Důvodů, proč si užívat terasu nejen v létě, je celá řada. Ten, kdo rád griluje venku, se na podzim nebude chtít jen tak stěhovat do kuchyně, která často nemá ani dostatečný prostor, zejména pokud přijdou hosté nebo rodina na návštěvu.
Barevný podzim na zahradě také oceníte víc při pobytu venku než přes okno a záclony. V neposlední řadě může pergola se svislými clonami částečně nahradit zimní zahradu pro rostliny v květináčích, které byly přes léto venku na zahradě.
Klesající rtuť venkovního teploměru nemusí zaskočit ani majitele, topné panely a infrazářiče dokážou na terase vytvořit příjemnou tepelnou pohodu i pro zimomřivé: paprsky infrazářičů totiž ohřívají především povrch, na který dopadají, včetně osob a nábytku, teprve od nich se ohřívá vzduch kolem.
Teplo pod pergolou
Infrazářičů je na trhu celá řada, plynové i elektrické. Oblíbené jsou hlavně elektrické infrazářiče. Jedno sálavé topidlo s výkonem 2 kW totiž účinně ohřeje venkovní prostor na terase o velikosti 12 m2..
Elektrické infrazářiče vybavuje řada výrobců krytím IP44, takže se nemusíte bát ani vzdušné vlhkosti, takové přístroje snesou dokonce i drobný déšť. „Účinnost bývá až 92 procent, hodina provozu vás přijde podle tarifu elektrické energie přibližně na šest až deset korun,“ říká Ing. Ivo Borovec ze společnosti Salavatopidla. cz.
Některé infrazářiče lze použít nejen na přitápění na terase, ale poslouží i jako náhrada za populární infrasauny, i jejich infračervené teplo totiž proniká hluboko pod pokožku, a tak dochází k uvolnění svalového napětí. Můžete je použít všude, na terase, v interiéru, v garáži nebo v dílně.
Na trhu najdete infrazářiče už kolem tří tisíc, ale také za 20, 25 či 35 tisíc ( i víc). Instalují se na stěny či strop, jsou na dálkové ovládání a nabízejí velmi atraktivní design. Infrazářiče Heatscope Spot a Vision jsou dokonce první sálavá tělesa, která splnila požadavky směrnice 2009/125/EC pro energetickou účinnost a EC ekodesign (EC Energy 2020).
Použít je možné také takzvané terasové plynové zářiče, které nejčastěji připomínají tvarem baculaté plynové lampy (někdy se jim také říká „hřiby“), ovšem s kolečky pro snadnou manipulaci. Právě jejich mobilita je velmi praktická. Mívají regulovatelný výkon zpravidla v rozmezí 4 až 12 kW s piezo zapalováním a bezpečnostním pádovým ventilem, který při převrhnutí vypne přívod plynu.
K nejznámějším značkám zářičů patří Meva, Enders, Veito, VeGa, Warmvachter, Heatscope nebo Kemper.
Terasy pod ochranou
Samozřejmě základem pro pobyt na terase i na podzim je pergola, nejlépe doplněná o svislé clony. Pro odolnost a nenáročnou údržbu je ideální hliníková konstrukce, kterou lze barevně snadno přizpůsobit fasádě nebo okenním rámům. Montáž není nijak vázaná na roční období, nepotřebujete ani stavební povolení.
Pergolou se systémem naklápěcích lamel nebo shrnovací střechou můžete snadno reagovat na slunce či déšť. Odvod vody zajišťuje odtokový žlab v přední části. „Aby správně fungoval, musí mít ovšem konstrukce minimální sklon 8 až 19 procent, podle výsuvu,“ upozorňuje Ivo Pospíšil, obchodní manažer firmy Climax.
Pergoly totiž na rozdíl od markýz poskytují nejen ochranu před sluncem, ale díky používaným kvalitním PVC látkám také před deštěm. Pergoly se vyrábějí i na míru, přesně podle rozměrů, které si klient určí, tedy nejen na prostornou terasu, ale třeba i na malý balkon.
Pro soukromí a ochranu proti chladu, větru a dešti lze u pergol použít stahovatelné svislé clony, takzvané screenové rolety. Téměř po celý rok si tak můžete vychutnat pobyt venku, zejména když použijete tepelné zářiče. Rozšíříte si tak výrazně obytnou plochu domu či bytu s terasou.
Vybírat je možné pergoly z několika provedení montáže, možnosti se liší v závislosti na typu pergoly. Samostatně stojící pergola představuje všestranné řešení pro terasy, balkony, plochy u bazénu, ale také vířivky nebo venkovní kuchyně. Hliníková konstrukce může být připevněna také ke stěně.