Příběh první Zahrada plná jehličnanů
S manželkou jsme si pořídili chatu po velice dlouhém hledání vhodného objektu na jaře před šesti lety. Nemovitost před námi vlastnil starší rodinný pár, který již na údržbu přilehlé zahrady podle svých slov neměl dostatek sil.
Zahrada tak byla plná přerostlých jehličnatých stromů, keřů a různých travin, včetně zarostlé skalky a okolí, ale při první prohlídce objektu manželku uchvátila právě tato zahrada plná zeleně, i když v tak zuboženém stavu.
Vzhledem k tomu, že chata byla ve velice dobrém stavu a pro nás i na přijatelném místě, slovo dalo slovo a my se stali vlastníky této chaty včetně přilehlé zahrady.
Chata leží na svažitém pozemku a z její jedné části je výhled na zříceninu hradu Lichnice. Od doby, co jsme se stali vlastníky tohoto objektu, víkendy a dovolené trávíme víceméně pracovně. To je úděl asi většiny chatařů a chalupářů, ale nestěžujeme si. Věděli jsme, do čeho jdeme.
Práce nad hlavu
Vybouráním okna v zadní části chaty, zasazením francouzského okna a vybudováním schodů vznikl vstup na travnatou plochu, která je oddělena zídkou od zvýšeného prostoru zahrady s dřevinami.
A právě na této travnaté ploše máme v úmyslu vybudovat terasu, protože je to téměř jediná rovná plocha na jinak svažitém pozemku.
Travnatá plocha je situována jižním směrem. Odehrává se na ní téměř veškeré společenské dění, trávíme zde i chvíle odpočinku. Zvláště po dešti je však pozemek vždy delší dobu nepoužitelný, protože zůstává podmáčený a rozbahněný. Na konci sezony bývá už i značně sešlapaný a nevzhledný. Do budoucna bychom chtěli určitě řešit i zastřešení této případné terasy.
A protože manželka, díky které jsme více méně „do toho šli“, bude mít letos na podzim kulaté narozeniny, byla by pro ni výhra v této soutěži i velkým překvapením. I když nemovitost vlastníme relativně krátkou dobu, je už dnes pro nás srdeční záležitostí.
Jan
Názor odborníka
„Vzhledem k pravděpodobnému problému s odvodněním této části pozemku (jak naznačuje dopis čtenáře) bych určitě doporučoval položit terasu z dřevoplastového materiálu Twinson na betonovou desku. Z betonové plochy voda steče, a pokud by například časem došlo k propadnutí nějaké části pod terasou o pár centimetrů, nic se neděje, zatímco u štěrku by to mohlo být složitější a hlavně s viditelnými dopady na terasu. Záleží, jaké je podloží,“ upozorňuje Petr Klaban, obchodní a produktový manažer společnosti Inoutic.
Příběh druhý Jak se staví v místě stoleté vody
Stejně jako většina lidí, kteří se rozhodli realizovat svůj sen o bydlení, tak i na nás čekal rok plný nespočtu hodin a kilometrů při hledání ideálního pozemku. Teprve pak jsme měli tu „nejsnazší“ část za sebou. Následovalo přenést náš sen na papír a absolvovat kolečko po úřadech, abychom získali stavební povolení.
V říjnu 2014 jsme tak mohli kopnout a postavit základovou desku, více jsme v daném roce již nestihli. Po dvou letech a dvou měsících usilovné práce od zahájení stavby jsme se v prosince roku 2016 přestěhovali do námi tolik vysněného rodinného domu. Dva měsíce na to jsme uvítali mezi sebe rodinný přírůstek v podobě syna Jáchyma.
Plán na letošní rok je jasný. Bezpodmínečně dokončíme fasádu kolem vstupních dveří a venkovní úpravy kolem domu. Na závěr nás čeká provést oplocení celého pozemku, rádi bychom si pořídili i pejska.
K dokonalé zahradě nám ale především chybí terasa, která by měla být určitě dominantou prostoru za domem. Na terasu je plánovaný vstup z interiéru přes otevřený prostor propojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj se schodištěm do druhé patra. Z ochozu horního patra se nabízí pohled na téměř celé přízemí.
Protože se pozemku, na kterém stojí náš dům, nevyhnula stoletá voda v roce 1997, byli jsme nuceni vystavět základovou desku do výšky 120 centimetrů oproti stávajícímu terénu.
Součástí domu není garáž, ani jiný sklad, pohráváme si tudíž s praktickou myšlenkou vybudovat pod terasou úložný prostor. Venkovní přístupová cesta na terasu by měla být z jedné strany po schodišti, zbývající dvě strany bychom chtěli dosypat zeminou tak, aby byl do domu bezbariérový přístup.
Jelikož je terasa situována víceméně na západní světovou stranu, ocenili bychom s právě se prodlužujícími dny a rostoucími teplotami venkovní plochu, kde by náš malý Jáša měl možnost odpočívat v kočárku v bezpečné vzdálenosti na dohled a na dosah během dne.
Protože máme rádi společnost, nemůže chybět spousta přátel, se kterými bychom se chtěli podělit během dne o kouzelný výhled na lužní lesy Chráněné krajinné oblasti litoveského pomoraví a pohoří Jeseníků, včetně nejvyššího vrcholu Praděd.
Tomáš
Názor odborníka
„Terasa bude v tomto případě umístěna ve výšce 120 cm nad terénem, proto bude nutné nechat zhotovit ocelovou konstrukci žárově zinkovanou, která bude stát na betonových patkách. Na ocelový rošt se pak rovnou položí dřevoplastová terasa. Materiálem Twinson se v případě potřeby dají obložit jak boční stěny úložného prostoru, tak schodiště do zahrady. Design je u tak výrazného zahradního prvku, jakým by byla tato terasa, určitě důležitý. Materiál by měl barevně ladit s dřevěným obložením domu,“ doporučuje Petr Klaban, obchodní a produktový manažer společnosti Inoutic.
Soutěž Léto na nové terase či s novým stíněnímÚčastníkem soutěže se stal každý čtenář iDNES.cz, který zaslal do 28. 5. 2017 na uvedený e-mail (bydleni@idnes.cz) minimálně 8 fotografií (ve velikosti alespoň 800 pixelů v šířkovém formátu) své zahrady či domu, kde plánuje vybudovat terasu, nebo kde chce instalovat stínění na terasu, společně s průvodním textem a informacemi. Bližší informace o soutěži zde. Redakce ze zaslaných příspěvků vybírá ty nejzajímavější, které postupně zveřejňuje. Z nich pak odborná porota složená ze zástupce redakce internetového portálu iDNES.cz, zástupce společnosti Inoutic a zástupce společnosti Climax vybere dva výherce. Jeden vyhrává terasu Twinson, druhý stínění na terasu Climax. Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení. Vyhlášení vítězů proběhne 17. 7. 2017. |