“, protože vyžadují různou zbytkovou vlhkost. Například „lehounce“ zavlhlé košile pověsíte na ramínka, která pak můžete rovnou uklidit do skříně bez žehlení (alespoň u svobodných mužů jde o velmi oblíbený způsob zacházení s prádlem).

Firma Miele dokonce kvůli tomu nabízí u sušiček Navitronic speciální program „Košile“ a také  „Jeans“, který zvládne usušit džíny bez nežádoucích záhybů. Co si víc přát?

Takříkajíc úzká specializace programů u sušiček dala vzniknout i programu „Outdoor“. Je určen pro praní mikrovláken, jakou jsou například Gore-tex, Sympatex nebo Windstopper, které vyžaduje velmi jemné praní, ale i sušení, aby zůstaly zachovány

Living pro vás našel výhodné koupě!

AEG – kondenzační sušička Lavatherm 57720 a pračka Lavamat 72640 za 39 990 Kč (včetně montážního rámu s výsuvnou deskou)
Electrolux – kondenzační sušička EDE 506 E a pračka EW 1267 – 33 990 (včetně montážního rámu)
Zanussi – pračka se sušičkou 21 990 (včetně montážního rámu)

Miele – 55 990 nebo 59 990 Kč

jejich tolik oceňované vlastnosti.

Sušit můžete také sportovní boty nebo dětské oteplovačky. „Maximálně za dvě hodiny bude vše suché, bez ohledu na to, zda jde o silný bavlněný svetr nebo obuv ze syntetických materiálů,“ tvrdí Ivan Karas z firmy BSH - domácí spotřebiče.

Není tedy náhoda, že sušičky se kupují nejvíce v zimě. Rodina s malými dětmi nemusí pořizovat několikeré oblečení. Než se dítě po obědě vyspí, má k dispozici opět vše suché, a to včetně bot.

Obava, že vám sušička zničí prádlo z choulostivých vláken, je zbytečná. Některé sušičky dokonce nabízejí poměrně nízké teploty. To je třeba právě případ sušiček Navitronic od Miele, které využívají voštinový buben. Na ploše patentovaného bubnu totiž vzniká vzduchový polštář, který zlepšuje výměnu vlhkého vzduchu při sušení prádla.

Díky této tepelné izolaci může být počet otáček nižší, stejně jako teplota při sušení. Navíc je sušička Navitronic  vybavena citlivým systémem, který je díky vodivosti vody schopen rozpoznat a určit zbytkovou vlhkost prádla. Sušička tak dokáže sama vypočítat délku sušení u zvoleného programu.

Living tip: Svůj k svému

Pořídit si ke staré pračce sušičku není příliš ekonomické. Pračka by měla mít nejméně 800 otáček, lepší je však 1000 až 1200 s možností regulace. Čím sušší bude prádlo, tím méně zaplatíte za sušení!

Living tip: Panelákový set

Zatím jako jediný nabízí Electrolux na našem trhu sušičky s hloubkou pouhých 42 centimetrů, jež můžete pověsit na zeď nebo postavit na stejně hlubokou pračku (mimochodem tento nápad vznikl ve Švédsku pro mladé začínající rodiny a seniory, kteří bydlí v menších bytech). U nás se tento set – sušička a pračka - označuje nejčastěji jako „panelákový“, protože s hloubkou 42 centimetrů se vejde i do malé panelákové koupelny. Prodejci zákazníky zvýhodňují i cenou, takže se vyplatí koupit oba přístroje najednou: místo téměř 60 000 zaplatíte necelých 40 000 korun, jako bonus získáte i výsuvnou desku na odkládání prádla, která jinak stojí kolem 3500 korun.

LIVING