Rekonstrukce koupelny bez hromady peněz?

  13:01aktualizováno  13:01
Rekonstrukce koupelny představuje veliký zásah do podoby bytu, ale také do života celé rodiny. A často i ostatních obyvatel domu. Hluk, jemný nepříjemný prach i stavební nepořádek se totiž objeví všude - v bytě, domě a často i před ním. Důvodů pro rekonstrukci koupelny může být řada.

Od dezolátního stavu umakartového jádra přes ničivé stopy povodní až po nevyhovující vybavení. Kdo by dnes chtěl čekat na teplou vodu z kotle na uhlí?!

Než se však do rekonstrukce pustíte, pečlivě si ji promyslete. Začněte dispozicí, protože ta bývá většinou špatná. Poraďte se s architektem, zvažte, co všechno od koupelny očekáváte po funkční i estetické stránce. Co vám v té současné nejvíce vadí. Prádlo nad vanou? A co sušička prádla?

A nešla by pračka vůbec umístit jinam? Musíte neustále vytírat na WC? A co takhle závěsný klozet? Drží se vám plíseň u vany? A co výkonnější odvětrání, které se sepne v okamžiku, kdy vlhkost přesáhne určitou hranici? Někdy však není celková rekonstrukce nutná. Postačí i výměna vodovodních baterií či sanitární keramiky nebo třeba jen použít pěkné obrázky na obkladačkách. Záleží však na technickém stavu trubek i obkladů, nesmí jít o provizorní řešení!

Příklady táhnou
Poučit se na konkrétním příkladě se vyplatí. Manželé Skořepovi bydlí v maličkém 3 + 1 na pražském sídlišti Prosek. Průchozí umakartová koupelna s otočným umyvadlem jim nevyhovovala nikdy. Kvůli pračce, kterou nebylo kam dát, museli demontovat umyvadlo, deptala je i zelená barva stěn.

Řadu let však jiné řešení nebylo. Teprve se změnou nabídky na trhu se rozhodli pro změny. Nejdříve jsme umakart polepili poměrně drahými omyvatelnými tapetami. Vanu jsme si nechali od specializované firmy nově nastříkat barvou," popisuje své snahy o vylepšení koupelny Jiří Skořepa. Za necelé dva roky se barva začala loupat, tapetami 'prokvetly' černé pruhy v místech, kde byl napojován umakart. Vypadalo to ohavně." Poučení? Provizorní řešení dlouho nevydrží, navíc může přinést velké zklamání, které člověka leckdy na delší čas odradí od dalších pokusů.

A levné není! Skořepovi se tak až po několika letech, kdy byt přešel z družstevního do osobního vlastnictví, rozhodli k radikálnímu řešení - bude se bourat! Zjistili si předběžné náklady, a protože ty přesahovaly jejich tehdejší finanční rezervy, založili si stavební spoření. Právě na rekonstrukci. Po pěti letech měli potřebnou částku pohromadě. Jenže za ty roky čas pokročil. Byli v důchodu.

Rekonstrukce, úklid i všechny zmatky kolem stavby je hodně vyčerpaly psychicky i fyzicky. Co z toho vyplývá? Nenechávat si větší rekonstrukce až do důchodu, naopak se do nich pustit v době, kdy má člověk dostatek sil. Stavební úpravy a vybavení pak volit tak, aby vám vyhovovaly i v letech, kdy už budete možná méně pohybliví. V padesáti počítejte s tím, že po šedesátce bude všechno jinak. Nezapomeňte proto na madla u vany či sprchového koutu, samozřejmostí by měla být protiskluzová dlažba.

Jak na rekonstrukci
Jiří Skořepa si jako bývalý ekonom pečlivě posháněl nejrůznější katalogy, nabídky firem - a porovnával. Nakonec jsem to vzdal. Hledal jsem hlavně záruku, abychom měli v případě, že se s firmou v něčem nedohodneme, možnost se někam obrátit. A tak jsme zvolili program Panel story, protože nabízel nezávislý stavební dozor.

