Když vám chybí jedna dlaždička, můžete na ni čekat i šest týdnů. A tím se zkomplikuje rekonstrukce. Stejné je to se všemi předměty do koupelny. Neprohloupí ten, kdo vše vybere a objedná s předstihem. Když necháte nákup na stavební firmě, můžete vše mít s nižší DPH.
Zdařilost díla stojí na dobré přípravě, předem je nutné promyslet každý detail. S plánováním se poraďte s odborníky: koupelnovým studiem, stavební firmou, projektantem či architektem.
Ne každá změna je technicky možná. „Myslete na rozvody odpadu a vody, na dostupný spád prvků od stoupací šachty. Dbejte na tloušťku stávajících příček a možnost zasekání rozvodů do zdi, což se týká panelových staveb,“ radí Jaroslav Vačkář z koupelen Siko.
Pro pohodlné používání je v koupelně potřeba i volné místo. Vedle vany aspoň 85 centimetrů, u sprchového koutu 80 centimetrů, před umyvadlem 65 centimetrů, před toaletou a bidetem 50 centimetrů a 45 centimetrů od středu na každou stranu, před pračkou 60 centimetrů.
1. Zajistěte dobré větrání
Když se koupelna nevětrá, drží se v ní zápach a plíseň. Nutné minimum je ventilátor. Hodí se i okno, v paneláku může vést do sousední místnosti. Mělo by se dát dobře otevírat a musí se správně zabudovat. Jinak může i ono plesnivět.
Jiná možnost je rekuperační jednotka, jíž se dá větrat bez úniků tepla. Na toaletě pomůže podomítkové splachování s odvětráním. „Instalační systém odsává zápach pomocí trubky přívodu vody do mísy. K modulu je třeba připojit ventilátor s výkonem okolo 20-30 m³ za hodinu,“ popisuje Radka Prokopová z firmy Alcaplast.
2. Staré obklady vysekejte
Staré obklady je lepší odstranit. Když to neuděláte, koupelna se zmenší a nevejde se do ní tolik jako dřív. V případě dlažby se zvýší podlaha a bude se špatně srovnávat s tou okolní.
Navíc materiály stárnou, takže když necháte ty staré na místě, snížíte trvanlivost nových obkladů. Vysekání sice dá práci a něco to stojí, ale zruční zedníci to mají hotové rychle. Mohou se také odhalit skryté vady ve stěnách.
3. Domluvte způsob obkládání
Existuje více postupů obkládání. Na tom, jaký obkladač použije, se domluvte před objednáním zboží. Ovlivní to potřebný počet kachlů. Obklad se obvykle dává do výšky dvou metrů, či o něco výš. Nahoře se končí celým kachlíčkem. Buď se určí horní okraj a od čáry na zdi se obkládá směrem dolů, nad vanou i nad podlahou budou odřezky.
Nebo se začne celými kachli nad vanou směrem nahoru, horní konec se určí podle rozměrů celých obkladaček. Spotřebuje se jich pak více. Dobrý obkladač začíná od středu k okrajům, aby koupelna vypadala souměrně.
Platí to hlavně pro stěnu proti dveřím či pro sokl vany. Spáry dlažby a obkladů na sebe mají navazovat, což také ovlivní množství dílů. Objednejte jich raději 10-15 procent navíc. Kachličky mohou i prasknout a čekání na náhradní dodávku by komplikovalo další práce.
4. Zapusťte obklad pod zárubeň
Obklady nemusí být všude do stejné výšky, tím lze ušetřit. Potřebujete je tam, kde na zeď stříká voda. Jinde, třeba u dveří, stačí do výšky vypínačů nebo níže. U zárubní je i složité, aby vysoký obklad dobře vypadal.
Když horní okraj zasáhne nad dveře, v některých kachlíčcích se musí dělat pravoúhlé výřezy, což se nemusí dobře podařit. Dá se to vyřešit zapuštěním obkladu pod zárubeň, jež řezy schová, ale musí se koupit širší zárubeň.
5. Do rohových spár dejte silikon
Pohlídejte si, aby v rozích mezi obklady a dlažbou nebyla spárovací hmota, ale pružný sanitární silikon. Vyrovná tepelnou roztažnost a pohyby stěn.
