Vlhký dům vysál všechny peníze. Senioři se snu o nové terase nevzdávají

Soutěž   1:00aktualizováno  1:00
Adamovi rodiče jsou již v seniorském věku a většinu času tráví v domku za Prahou. V loňském roce se vrhli kvůli velké vlhkosti na rekonstrukci. Vyměnili okna, udělali sanační omítku, instalovali akumulační kamna a v obýváku přibyl vstup na terasu, kterou by rádi vyhráli v soutěži Léto na zahradě.

Adamovi rodiče tráví v domku za Prahou většinu času. | foto: pro iDNES.cz

Při výměně oken se rodiče rozhodli vybourat v obývací části klasické okno a nahradit jej balkonovými dveřmi. Přesně v tomto místě z venkovní části začíná naše letní teráska z roku 2003.

Fotogalerie

Tehdy můj táta slavil šedesáté narozeniny a já dostal za úkol vykopat základy pro dlažbu a budoucí pergolu. Byl to nápad mé mámy, která vymyslela dárek pro tátu a hlavně chtěla místo na zahradě, kde si v klidu odpočine, uvidí na své květinky, posedí s rodinou a bude grilovat. Toho všeho se dočkala.

Bohužel po pár letech pergola ztrouchnivěla. Zůstala pouze dlažba, která je v havarijním stavu – začala se zvedat. Zřejmě pochybila stavební firma, která zvolila špatné pracovní postupy.

Současný vzhled terasy je vidět na přiložených fotografiích. Dlažba je na pár místech zvednutá, o spárách, které jsem několikrát opravoval, nemá ani smysl mluvit.

Rodiče si místo pergoly po pár letech pořídili slunečník. Kvůli teplejším letním dnům a jihozápadní orientaci, jelikož sem slunce září až do večerních hodin. Rekonstrukce spolkla hodně peněz a na novou terasu již není dostatek financí.

Rodiče mají zatím připravený již zmíněný vstup do zahrady (zatím bez schodů, které přijdou na řadu současně s terasou), venkovní světlo a je zde i vyvedena elektřina pro plánovaný bazén.

Terasa by měla být před balkonovými dveřmi směrem k plotu. K tomu bude nutné sjednotit výšku terénu. Okolo by mohla být skalka a květiny. Současná terasa měří šest metrů čtverečních, nová bude mít deset metrů čtverečních. Plánujeme oslovit architekta a hlavně si velmi rádi necháme poradit, abychom nedopadli jako minule.

Soutěž Léto na zahradě

Soutěžní příspěvky bylo možné zasílat prostřednictvím soutěžního formuláře do středy 17. dubna 2019. Vybrané příběhy s terasou či plotem budeme průběžně zveřejňovat v dubnu a květnu.

  • Vyhlášení tří vítězů se uskuteční
    28. května 2019 na stránkách webu Bydlení iDNES.cz.
  • Bližší podmínky soutěže najdete ZDE.

Rodiče ale byli spokojeni, radovali se, že konečně mají na zahradě místo k odpočinku, nedělní rodinný oběd, posezení s přáteli či občasné grilování.

Terasu s pergolou jsme všichni hojně využívali. Bohužel, jak jsem už zmínil, pergola vydržela přibližně deset let.

Potom následovaly teplé letní dny bez stínění. Bylo pouze posezení, dlažba a kytičky, čili zde všichni chytali bronz. Asi před rokem jsme pořídili velký zahradní slunečník a v tomto stavu je terasa dodnes. Chtěl bych naší terase dopřát původní využití, a aby se dočkala rekonstrukce, kterou si ona sama i moji rodiče určitě zaslouží. 

Komerční sdělení

Materiály terasy, plotu a zahradního doplňku

Výherce soutěže získá terasu v hodnotě 50 tisíc korun z dřevoplastového kompozitního materiálu od společnosti WPC – WoodPlastic® podle svého výběru. Vybírat lze z několika šířek profilů a až ze šesti barevných odstínů. Součástí první ceny je i montáž terasy.

