Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z trosek vznikl skvělý park. Získal Evropskou cenu za veřejný prostor 2024

Trosky z druhé světové války byly použité k vytvoření antropogenního kopce ve Varšavě, který byl přeměněn ateliéry archigrest a topoScape na park u Mohyly Varšavského povstání. V tomto výjimečném projektu, který vyhrál Evropskou cenu za veřejný prostor 2024, najdete výrazně zastoupené také produkty tuzemské značky mmcité.
Park u Mohyly Varšavského povstání vyhrál Evropskou cenu za veřejný prostor...

Park u Mohyly Varšavského povstání vyhrál Evropskou cenu za veřejný prostor 2024. | foto: Michał Szlaga

Na přeměnu tohoto místa jsme se ptali Magdalény Wnek z ateliéru topoScape. Porota soutěže velmi ocenila nejen vzhled parku, ale i ekologickou „recyklaci“ trosek, které tak autoři povýšili na umělecká díla.

Večerní dramatické osvětlení vrcholu mohyly

Park u Mohyly Varšavského povstání je čtvrtým přírodním útočištěm vytvořeným na antropogenním kopci, který vznikl jako úložiště trosek po druhé světové válce. Jaká je jeho historie?
Toto místo bylo dlouhou dobu skládkou. Po pádu komunismu v 90. letech se na vrcholu parku postavil památník k připomenutí Varšavského povstání. Když jsme tam přišli, viděli jsme jeho obrovský potenciál. Trosky byly spolu s velmi invazivní vegetací všude přítomny. Uvědomili jsme si, že nejde jen o Varšavské povstání, ale i o obnovu Varšavy po téměř úplném zničení, což jsme chtěli v celém projektu odzrcadlit.

Jak jste přistupovali k místu vytvořenému z trosek?
Skládka byla technicky složitá a přirozeně nebyla zamýšlena jako památník, takže jsme čelili mnoha omezením. Trosky a umělá půda byly nepředvídatelné a nestabilní. Nemohli jsme však odstranit žádnou část kvůli ochraně dědictví, zároveň jsme museli použít speciální metody pro budování základů pro chodníky a schody. Jimi jsme zabezpečili „bezbariérovost“ tak, aby každý, i s omezením, mohl vyjít až na vrchol. Zároveň jsme v projektu pracovali s vegetací, která tu spontánně rostla posledních 40 let.

Organické stěny se časem budou proměňovat, jejich povrch je navržený tak, aby jej pomalu „pohltily“ mechy a jiné rostliny.

Jaký byl stav místa, když jste ho poprvé navštívili?
Vegetace byla velmi hustá a invazivní, se slabou viditelností. Výzkum s názvem Bioblitz ukázal nízkou biodiverzitu a nadvládu několika agresivních druhů. To nás přimělo kreativně přemýšlet o designu, zachovat stávající vegetaci a podpořit nové druhy.

Podél některých částí chodníků vyrostly podpůrné „stěny“, které působí jako vytištěné na 3D tiskárně. Jak vznikaly?
Materiál je směsí betonu a trosek. V roklinách je postavený přímo na zemi bez jakýchkoli izolací. Stěny ručně vyrábělo šest muži, kteří vrstvili beton, kusy trosek a písek do bednění. Písek byl po ztvrdnutí betonu odstraněný. Když se procházíte těmito místy, můžete najít artefakty objevené během výstavby na místě.

Takže jste nevěděli, jak budou podpůrné stěny vypadat?
Přesně tak, i pro nás to bylo překvapení. Nemohli jsme průběžně hodnotit práci, protože stěny pokrýval písek. Tyto organické stěny se časem budou proměňovat, jejich povrch je navržený tak, aby jej pomalu „pohltily“ mechy a jiné rostliny.

Celý proces se neustále vyvíjel; původně jsme chtěli použít jiné technologie, ale kvůli omezením jsme skončili s betonově – půdními stěnami s příměsí trosek. Udělali jsme mnoho zkoušek a najali odborníka, abychom společně vyvinuli co nejlepší směs.

Architekti vytvořili gabionové konstrukce, které jsou plné trosek, aby nejen ukázali historii, ale vyvolali také pocit návratu do zničeného města. Žádné převážení trosek na skládku...