6. Do obkladů nevrtejte kdekoliv
Chcete-li cokoliv přišroubovat do obložené stěny, vypadá lépe, když to umístíte do spáry či doprostřed obkladačky. Do spáry se i snáze vrtá.
7. Šetřete tmavou barvou a dekorem
Do malé koupelny raději dejte světlé obklady spíše většího formátu, nebo aspoň lesklé. Tmavá dlažba nevadí, působí stabilně. Obdélné kachlíčky ve vodorovném směru opticky prodlouží stěnu, na svislo prostor zúží a protáhnou do výšky. Malá koupelna pak působí jako komín.
„Vertikální orientace velkých obdélníkových formátů působí dynamicky, horizontální atmosféru zklidní,“ doplňuje Tomáš Lindauer, zástupce značky Rako. Listely i jiné dekorační obklady nemusí obkroužit celou koupelnu, lze jimi zvýraznit jen část.
Nekombinujte více dekorací. „Zařízení by mělo být střízlivé, žádný chaos barevných obkladů a dekorů. Použijte plošné dekory v odstínu barvy základního obkladu,“ doporučuje Jaroslav Vačkář.
8. Vybírejte neklouzavé povrchy
Při výběru dlažby dejte pozor, aby neklouzala. Vysoký lesk za úraz nestojí a je na něm vidět každá kapka. Dobré jsou i neklouzavé sprchové kouty, případně je lze doplnit protiskluznými nálepkami.
9. Promyslete obkládání dlažbou
Interiér sjednotíte, když stejnými kachli obložíte stěny i podlahu. Populární je i obkládání slinutou dlažbou, která má díky oříznutí - rektifikaci či kalibraci - přesnější rozměry, což umožňuje úzké spáry, až 1,5 mm.
„Díky kalibrované dlažbě působí obložená plocha elegantně a prostor se opticky zvětší. Méně spár se lépe udržuje,“ říká Tomáš Lindauer. Slinutý střep je však těžký a tvrdý. Obkládání větší dlažbou je dost dřina a nutný je velmi kvalitní vrták.
10. Neomezujte se jen na keramiku
Na obklady se dá použít i kámen, vlhku odolné dřevo či sklo. „Skleněné obklady se dobře udržují. Nemají spáry, nerovnosti ani prohlubně. Nanotechnologie je ošetří proti usazování vodního kamene nebo zasychání kapek. Zaměření velikosti skla však není snadné, je třeba počítat s každým otvorem pro zásuvku a vypínač. Sklo už po kalení nelze upravovat,“ popisuje Petr Paksi z firmy J. A. P.
11. Slaďte design sanity
Nekupujte sanitu jen podle ceny, každý kus jiný. Lepší je vybavení sladit. Ideální je koupit vše jedné značky a z jedné série, nebo aspoň ve stejném stylu. I odstín bílé se u různých výrobků liší.
12. Hledejte sprchu a vanu v jednom
Muži většinou chtějí sprchový kout, ženy vanu. Když se nemůžete dohodnout, jsou i řešení půl na půl. K vanám lze přidat zástěnu, některé mají i v části ploché dno. Alternativou jsou sedací vany či sprchové kouty s hlubší vaničkou. Do malé koupelny se vejdou asymetrické vany, v části pro nohy zúžené.
13. Zaměřte se na bytelnost vany
Smaltovaná vana je bytelnější, ale hlučnější a rychleji v ní chladne voda. Akrylát se snadno tvaruje, proto je z něj pestřejší nabídka tvarů. Chcete-li pevnější akrylát, hledejte ten podložený polyuretanovou pěnou. Také u sprchových vaniček jsou pevnější lité či smaltované než ty akrylátové.
14. Objevte pohodlí v křivkách
Hranaté vany vypadají elegantně, ale bývají méně pohodlné než ty oválné.
15. Vyberte vanu i podle sebe
Vany se liší nejen délkou, ale i šířkou a výškou nad podlahou. Nabídka se zdá široká, ale když určíte ideální rozměry, výběr se dost zúží. Určující jsou velikost koupelny, výška lidí v domácnosti, jejich pohyblivost i požadavky na pohodlí. Třeba senior ocení nižší vanu, dlouhán zase typ s větším vnitřním prostorem.
