Ta přízemní však zároveň slouží jako technické zázemí domu. Najdete tam i pračku a kotel, proto si účelové zařízení koupelny chtěli manželé vynahradit hygienickým zázemím v prvním patře stavby. Vzhledem k limitovanému rozpočtu zvolili Aleš s Evou materiály i zařizovací předměty tuzemské výroby.
„Taky nebylo proč rozhodovat se jinak. Už z předchozí rekonstrukce bytu jsme měli velmi dobré zkušenosti s českými výrobky, tak proč hledat něco ze zahraničí,“ usmívá se Aleš.
Jaký zedník, takový výsledek…
Dům postavili z cihelných bloků Supertherm, který tvoří ucelený stavební systém a díky němuž mají i podkrovní příčky punc solidnosti.
Zajímavě postupovali při navrhování vnitřního prostoru. Oproti běžné praxi vznikl počítačový návrh až poté, co si koupili obklady. Bylo to podle nich jednodušší, než kdyby se na začátku měli rozhodovat mezi několika barevnými kombinacemi a pak teprve shánět odpovídající dlaždice.
Takto koupelnu „seskládali“ ze dvou druhů velkoformátových obkladů z keramičky BohemiaGres. Na podlahu i na stěny použili dlaždice Kentaur – Lago, pouze kombinovali vzory – šedo-modré Lugano se hnědo-hnědým odstínem Varese. Oba obklady jsou jemně patinované, takže splývají do barevně sjednoceného povrchu.
Asi ve výšce jednoho metru nad podlahou rozbíjí plochu listela T 23, kterou výrobce doporučuje jako vhodný sériový doplněk k použité barvě obkladů.
Kouzlo malého prostoru
Koupelna o rozměrech dva a půl krát tři a půl metru není nijak velká, proto velmi záleží na umístění keramiky i vany, aby prostor nebyl rozbitý a aby nic nenarušovalo pocit čistoty a klidu. Oba manželé si uvědomují, že ve správně postavené a zařízené koupelně by se mělo především dobře relaxovat.
K pocitu pohody přispívá i střešní okno, které nabízí uklidňující výhled na nedaleký kostel a poskytuje dostatečnou dávku denního světla i slunce, které je pro ranní vstávání a pomalé probouzení tím nejlepším elixírem.
Ve znamení kruhu
Uprostřed místnosti se uvelebila prostorná kruhová vana Borneo od výrobce Teiko o průměru 162 centimetrů. Upoutá hned na první pohled a stala se ústředním motivem celé místnosti. Největší radost z ní má nejmladší člen rodiny, tříletá dcera. Ta se prý do kruhové vany zamilovala.
Minimalismus místnosti dokládá i jednoduše zařízené mycí centrum. Do laminované MDF desky zapustili majitelé domu dvě umyvadla z řady Dino (Jika) osazené bateriemi Oras Linea. Odpady se nepokoušeli zakrýt, raději koupili chromové sifony, které místnosti rozhodně nedělají ostudu. Velké zrcadlo umístěné nad umyvadly a nasvícené trubicovou zářivkou navíc místnost podstatně zvětšuje.
Architekt by však zřejmě byl v rozpacích, pokud jde o umístění bidetu a klozetu. Obvykle se doporučuje, aby tyto součásti vybavení stály vedle sebe. Buď jsou v koupelně - pokud lidé dávají přednost spojenému prostoru -, anebo se umísťují společně do oddělené místnosti.
Aleš však míní: „Nedovedu si představit toaletu dohromady s koupelnou, i když je to možná trend poslední doby. Tahle pohodová místnost by tím jednoznačně utrpěla.“
A tak si manželé prosadili kompromis: bidet zůstal v koupelně, klozet stojí v samostatné místnosti. Koupelnu pak už neruší vůbec nic. Nenajdete tu žádné další zařizovací předměty ani koupelnový nábytek, pouze dva elektricky vytápěné žebříky, kde rodina suší použité ručníky.
V jednoduchosti je krása
„Oba preferujeme spíše jednodušší věci. V zařizování bytu si vcelku dobře rozumíme, ale já mám přece jen raději větší čistotu prostoru. Moje paní byt ráda zútulňuje maličkostmi, které pro mě nejsou až tak důležité. Ale vzájemný respekt vede k dosažení pohody. Snažíme se, abychom vytvořili dokonalé zázemí nejen naší tříleté dceři, ale také miminku, které přijde na svět v září,“ říká Aleš.
Kolik stálo zařízení koupelny? |
Keramické dlaždice 300 x 300 mm – modrá, BohemiaGres Kentaur – Lago 159 Lugano – 308 Kč/m2 |