Dům si rodina postavila svépomocí, zbývá ještě dokončit fasádu a upravit okolí.

Dům si rodina postavila svépomocí, zbývá ještě dokončit fasádu a upravit okolí. | foto: Archiv čtenářky

Návrat na Moravu se rodině s dětmi splnil. Postavili si i nový dům

  • 3
Děti, rodina, vlastní dům. Naplnění takových přání často vyžaduje i spoustu práce a úsilí celé rodiny včetně prarodičů. To je i příběh čtenářky Katky, které k završení jejího snu chybí už jen maličkosti. Například pergola, proto se také přihlásila do naší soutěže o pergolu za 150 tisíc korun.

S manželem jsme se před deseti lety odstěhovali za prací do bytu ve městě poblíž Prahy. Minulý rok jsme se definitivně rozhodli, že se vrátíme zpět do rodného města na Moravě, odkud oba pocházíme. Podmínkou však bylo, že se nastěhujeme do nového námi vysněného a navrženého domu.

Nový dům vznikl na místě, kde stál původně dům prarodičů.

Rozhodnutí to nebylo snadné. V Čechách jsme bydleli deset let. Během té doby se naše rodina rozrostla o dvě děti a našli jsme si spoustu nových kamarádů.

Dalším úskalím při rozhodování bylo najít si v novém bydlišti práci po mateřské dovolené a to, že manžel stále pracuje v Praze a s námi tráví čas jen o víkendech.

Pozemek se starým domem, kde dříve žili manželovi prarodiče, jsme dostali darem od otce manžela. Starý dům, který již nevyhovoval ani velikostí a žádným našim představám o novém bydlení, jsme odstranili a na stejném základovém místě jsme svépomocí o víkendech postavili náš nový vysněný domov.

Dům je už téměř dokončený, jen zbývá v nejbližších dnech dodělat fasádní práce, zrekonstruovat garáž, postavit nové oplocení, dokončit terénní úpravy a odstranit nepotřebné kůlny a podobně.

Z nového bydlení jsme i přes všechny problémy nadšeni. Velmi ráda se vracím po pracovním dni s dětmi domů a ráda bych si s odpolední kávou nebo vinným střikem sedla na terasu a zasněně pozorovala naši zahradu, která bude kvést od jara do podzimu, hlídala hrající si usměvavé děti, které se cachtají v bazénku a hrají si na pískovišti či na trampolíně. Také bych zde chtěla hostit návštěvy rodičů, kteří nás často navštěvují a pomáhají s hlídáním dvou nezbedných ratolestí.

Moc se těším, až odklidíme suť a místo ní položíme terasu, která bude přístupná z obývací místnosti. Tímto se nám zvětší naše obytná plocha o posezení pod zastřešenou pergolou, kde se budou konat grilovací party nebo jen tak odpolední či večerní posezení s partnerem, který se vrátí domů po náročném týdnu v rušném velkoměstě.

Stará zahrada brzy „prokoukne“. Zmizí hlavně staré kůlny.

Protože mám ráda květiny, představuji si okolí pergoly v obležení balkonových rostlin všech barev.

Naše malá dcera navštěvuje s babičkou v předškolním roce kurz keramiky, kde mi už k narozeninám vyrobila pítko pro ptáky, sovičku, šnečka a jiné krásné věci, které mám teď v plánu umístit do blízkosti pergoly.

Mám ráda i vaření s různými bylinkami, které si pěstuji v truhlících, a v budoucnu mám představu vybudovat bylinkovou zahrádku, odkud se budou linout vůně.

Výhra v soutěži by nám urychlila splnit si náš sen, byla by to pro nás odměna za stresové období, kterým jsme si prošli a stále procházíme, včetně našich rodičů. Budeme netrpělivě čekat, jak celá soutěž dopadne a zda se nám splní zase kousek našeho snění o spokojeném a šťastném domově.

Čtenářka Katka

Názor odborníka

Pokud si bude chtít rodina opravdu odpočinout po namáhavé svépomocné stavbě domu a třeba pod pergolou i grilovat, pak bude jednodušší dát přednost hliníkovému provedení před dřevěným. Dřevěná pergola vyžaduje neustálou údržbu. Naopak hliník odolává veškerým vnějším vlivům bez poškození.

Místo natírání a starání se o pergolu tedy zbývá více času třeba na grilování, sázení květin nebo čtení. Hliník je také nehořlavý. U grilování se nemusíme bát na chvíli odejít, aby jiskra nezpůsobila požár. V případě romantického večera pod hvězdami můžete zapálit tolik svíček, kolik si budete přát. Hliník prostě nehoří. Je bezpečný pro nás i naše okolí.

