Profesionální provedení obkladu ze série Random ocenila i společnost Lasselsberger, za tuto realizaci udělila společnosti Deal Slovakia 2. místo v soutěži o nejlepší realizaci z keramických obkladů RAKO.
Rodinný dům Mariána Páleše postavil už jeho děda s babičkou. Okál ze sedmdesátých let je situován v příjemné, okrajové části města, kde je hodně zeleně. Pro potřeby čtyřčlenné rodiny jej však bylo nutné upravit.
Původní koupelna nevyhovovala ani prostorově, ani funkčně, takže když došlo k radikální přestavbě interiéru domu, změnily se dispozice příček i v koupelně. Rozhodnutím investorů bylo zvětšit koupelnu i na úkor některé z vedlejších místností.
Sen o velké, prostorné koupelně si mohl Marián Páleš vyplnit díky vlastní firmě a osobní zkušenosti. Rodina si vybrala keramický obklad se vzhledem kamene ze série Random, který oproti přírodnímu kameni přináší navíc především odolnost, rozměrovou přesnost a snadnou údržbu.
Původně bylo v domě samostatné WC, s ohledem na předcházející zkušenosti se jej rodina rozhodla situovat do koupelny. Rekonstrukcí prošly nejprve instalace vody, odpadů, elektřiny a podomítkových baterií. V koupelně byl realizován sádkrokartonový podhled a podlahové topení. Sprchový kout má odtok ve stěně, je oddělený pouze skleněnou zástěnou, to kvůli snadné údržbě.
Proč volba obkladů z jedné série
Samotná pokládka je provedena velmi precizně. „Zákazník by se měl vždy snažit ujistit, zda materiál svěřuje do ́dobrých ́ rukou. Jen tak může výsledný efekt stát za to,“ upozorňuje Marián Páleš.
Zajímavostí koupelny je kombinace velkého formátu 60×60 cm s menším rozměrem 20×20 cm. „Volba prvků z jedné série, navržené v modulových formátech se stejnou tloušťkou, umožňuje snadnou kombinaci více různých formátů,“ radí Marián Páleš.
Výhodou zvoleného velkého formátu je především sjednocení a pocitového zvětšení obkládaného prostoru. Povrch s menším množstvím spár působí celistvě, plocha se lépe udržuje. Na druhou stranu práce s velkým formátem 60×60 cm, který je zde využitý jak na podlaze, tak na stěně, bývá o něco komplikovanější, než je tomu u formátu menšího.
„Rozdíl spočívá třeba v pečlivějším rozvržení spár, potřebě využít speciální nářadí, jako je řezačka pro velké formáty, dále v pracnější pokládce vyžadující zkušenosti nebo ve větším prořezu dlaždic,“ vyjmenovává Marián Páleš.
Díky zkušenostem a možnosti využít rozkreslení koupelny nabízené výrobcem se však podařilo dosáhnout velmi malého procenta odpadu, což jako investor velmi ocenil. Běžně doporučovanou rezervou pro velké formáty bývá 15 až 20 procent.
Prosvětlení přinesly dlaždice
I díky možnosti využít grafické návrhy zvolil majitel pro svou koupelnu obloženou tmavšími obklady světlé dlaždice ze stejné série. Ty totiž pomáhají částečně prostor prosvětlit. Další světlo dodávají interiéru okna a v podhledu pak LED zdroje.
Protože by plastové lišty působily příliš rušivě, zvolil investor pro svou koupelnu detail v podobě nerezových lišt, které ladí se strukturou a barvou obkladu.
Další variantou je detail označovaný jako kamenický roh (neboli jolly řez). Jde o zaříznutí či zabroušení hran obou krajních dlaždic tvořících roh do 45 ̊. Provádí se nejčastěji diamantovým kotoučem v úhlové brusce nebo vodní pilou, což vyžaduje dokonalou preciznost. „Aby detail působil dokonale a ́neokousaně ́, jsou zapotřebí zkušenosti i nářadí profesionála,“ dodává Marián Páleš.