Terasy snů mají všichni soutěžící, ta nejlepší slouží svým majitelům už 40 let

  1:00aktualizováno  1:00
Možná překvapivý vítěz, ale určitě zasloužený. "Retro" terasa, která vznikla téměř před čtyřiceti lety, splnila požadavek na propojení terasy, domu a zahrady jako celku nejlépe. Podobně promysleli koncept i majitelé teras na druhém a třetím místě.

Současný vzhled terasy | foto: archiv Milady Tulachové

Soutěž, kterou jsme vyhlásili 1. března, vyvolala nečekaný zájem. Přihlásilo se 72 majitelů teras, z toho bylo zveřejněno 20 soutěžních příspěvků.

První místo a dárkový šek v hodnotě 20 tisíc korun na zboží od firmy WPC Woodplastic patří terase z Nového Boru, kterou si Milada Tulachová a její manžel postavili i s domem už téměř před čtyřiceti lety (Retro terasa snů z roku 1971 předběhla svou dobu. Majitelka ji postavila sama.).

Odpočinek po stavební činnosti

Odpočinek po stavební činnosti

Současný vzhled terasy

Současný vzhled terasy

"Líbí se mi vztah vztah domu, terasy i zahrady. Koncept předběhl neuvěřitelně svou dobu. I když už některé věci dožily, stačí je vyměnit a vše bude naprosto současné," chválil práci manželů Tulachových architekt David Mateásko, který vedl tříčlennou porotu, kde vedle něho hodnotili i zástupci iDNES.cz. Čas terasu prověřil a ukázal, jak důležité je vše promýšlet hodně dopředu, včetně umístění dominant zahrady nebo její geometrie.

Současný vzhled terasy

Současný vzhled terasy

Současný vzhled terasy

Současný vzhled terasy

Druhé místo obsadila terasa, kterou si před čtyřmi roky u svého domu vybudovali manželé Lucie a Pavel Kozákovi (Terasu z tropického dřeva záměrně neošetřují, přesto je stále krásná).

Terasa je zastřešená pomocí nepromokavé plachty, která je vypnutá v ocelové pozinkované konstrukci

Terasa je zastřešená nepromokavou plachtou vypnutou v ocelové pozinkované konstrukci

"Je vidět, že na terasu mysleli už od počátku. Je to kultivovaně rozvržený projekt. Jednoduchá terasa odpovídá tvaru domu, nic není přeplácané, zahrada kolem je již upravená. Orientace do zahrady nabízí dostatečné soukromí. Je jen otázkou, jak bude záměrně neošetřované dřevo vypadat za deset let," říká architekt Mateásko.

Třetí příčku, byť jen těsně, obsadily hned čtyři terasy z usedlosti Drtina manželů Veroniky a Petra Mandelových (Bomba, jaká v soutěži ještě nebyla. Statek s rybníčkem a čtyřmi terasami).

Jihočeský statek s rybníčkem a čtyřmi terasami

Jihočeský statek s rybníčkem a čtyřmi terasami

"Je to vlastně samostatná kapitola. Lze jen těžko porovnávat realizaci, která představuje doslova péči o krajinu, a běžné terasy. V tomto případě jde navíc o nesmírně kultivovaný projekt, kdy majitelé respektovali dům, který zde stál po řadu let a má svou historii."

Všichni tři výherci se mohou těšit na dárkový šek na zboží podle vlastního výběru v internetovém obchodě firmy WPC – Woodplastic. Protože nás podle meteorologů čeká ještě hodně horkých dní v srpnu, jistě si své výhry ještě hodně užijí.

Vybírat mohou ze zahradního nábytku, slunečníků, podlah, obkladů, zářičů, hraček na zahradu až po prolézačky nebo z dalších výrobků vhodných na terasy a zahrady.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nám zaslali fotografie svých teras. Protože někteří dodali své příspěvky po ukončení termínu, zveřejníme část z nich (již mimo soutěž) ještě v průběhu července a srpna. Velký zájem ze strany soutěžících i čtenářů ukázal, že téma "terasa" začíná patřit v oblasti bydlení k velmi atraktivním.

Terasu používají majitelé již čtvrtým rokem

Terasu používají majitelé již čtvrtým rokem

Co se ukázalo

"Musím ocenit všechny, kteří se do soutěže přihlásili, je vidět, že své terasy budovali s velkou láskou a úsilím, jen je škoda, že nápad na terasu přišel někdy příliš pozdě," hodnotí architekt Mateásko.

Nejvíc se podle něho chybovalo v tom, že dodatečně budované terasy většinou nezohlednily tvarosloví domu ani zahrady, nerespektovaly ani materiály použité na domě. U nových domů je to velká škoda.

Kdyby majitelé s terasou v projektu počítali, mohli ji bez problému postavit klidně za pět či deset let, ovšem v souladu s charakterem domu i zahrady.

Terasu majitelé budovali dva roky. Finální podobu získala letos v květnu namontováním markýzy

Terasu majitelé budovali dva roky. Finální podobu získala letos v květnu namontováním markýzy

Z tohoto pohledu byla pro něho zajímavá třeba rekonstrukce domu, kde vznikla terasa na přístavbě. "Tady bych však spíše hodnotil přestavbu jako celek, domu změny opravdu pomohly," chválí David Mateásko.

Tuto terasu společně s dalším příspěvkem, kdy si manžele předělali nudnou terasu od developera by zařadil také do první desítky.

Díky pergole vzniklo na terase příjemné posezení i v horkých letních dnech

Díky pergole vzniklo na terase příjemné posezení i v horkých letních dnech

Ing. arch. MgA. David Mateásko

1971, Praha
Absolvent Fakulty architektury ČVUT Praha, obor architektura (Ing. arch.) a Akademie múzických umění Praha, Divadelní fakulta, obor filmová scénografie, (MgA.), člen ČKA, Česká komora architektů - autorizovaný architekt.

Ještě během studií absolvoval praxi v několika českých ateliérech, ale také v Německu v architektonickém studiu Volf, Saarbrücken. Pracoval jako asistent v ateliéru arch. Hájka, Fa ČVUT, od r. 2001 má vlastní ateliér, Studio M.A.D. Praha.

Zaměřuje se jak na rodinné i bytové domy, tak i na zařízení vybavení interiérů. Je také autorem např. rekonstrukce, dostavby a interiéru Dejvického divadla v Praze, úspěšně se zúčastnil řady soutěží a výstav v Česku i v zahraničí. Spolupracoval na výtvarné podobě několika filmů.

*

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Další z rubriky

Starší dům na hypotéku jen polyká peníze. Sen o terase je v nedohlednu

Barbora s manželem a jejich třemi dětmi se v březnu nastěhovali do domu...

Barbora s manželem a jejich třemi dětmi se v březnu stali majiteli domu nedaleko Českých Budějovic. Nemovitost ze 70....

Známe tři vítěze soutěže Léto na zahradě. Terasa poputuje na Moravu

Do soutěže Léto na zahradě zaslali čtenáři 316 soutěžních příspěvků.

Soutěž Léto na zahradě o terasu, plot a zahradní doplněk zná tři vítěze. Mezi soutěžícími o terasu za 50 tisíc korun...

Řemeslníci utekli. Dvakrát zaplacený dům peníze vyčerpal, na terasu není

Stavba rodinného domu za Prahou vyčerpala všechny finance.

Lukáš si nechal pro svou rodinu postavit dům za Prahou. Firma si nechala předem zaplatit, ale stavbu nedokončila. Dům s...

Najdete na iDNES.cz