Navíc si nás získali i tím, že nám hned při vstupním jednání pomohli s dispozicí. Nikdy by mě asi nenapadlo postavit pračku do záchodu a zrušit část příčky. Byl to skvělý nápad." Při řešení zejména dispozice se poraďte s odborníkem, ať již architektem nebo zkušeným stavbyvedoucím, který má za sebou řadu realizací. Vidí stavbu jinak než vy, řešil obdobné problémy i jinde a přitom zná i technické možnosti atypických řešení.

S čím je třeba počítat

Rekonstrukce znamená také stavební povolení. Na ně si počkáte i několik týdnů, zejména pokud žádost podáváte v kritických" měsících, například před Vánocemi nebo před prázdninami. Povolení přišlo téměř po dvou měsících před zahájením stavby," vzpomíná Věra Skořepová, ještě že jsme se nemuseli starat o žádné papíry a jejich urgování!"

Vedle stavebního povolení je totiž třeba si obstarat souhlas s rekonstrukcí od majitele bytu, ale i řadu dalších věcí - vyjádření statika, plánky, po skončení stavby vyřídit kolaudaci. Kdo nemá nervy na podobné papírování, měl by si najít firmu, která nabízí i tyto služby. A počítat s časovou rezervou! 


Co lze získat rekonstrukcí

* větší pohodlí

* bezpečnější provoz (snadnější přístup do vany či sprchového koutu, madla, baterie bránící opaření, protiskluzná dlažba)

* lepší dispozici i větší prostor (můžete připojit i část předsíně, lepší uspořádání jednotlivých zařizovacích předmětů)

* úsporu energií i vody (pákové a termostatické baterie vám šetří až 70 procent vody, výraznou úsporu představují také nové typy klozetů s úsporným splachováním, levnější je i provoz podlahového topení v porovnání s elektrickými infrazářiči)

* výsledný estetický dojem je nesrovnatelný

Čas neboli roční období, kdy se pustíte do stavby, je velmi důležitý. Například v tomto případě vzala zasvé" i kuchyně, kde bylo třeba udělat další úpravy, takže rodina žila a vařila na lodžii na propanbutanovém vařiči. Pokud jde o klozet, měla firma k dispozici chemické WC, u nějž se starala i o čištění, takže v tomto směru žádný problém nebyl. Mýt se jezdili Skořepovi k dětem.

Přesto je nečekaně chladné zářijové počasí zaskočilo, a tak se nevyhnuli nachlazení. Rada? Termín stavby pečlivě zvažte. Kde budete vařit, mýt se, má firma k dispozici chemické WC? Bez klozetu budete několik dní vy i řemeslníci! Vstřícní sousedé ani restaurace nemusí být právě po ruce. Máte-li děti, bude lepší, když budou na prázdninách nebo na škole v přírodě. Čím méně lidí v bytě, tím lépe.

Pozor na detaily

Změna dispozice a volba bílých obkládaček koupelně výrazně prospěly. Opticky se zvětšila (i díky zrušení části příčky - viz plánek vpravo), nesrovnatelné je také funkční využití koupelny a zvýšení bezpečnosti. Sprchový kout se snadným přístupem má dostatečně velké rozměry 90 x 90 centimetrů, termostatická baterie brání opaření a šetří vodu. Otopný žebřík vytápí koupelnu a slouží i k sušení ručníků a drobného prádla, takže zde nepotřebujete pověstné šňůrky" nad vanou. Jedničku s hvězdičkou si vysloužilo na záchodě umývátko s baterií Oras Bidetta se sprškou, která nahrazuje bidet.

Nejdříve jsem je pokládala za zbytečný luxus, ale protože často vytírám, už si ani neumím představit, jak bych napouštěla kbelík," popisuje své zkušenosti Věra Skořepová. Vyplatil se i nezávislý stavební dozor. S překvapením jsme zjistili, že obkladač udělal u dlažby bílé spáry.

