Jenže běžné prací prášky obsahují až čtrnáct látek, které se po vyprání dostávají do odpadních vod.
Následně tečou do řek a vodních nádrží a přispívají k tvorbě vodního květu, který může vyvolávat různé alergie, kožní a oční choroby.
Navíc se taková voda porostlá zelenou břečkou hůře upravuje na pitnou.
Perte bez fosfátů a kompaktně
Žádný prací prostředek není zcela ekologický, ale můžete si vybrat ten, který patří k těm šetrnějším. A to jsou bezfosfátové prostředky.
Od podzimu už sice budou podle rozhodnutí ministerstva životního prostředí zakázány, ale proč čekat ještě měsíc?
Nejmodernější a nejšetrnější prášky jsou kompaktní prací prostředky. Nabízejí srovnatelnou prací sílu v mnohem menším oběhu. To znamená, že na vyprání stejného množství prádla spotřebujete méně chemikálií.
Možná vás u nich zarazí vyšší cena. Jenže když si jí přepočtete na množství prádla, které s „kompaktem“ vyperete díky výrazně nižšímu dávkování, zjistíte, že náklady na jedno praní jsou srovnatelné s běžnými prostředky.
Více prášku neznamená lepší praní
Máte opravdu hodně špinavé prádlo a myslíte si, že více prášku lépe zbaví vaší sváteční košile nevzhledných skvrn? Omyl. Více pracího prostředku neudělá prádlo čistší.
Řiďte se přesně pokyny, které na každém prášku stanovují dávkování pracího prostředku. Jen správná dávka umožní, aby se plně prokázala prací síla.
Jinak se může například stát, že se na vašem prádle budou usazovat nerozpustitelné sloučeniny z pracího prostředku a košile, trička či kalhoty jakoby tvrdly.
U praní vůbec platí se přesně držet pokynů, jak prádlo prát. Na takřka všech textíliích najdete cedulku s přesným návodem. Roztřiďte si prádlo podle tří základních pravidel: podle barvy, druhu látky a podle toho, jak je znečištěné.
Nejúspornější je dávkovat prací prostředek přímo do bubnu pračky - například volně v kapesníku.
Na ovoce platí citrónová šťáva
Pokud jsou na prádle zaschlé skvrny, snažte se je odstranit už před praním podle osvědčených receptů. Například na mastnotu použijte jar, na ovoce citrón.
Nepoužívejte zbytečně avivážní prostředky (další chemie!). Když je hezky, pověste prádlo na sluníčko, které aviváž krásně nahradí.
Dobré je zjistit si tvrdost vaší vody. Čím více je voda tvrdá, tím více prostředku musíte použít, aby voda „změkla“ a praní mohlo být skutečně účinné. Tvrdost vody by vám měli sdělit ve vodárně v místě vašeho bydliště.
Pračka by měla být plná
Snažte se vyhnout tomu, abyste zapínali pračku, v níž bude třeba jen polovina prádla. Pračka by měla být plná. Ušetříte za prášek, za vodu i za elektrickou energii.
Například u bubnových praček platí, že mezi suchým prádlem a horní částí pracího bubnu by mělo být místa tak na šířku dlaně.
Když naplníte pračku z poloviny a navolíte úsporný program, neušetříte polovinu energie, ale jen přibližně třetinu.
Prádlo nepředpíráme. Opět ušetříte, v případě pracího prášku až dvacet procent! Silně zašpiněné prádlo namočte a přidejte starou dobrou sodu.
Zvolte správný prací program. Pro normálně znečištěné prádlo stačí praní při čtyřiceti až šedesáti stupni Celsia, na devadesátku perte jen výjimečně, třeba když potřebujete vyvařit prádlo pro miminko.
Většina bakterií se totiž zničí už při šedesátce a navíc ušetříte až polovinu elektřiny. Často stačí čtyřicítka.
Sušičku ani kupovat nemusíte
Kupujete-li si novou pračku, pozorně si prohlédněte energetický štítek. Pokud má označení A, je energeticky nejúspornější.
Sušičku prádla ani nekupujte. Jsou zbytečným žroutem energie. Ve čtyřčlenné domácnosti je její spotřeba až 480 kilowatthodin!
Stejného efektu přitom dosáhnete, když dáte pádlo uschnout na čerstvý vzduch.
Snažte se vyhnout tomu, abyste zapínali pračku, v níž bude třeba jen polovina prádla. |