Volit lze z těchto produktů:

  • Terasy FOREST zdobí výrazná textura evokující luxusní exotické dřevo. FOREST je vhodnou volbou pro každého, kdo preferuje kombinaci přirozeného a zároveň výrazného vzhledu. Podobně jako v případě provedení ostatních prken WoodPlastic® jsou i terasy FOREST vysoce odolné proti nepříznivým vlivům klimatu, ale i bazénové chemii.
  • Terasy FOREST PLUS disponují nadčasovým designem, který jim poskytuje nápadný přírodní vzor umocňující dojem opravdového dřeva. Nepravidelné žíhání na povrchu prken pak mimo jiné přispívá k tomu, že na terase nejsou vidět běžné drobné nečistoty. Žádná z teras WoodPlastic® nemění barvu ani tvar a všechny jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození.
  • Terasy RUSTIC nabízejí mimořádně atraktivní povrch navozující pocit drásaného dřeva s patinou starých podlah. Elegantní terasa RUSTIC se vyrábí buď v šířce MAX anebo v profilu TOP, který má zcela odlišné spáry. Ty se důmyslně překrývají, takže do mezer mezi prkny nemohou zapadnout žádné nečistoty.
WPC je moderní ekologický kompozitní materiál složený ze dřeva a polymeru.

WPC je moderní ekologický kompozitní materiál složený ze dřeva a polymeru.

Cena pro dalšího výherce zahrnuje plot z WPC v hodnotě 25 tisíc korun včetně jeho montáže.

  • Plotovky PILWOOD, které jsou k dispozici v několika barevných variantách oboustranně žíhaných prken o různých délkách, jsou vysoce odolné proti povětrnostním vlivům. Vzhledem k tomu, že jde o plně probarvená masivní prkna, jsou schopna udržovat dlouhodobě jak původní barvu, tak i tvar. Výrobce poskytuje na své produkty záruku až 25 let na dřevokazné houby, hnilobu a hmyz.

Třetí výherce získá zahradní doplněk ze systému ALUWood z WPC v hodnotě
5 tisíc korun.

  • Systém ALUWood umožňuje variabilní sestavy zahradních doplňků, jako jsou například květníky, zahradní truhly, lavičky. Díky spojení materiálu WoodPlastic® a hliníkových profilů je výhodou sestav ALUWood dlouhá životnost a bezúdržbovost. Výherce třetí ceny získá možnost výběru jednoho prvku z modulárního systému ALUWood.

Více o společnosti WPC – WoodPlastic® se dočtete ZDE.

Autor:

Nejčtenější

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Život mezi tvárnicemi. Vila bez stěn s výhledem na nebe spojila rodinu

Prostor na jednotlivé zóny člení zejména bloky nábytku, včleněná patra,...

Předloni dokončená stavba ve městě Sumaré se pyšní architektonickými oceněními. Majitelé si ale nejvíce cení jeho...

Byt v secesním domě se po rekonstrukci proměnil na moderní bydlení

Hra s velkými plochami a s nepřímým osvětlením jsou doménou tohoto interiéru....

Leckterý architekt by se při představě rozsáhlých stavebních úprav možná lekl, autor realizace Filip Hejzlar nerovnosti...

Tři interiéry, kde se nebudete nudit. Sázka na měď se vyplatila

Byt La Corte se úspěšně zúčastnil i soutěže Interiér roku.

Interiéry jako z učebnice architektury. Taková je práce tvůrců z ateliéru ZOAA. Netradiční technologie, perfektní...

Další z rubriky

Dům kompletně opravili a pořídili si bazén. Ten však potřebuje obložit

Petrovi rodiče si na zahradě za domem postavili bazén.

Petrovi rodiče si před osmi lety koupili na Znojemsku dům z 80. let, který celý opravili. Vloni na zahradě vykopali...

Bydlí ve vile z první republiky. Ta již 80 let čeká na střešní terasu

Vila u Brna od architekta Evžena Škardy již 80 let čeká na střešní terasu.

Jan si v loňském roce splnil sen. Rodině koupil u Brna funkcionalistickou vilu z první republiky od architekta Evžena...

Zachraňuje dědovu zdivočelou zahradu. Na plot plný děr nejsou peníze

Zahrada po dědečkovi v Nových Hradech potřebuje nový plot.

Anna zdědila po prarodičích zahrádku v Nových Hradech. Pokračuje v dědových stopách a snaží se pozemek zvelebovat....

Najdete na iDNES.cz