                                   David Žabčík, obchodní ředitel společnosti Climax

Informace k soutěži

Pokud toužíte po pergole, která vás ochrání před dotěrnými slunečními paprsky, ale třeba i deštěm, zkuste popustit svou fantazii a napište nám, jaká je vaše ideální představa pozdního odpoledne stráveného pod pergolou u vašeho domu nebo ve vaší zahradě.

Střechu tvoří hliníkové lamely, které je možné naklápět až po úhel 140 stupňů, a tak regulovat pronikající sluneční paprsky a teplotu pod pergolou.

K tomuto popisu (minimálně v rozsahu jedné normostrany neboli 30 řádek) přidejte alespoň osm fotografií místa, kde si svou vysněnou pergolu představujete a popište technické podmínky instalace a všechny další informace.

Ty by měly porotu přesvědčit, že právě váš příběh si zaslouží odměnu v podobě pergoly v hodnotě 150 tisíc od společnosti Climax (pro představu: jde o pergolu o rozměrech přibližně 2×3 m, větší rozměr lze doplatit, zájemce získá atraktivní slevu, případně lze zvolit jiný typ pergoly).

Pro zastínění z boku poslouží screenové rolety, které jsou vedeny v zabudovaných integrovaných vodicích lištách.

Pro soutěž byla zvolena nová bioklimatická hliníková pergola ESPACIO. Podklady k soutěži Pohoda pod pergolou zašlete co nejdříve e-mailem (uzávěrka je 3. června 2018 ve 12:00 hod.) na adresu bydleni@idnes.cz, do kolonky předmět prosím napište název soutěže „Pohoda pod pergolou“.

Příjemnou rodinnou atmosféru si na terase či zahradě užijete pod pergolou po celý rok.

Redakce bude do 1. 7. 2018 postupně zveřejňovat nejzajímavější příspěvky, pouze z publikovaných pak odborná porota vybere vítěze. A pozor, kvalitní fotografie ve formátu jpg (nejlépe se šířkou 1 500 pixelů) vložte jako přílohu, nikoli do textu, nezasílejte je ani přes různá úložiště, v případě nedodržení těchto podmínek nelze váš příspěvek do soutěže zařadit.

Potvrzení o přijetí přihlášky a podkladů nezasíláme. Bližší informace k soutěži naleznete zde. Jméno vítěze bude zveřejněno 4. července 2018 v rubrice Bydlení.

Odměna v soutěži: pergola v hodnotě 150 tisíc korun

Bioklimatická hliníková pergola Espacio od české společnosti CLIMAX v sobě snoubí luxus a funkčnost. Svůj účel plní po celý rok i za nepříznivého počasí. Vybírat můžete ze stovek barevných odstínů, různých povrchů a stupňů lesku. Střechu pergoly tvoří hliníkové lamely, které je možné naklápět až po úhel 140 stupňů, a tak regulovat pronikající sluneční paprsky a teplotu pod pergolou.

Zavřené lamely do sebe dokonale zapadnou a nepropustí ani kapku vody. Střecha se ovládá dálkovým ovladačem nebo pomocí chytrého telefonu či tabletu přes inteligentní systém řízení domácnosti.

Hlavní výhody Espacia? Ochrana před nepříznivým počasím, přirozená ventilace a propracovaný systém odvodu dešťové vody schovaný do nosné nohy pergoly.

Zákazník zde má na výběr ze stovek barevných odstínů, různých povrchů a stupňů lesku. Maximální rozměr je 7×4,5 metru. Spojením jednotlivých pergol je možné docílit i několikanásobně větší plochy zastřešení. Způsob montáže a kotvení se vždy řeší podle konkrétních možností místa stavby. Bioklimatickou pergolu je možné instalovat jako samostatně stojící, nebo ji částečně ukotvit do stěny domu.

Pergolu je možné vybavit i nadstandardními prvky. Například pro zastínění z boku poslouží screenové rolety, které jsou vedeny v zabudovaných integrovaných vodicích lištách. Komfortní systém ESPACIO lze také dovybavit reproduktory, vytápěním nebo dešťovým senzorem.

Bioklimatická pergola ESPACIO nám umožňuje trávit více času venku na čerstvém vzduchu nejen v letních teplých a slunečných dnech, ale i při nepříznivém počasí za deště.