Dojem obývacího pokoje na zahradě podtrhují i polštáře, opět ze speciální látky.

Dojem obývacího pokoje na zahradě podtrhují i polštáře, opět ze speciální látky. | foto: Todus

Na zahradě jako v obýváku: nábytek, který vydrží i dešťovou sprchu

  • 12
Počasí si letos v létě dělá, co chce. Tropické dny s ostrým sluncem střídají prudké poklesy teploty a déšť. Stěhovat nábytek z terasy či zahrady tam a sem nikoho nepotěší. Řešení? Pořídit si zahradní nábytek, který vydrží všechny rozmary počasí.

Zvolit si vhodný zahradní nábytek bývá někdy složitější zejména kvůli trendu, který vládne už několik let: vybavení na terasy a zahrady se na první pohled příliš neliší od nábytku do interiéru. Často pak máte pocit, že jste se ocitli v jakémsi prodlouženém obývacím pokoji.

Pohovky i křesla určená do exteriéru přitom bývají často vybavená čalouněním, které se vzhledem nijak neliší od „klasického“ nábytku. Jak je to možné?

Díky použitým materiálům může tento nábytek zůstat v exteriéru takřka po celý rok.

Například tuzemský výrobce Todus používá na čalounění speciální voděodolnou látku. Je určená pro venkovní i vnitřní použití, nevadí jí UV záření, mořská ani chlorovaná voda, rychle schne, je prodyšná.

V kombinaci se speciální polyuretanovou pěnou uvnitř a s kostrou z ohýbané práškově lakované oceli nebo nerezové oceli tak lze vyrobit nábytek, který můžete nechat venku takřka po celý rok.

„Potahy můžete klidně prát v pračce, ale to není až tak potřeba, protože konečná úprava obsahuje voděodolnou laminaci odpuzující skvrny,“ vysvětluje Pavel Kollárovits ze společnosti Todus. Stejnou látku používají i známé světové značky vyrábějící designový nábytek.

Čalounění či polstry opatřené voděodolnou impregnací každý výrobce označuje příslušnou visačkou. Pokud látka není voděodolná a déšť by mohl sedákům ublížit, musí před deštěm pryč.

Dřevo ničím nenahradíš

Komu přijde kov studený, může samozřejmě zůstat u klasického dřeva. Například nábytek Kingsbury z masivního eukalyptového dřeva vydrží i dešťovou sprchu (jen lehké polstry před deštěm chraňte).

Sestava Kingsbury je vyrobena z z masivního eukalyptového dřeva se značkou FSC.

„Když dřevo necháte přes léto i na dešti, co je možné, povrch dřeva se jen mírně zvedne a získá hrubší texturu. To je ale normální. Povrch dřeva stačí po sezoně jemně obrousit středním smirkovým papírem do hladka a poté nanést na dřevo olej pro obnovení původní barvy,“ radí odborník Martin Veselý z firmy Mountfield.

I teakový nábytek, který je jinak velmi odolný, však musíte pravidelně ošetřovat, tedy pokud nedáte přednost „anglickému“ šedivému vzhledu. Aby si dřevo udrželo svou jinak typickou medovou barvu, doporučují odborníci používat přírodní, takzvaný napouštěcí olej. Teakový olej na bázi speciální směsi olejů má impregnační i ochrannou funkci.

Je třeba si uvědomit, že zahradní nábytek bývá vystavený mnoha škodlivým faktorům: v létě musí odolávat slunečním paprskům nebo přívalům deště, v zimě mrazům a sněhu. Je také zatěžovaný fyzicky sezením, odkládáním věcí, horkými nebo naopak orosenými skleničkami. Péči si určitě zaslouží.

Na povrchu dřeva olej vytváří vodoodpudivý film, který je také odolný proti opotřebení a poškrábání. Olej pronikne hluboko do struktury dřeva a chrání jej před vysoušením.

Vedle teaku a eukalyptu se na zahradní nábytek používá také tropická akácie. „Je to materiál s vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, stárnutí i biologické degradaci. Na zahradní nábytek je ideální i díky mimořádné trvanlivosti, síle, tuhosti a odolnosti proti hmyzu,“ vysvětluje Tomáš Boukal, zástupce značky Fieldmann.

Tuzemské dřeviny (borovice, smrk) totiž příliš vhodné nejsou, nemají dostatečnou odolnost a vyžadují pravidelnou péči, kterou není každý ochotný zahradnímu nábytku věnovat. Favoritem tuzemské produkce tak zůstává vlastně jen dřevo akátu.

Sestava Portals je vyrobena z hliníku a speciálně běleného eukalyptového dřeva.Díky hliníkové konstrukci se s ním snadno manipuluje.

K nejoblíbenějším typům zahradního nábytku, který svým vzhledem evokuje interiérový, patří v poslední době také kombinace dřeva, hliníku a čalounění. Důvod je logický: nábytek je lehký, cenově dostupný a zpravidla také hodně variabilní. „Další velkou výhodou je kompaktní balení, které umožňuje přepravu v osobním autě, a jednoduchá montáž,“ upozorňuje Martin Veselý.

A co dříve tak oblíbený plast? Levná provedení v podobě bílých židlí už nejsou příliš v oblibě, místo nich dostává přednost umělý ratan v hnědé, černé a šedé barvě.


Témata: Mountfield