16. Zástěnu chtějte ve větší koupelně
Vanová zástěna zabrání potopě, ale vyžaduje místo. Většinou je část pevná a druhá se sklápí, což může bránit použití vanové baterie třeba pro mytí batolat či napouštění kbelíku. Zástěny se hodí spíš do větších koupelen.
17. Sprcha v úrovni podlahy
Sprchy v úrovni podlahy jsou pohodlné, je však problém je instalovat při rekonstrukci. Celá podlaha koupelny se musí zvýšit minimálně o 8 cm. A nechcete-li do koupelny schod, musíte zvýšit podlahu i v další části bytu, nebo rovnou v celém bytě. Možná řešení může najít architekt.
18. Nekupujte kout pro trpaslíky
U sprchového koutu vyzkoušejte, zda se uvnitř můžete pohodlně pohybovat. Starší lidé by měli mít širší kout, aby se tam vešlo i sklopné sedátko a madlo. Držadlo se hodí i k vaně.
19. Pořiďte si dvě umyvadla
Větší rodiny s jedinou koupelnou při ranní špičce ocení dvě umyvadla, když se tam vejdou.
20. Nehleďte jen na vzhled
Hranatá umyvadla se hůře udržují, v rozích se drží špína. Častěji se musí čistit umyvadlo s malým spádem. Umyvadla v podobě misek na desce se musejí mýt i zespodu.
21. Zabraňte vrážení do umyvadla
Umístění dveří i umyvadla určete tak, aby umyvadlo nevyčnívalo přes zárubně. Pak byste do umyvadla mohli narážet.
22. Ptejte se na kombinaci se skříňkou
Ne každé umyvadlo lze spojit se skříňkou. Při výběru se na to ptejte, tato informace bývá i v katalozích.
23. Přemýšlejte při umístění baterie
Vanovou baterii umístěte tak, aby při sezení nepřekážela, netlačila do zad a neomezovala skládání vanové zástěny.
24. Investujte do lepší baterie
Termostatické baterie šetří čas a peníze, použití je pohodlnější a bezpečnější. Některé mají v horní části praktickou poličku. Nejlepší a nejdražší jsou elektronické baterie, jež přesně měří teplotu a množství vody, dají se i ovládat na dálku.
25. Ptejte se na tlak v baterii
U vanové baterie se snažte zjistit, při jakém tlaku se automaticky přepíná sprcha na kohoutek. Některé baterie umožní sprchování jen při velkém tlaku a voda hodně stříká kolem.
26. Zachovejte si samostatné WC
Spojením toalety a koupelny do jedné místnosti se dá ušetřit prostor. Ale zvláště pro větší rodiny je to nepraktické, jeden člen domácnosti může zablokovat koupelnu. Musí se také počítat se zápachem v koupelně.
27. Změřte místo pro nádržku
Víc místa získáte využitím podomítkového splachování toalety, nejlépe zúženého čili slim provedení s hloubkou včetně stěny třeba jen 10 cm. „Ideální je použít systémy umožňující napojení na přívod vody ze dvou stran. Připojení vody zezadu nebo shora usnadňuje práci při instalaci. V již existujících stavbách není nutné výrazně měnit rozvody vody,“ říká Radka Prokopová.
V koupelně s toaletou lze nádržku schovat do sádrokartonového soklu vhodného na odkládání věcí. Bude-li WC u stoupaček, změřte si výšku, v níž se nacházejí vodoměry. I po instalaci záchodu na ně musí být vidět. Jsou-li vodoměry nízko, může to komplikovat minimální výška podomítkových nádržek asi na metr nad podlahou. Na vodoměry se však dá dívat i mírně shora.
28. Stoupačky zbudujte otvíravé
Myslete na to, že stoupačky se čas od času musejí měnit. Když u nich necháte jen malý otvor na kontrolu vodoměrů, při výměně stoupačky se bude muset bourat zeď. U sádrokartonu to není velký problém, ale i tak je to nepříjemné. Praktické je vymyslet zakrytí, které lze odšroubovat či otevřít, nebo s velkými dvířky.