Dvě dlaždice navíc lehce vystupovaly. Stavební dozor si to 'vyřídil' s firmou sám. Druhý den přišel obkladač znovu a všechno opravil." Právě na systému nezávislého stavebního dohledu je program Panel story založen," tvrdí Jiří Štekr, firmy musí nejdříve získat certifikaci na práci s používanými výrobky, ale když pak práci neodvádějí tak, jak by měly, musíme se s nimi rozloučit. I to se stalo."


Stavební povolení
K rekonstrukci bývá potřeba stavební povolení, jež vám vydá příslušný stavební úřad (jejich seznamy najdete ve Sbírce zákonů jako opatření ministerstva pro místní rozvoj). K povolení je třeba předložit projektovou dokumentaci od autorizovaného stavaře v trojím provedení, a to jak se současným stavem, tak s navrhovaným. Výkresy musí zahrnovat také orientaci bytu ke schodišti nebo jinému společnému prostoru a další údaje.

Za vydání stavebního povolení zaplatíte 300 korun. Součástí podkladů bývá také statický výpočet. Za něj požadují projektanti asi 1000 až 2000 korun. Ihned po skončení stavby se provádí kolaudace. Jejími účastníky jsou stavebník a vlastník domu. Je třeba předložit zprávu o revizi elektrických, případně i plynových zařízení, pokud byla v koupelně použita.

Smlouva
Pustit se do stavby se stavební firmou jen na dobré slovo s tím, že částka za práci tak bude nižší, obvyklá finta některých řemeslníků, je velmi špatný nápad. Těžko pak budete cokoliv reklamovat. Smlouva by měla obsahovat datum zahájení i ukončení stavby a případné sankce za nedodržení termínu, ovšem v rozumné míře.

Firma by mohla z obavy před sankcemi některé práce uspěchat, a to by kvalitě nepomohlo. Cenu je třeba stanovit předem, ale nikoliv jako hodinovou sazbu! Záloha je logická, jinak by však výplata peněz měla probíhat podle předem sjednaného scénáře" - tak, jak postupují práce. Část peněz proplaťte až po dokončení a kolaudaci, aby měla firma zájem spolupracovat až do úplného konce.

 

Koupelna

Autor:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům s nádhernými výhledy je plný dřeva, díky sklu má i spoustu světla

Velká rohová pohovka je dominantou odpočinkového prostoru, lze z ní obdivovat...

Někteří architekti řeší stavbu i interiér, ale to jsou spíš výjimky. Majitelé se proto obracejí na interiérové...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Sen o srubu si dovezli z Ameriky. Jejich ranč je láskou na celý život

Až romanticky působí ve srubu bílá kuchyně a jemné záclonky.

Inspiraci pro stavbu srubu nedaleko Třebíče načerpali Josef a Vladimíra při své návštěvě Spojených států amerických....

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Další z rubriky

I na splachování stolice existují normy. Evropa na Ameriku nemá

Pro testování splachování klozetů se používají speciální tělíska, jaká určuje...

Evropská unie má normy na vše, tedy i na lidskou stolici. Předepsat její velikost a hmotnost jedincům samozřejmě nelze,...

Dešťové sprchy v koupelnách už nabízejí i vodopády místo masáže

Někdy bývá těžké vybrat si nejpříjemnější typ proudu...

V horkých dnech, které nyní panují, mnozí sní o osvěžujícím dešti. Zatímco venku se jej jen tak nedočkáme, dešťové...

Nejlepší realizace koupelny roku 2016: vše začalo domluvou s majiteli

V koupelně byla použita čistá kombinace obkladů v bílém odstínu s obklady s...

Dobrý obkladač je základem kvalitní koupelny. Ovšem najít ho, to bývá problém. Navíc se tvrdí, že šikovný obkladač nemá...

Najdete na iDNES.cz