29. Vylepšete svou hygienu
„Doporučuji záchodové sedátko se zpomalovacím mechanismem a bidet nebo bidetovou sprchu,“ radí architekt Patrik Tichý. Bidetová sedátka na toaletu jsou řešením, když se bidet nevejde.
30. Kupujte jen nábytek do vlhka
Do koupelny nelze dát běžný nábytek, ale jen ten určený do vlhka. Neuškodí mu ani občasný přímý styk s vodou. „Nábytek je ale i přesto vždy třeba osušit. Pokud to není nutné, koupelnové skříňky neumisťujte do blízkosti vany nebo sprchového koutu. I ten nejodolnější materiál při neustálém bezprostředním styku s vodou nemusí vydržet na věčné časy,“ popisuje Zdeněk Blažek z firmy Dřevojas. Dobrým vodítkem je certifikát o vodotěsnosti. Skříňky zároveň umisťujte tak, aby se daly umýt.
31. Skříňky nestavte na podlahu
Když nábytek místo soklu zavěsíte, nebo postavíte na nožky, bude méně vystaven vlhkosti a lépe se bude udržovat podlaha. Jen u sádrokartonu může být problém skříňky zavěsit.
„Nezapomeňte na ztužovací konstrukce v lehkých příčkách v místě zavěšení umyvadla a skříněk,“ upozorňuje architekt Tichý. I skříňky na nožičkách se někdy musí kotvit do zdi. „Hlavně když jsou hodně vysoké a slouží k ukládání rozměrnějších předmětů,“ vysvětluje Zdeněk Blažek.
32. Odpusťte si otvírání
Skříňky s otevřenými poličkami a s posuvnými dvířky ušetří místo ve srovnání s klasickými dvířky.
33. Neblokujte přístup k zrcadlu
Budete-li dávat zrcadlo přímo na zeď, nikoliv na skříňku, myslete na to, že žena při malování potřebuje k zrcadlu přistoupit dost blízko. K zrcadlu by tedy měl být přístup i mimo umyvadlo.
34. Zrcadly opticky zvětšete prostor
Když zrcadlo nad umyvadlem protáhnete až nad vanu či toaletu, opticky se zvětší prostor. Ještě to umocní, když se bude zrcadlit i osvětlení. „Zrcadla vybírejte spíše bez rámu a vyhýbejte se dvěma proti sobě. Nekonečný efekt, který vytvářejí, není pro lidské oko příjemný,“ varuje Tomáš Lindauer.
35. Promyslete možnosti vytápění
I koupelny původně bez vytápění lze vyhřívat elektrickým topným žebříkem či podlahovým topením. Žebřík využijete i na sušení ručníků, na teplé podlaze zase rychle schne voda. Mlžení zrcadla vás zbaví topná fólie pod sklem.
36. Využijte také plochu dveří
Prádlo můžete sušit a odkládat i na dveřích. „Dveře mohou mít zabudované háčky, zrcadlo nebo poličku na odkládání drobných předmětů,“ dává tipy Martin Dozrál z firmy Solodoor. Háčky na šroub však mohou z běžných dveří vypadávat. Kupte nalepovací, pořiďte si dveře s pevným jádrem nebo přímo s doplňkovou výbavou.
37. Myslete na praktické sušení
Chcete-li sušit prádlo na topném žebříku, u těch běžných jsou příčky hodně blízko sebe. Prádlo se na ně špatně věší a mezi příčkami se usazuje prach. Vybírejte žebřík s většími mezerami či otočný nebo k běžnému přidejte nasazovací sušáky a háčky.
38. Vybírejte pouze osvětlení do vlhka
Osvětlení v koupelně musí mít krytí pro použití ve vlhku, ideálně aspoň IP44.
39. Schovejte světla do stropu
Stropní světla je možné zabudovat do podhledů jako centrální i v podobě bodovek.
40. Kontrolujte barvu světla
Ne každá barva světla je do koupelny ideální. „Volte studený bílý odstín. Osvětlené předměty si zachovají autentickou barvu,“ radí Zdeněk Blažek. Barvu chtějte u všech svítidel stejnou, poznáte to podle údajů v kelvinech. Studená bílá má 4 000 kelvinů.
41. Nechtějte málo známé žárovky
U LED osvětlení většinou nelze měnit žárovky. Až dosvítí, což by mělo být i za více než 20 let, vymění se celé svítidlo. Sáhnete-li po jiném zdroji, třeba halogenových žárovkách či zářivkách, měl by to být zdroj, který se dá běžně koupit.
Žárovek existuje hodně typů a některé se v dobré kvalitě těžko shánějí nebo se složitě vyměňují. U halogenů nesahejte rukou na sklo, jinak nevydrží. Chytejte je přes hadřík.
42. Nenechte se oslňovat
Zrcadlová svítidla buď svítí proti obličeji, bývají přímo ve skle či nad zrcadlem. Obličej dobře ozáří, ale mohou oslňovat. Jiné typy se dají nad zrcadlo a svítí dolů. Neoslňují, světla je o něco méně, ale i tak by mělo stačit.
43. Přiveďte k vaně denní světlo
Úspory i příjemný pocit zajistí denní světlo v koupelně. Kromě okna lze udělat průhled třeba z luxferů či využít světlovod.
44. Pračku dejte do jiné místnosti
Koupelna bez pračky je příjemnější. „Pračka by měla jít do kuchyně, do komory, prostě pryč. Tam, kam to dispozice bytu umožní. Přivést vodu a odpad do sousední místnosti není náročné ani drahé,“ říká Jaroslav Vačkář. V koupelně jen ubude odkládací plocha.
45. Vybírejte menší spotřebiče
Musíte-li pračku dát do koupelny a je tam málo místa, můžete koupit pračku s horním plněním, na niž se však nedá nic odkládat. Nebo užší pračku s předním plněním, přičemž se už dají najít i typy s relativně velkým bubnem. Prostor ušetří i speciální umyvadla, která umístíte na pračku.
46. Neinstalujte zásuvky ke kohoutku
Zásuvky a vypínače nemůžou být kdekoliv, určí to odborník. „Elektro nerealizujte sami, vždy to musí dělat elektrikář. Důležité jsou odstupy vypínačů a zásuvek od zdroje vody, proudové chrániče,“ říká architekt Tichý. Zásuvky musejí mít i krytí do vlhka.
47. Špinavé prádlo schovejte
Aby koš nezabíral místo, může být vyklápěcí a schovaný ve skříni. Dá se udělat i vhoz stěnou do koše ve skříni na chodbě.
48. Využijte tašky na prádlo
Máte-li pračku jinde a prádlo chcete ukládat v koupelně, praktické jsou přenosné tašky a boxy, v nichž můžete prádlo rovnou třídit.
49. Nenechte mýdlo plavat
U držáků na kartáčky a misek na mýdlo je obvykle problém s údržbou. Kartáčky se štětinami dotýkají držáku, v kelímcích se drží špína. Mýdlo plave ve vodě, v misce se množí bakterie.
Vybírejte takové doplňky, aby voda mohla odtéci nebo se dala jednoduše vylít a nádobky šly snadno vymýt. Hygienická jsou tekutá mýdla a nejvíce ta s bezdotykovým dávkováním. Jistotou je i držák kartáčků s ultrafialovou dezinfekcí.
50. Kupte si držák na papír
Kromě stojanového zásobníku na několik rolí toaletního papíru je praktické mít na WC i vodorovný držák na jednu používanou roli. Když budete papír brát přímo ze zásobníku, načatá role se vám bude vymotávat.
Rady architekta Patrika Tichého
Nechte si udělat návrh koupelny. Pokud však pracujete bez návrhu, předem si promyslete, jaké budou zařizovací předměty, jejich rozměry, kotvení a umístění. Třeba kvůli usazení a výškám je důležité, jaký typ sprchové vaničky vyberete, nebo zda budete chtít jen žlab a vyspádovanou podlahu.
Nevybírejte nejlacinější baterie, preferujte kvalitní značky. Zvažte, jaké budou obklady a způsob obkládání: směr kladení, vazba, spáry, spárovací hmota, lišty. Pozor na kvalitu povrchů pod obkladem.
Nezapomeňte na hydroizolační nátěr pod obkladem v místech namáhaných vodou u sprchového koutu a vany. Při stavbě si vždy pečlivě fotograficky zdokumentujte jednotlivé fáze realizace: rozvody vody, odpadu, elektřiny, povrchy a izolace.