A co vzdělávací část, která je součástí parku? Co se v ní mohou návštěvníci naučit?
Spolupracovali jsme s Adamem Przywarem, který zkoumal využití trosek po válce ve Varšavě. Vytvořili jsme výstavu o kontextu obnovy Varšavy. Náš tým také četl deníky lidí zapojených do rekonstrukce města, hledali jsme příběhy a celkové kontexty z tohoto období. Množství lidí si pamatovalo pocit návratu do zničeného města a označovali je za labyrint ruin. To bylo naší inspirací pro design výstavy. Vytvořili jsme gabionové konstrukce, které jsou plné trosek, abychom nejen ukázali historii, ale také vyvolali pocit návratu do zničeného města.

Zlatou medaili získal v Riu designový nábytek z Moravy. V Riu zůstane

Kolik trosek je v jednom koši?
Každý koš má obsah 20 m3, představuje to miliontinu z celkového množství trosek ve Varšavě po druhé světové válce. Odhadli jsme, že Mohyla Varšavského povstání obsahuje čtyři procenta všech trosek z Varšavy. Zbytek se znovu použil k rekonstrukci města a k regulaci řeky Visly. Trosky byly také rozdrceny a použity k výrobě nového stavebního materiálu, z něhož se postavilo několik budov ve Varšavě. Pouze materiál, který nešlo znovu použít, jsme nechali odvézt na čtyři městské skládky.

Trosky umístěné podél schodiště působí jako artefakty v galerii.

V centrální části parku jsou dlouhé schody s vystavenými artefakty. Proč jste je sem umístili?
Pokud bychom je nechali na původních místech v parku, tak by je časem pohltila zeleň, tomu jsme se chtěli vyhnout. Každý artefakt má svůj popisek, ve kterém vysvětlujeme jeho příběh. Schody mají výškový rozdíl 30 metrů od jejich začátku až po konec, což není málo, proto jsme na ně umístili také oddechové zóny z městského mobiliáře od mmcité.

V projektu můžeme nalézt kolekce Vera a Rivage. Jak zapadli do tohoto prostředí?
Na schody jsme umístili Veru v odstínu kortenu, aby ladila s dalšími prvky a artefakty. Lavičky nabízejí na schodech místo krátkého odpočinku, naopak do jižní části parku, do zeleně s krásnými výhledy, jsme umístili lehátka Rivage. Když na tuto stranu kopce zasvítí slunce a vy se pohodlně usadíte na lehátka, máte pocit, jako byste se ocitli někde ve Středozemí. Chcete se jen zaposlouchat do příjemných okolních zvuků.

Park je vítězem Evropské ceny za veřejný prostor 2024. Jaký byl proces soutěže a co pro vás ocenění znamená?
Cena je pro nás velmi důležitá. Hodnotí se v ní nejen design, ale také funkčnost a přesah jednotlivých projektů. Pořádá ji Centre de Cultura Contemporània v Barceloně. Mezinárodní porota v prvním kroku nominuje projekty ze všech evropských zemí, následně vybere přibližně 200 až 300 projektů, a z nich po pečlivém výběru pozve pět nejlepších na osobní prezentaci do Barcelony.

Těší nás, že tento projekt porotu zaujal natolik, že získal první místo. Ukazuje totiž nové metody pro udržitelný rozvoj měst, a to může inspirovat další tvůrce.

Každý, i s omezením, může vyjít až na vrchol.

mmcité

Zavedená značka s vyspělým a nezaměnitelným designem, která se zabývá inovativními návrhy, vývojem a realizacemi městského mobiliáře po celém světě, má ve svém portfoliu městské lavičky, odpadkové koše, stojany na kola nebo přístřešky. Jednotným tématem všech návrhů je sjednocený vizuální a estetický styl i splnění funkčních a uživatelských požadavků. Velký důraz je kladen na použití vysoce funkčních materiálů, jenž musí fungovat v každém prostředí a snést i ty nejnáročnější podmínky.

Značka získala za téměř 30 let své existence řadu ocenění, například Good Design, Red Dot Award, if Design Award, EDIDA – Elle Decoration Awards či Czech Grand Design.

Do zeleně s krásnými výhledy umístili architekti lehátka Rivage od mmcité.

Produkty mmcité najdete v evropských velkoměstech, jako je Praha, Londýn, Kodaň, Budapešť nebo Paříž, ale i v Severní a Jižní Americe. Městský mobiliář si našel místo na nejvyšší evropské hoře Mont Blanc, umělém kanálu v Dubaji, pařížském letišti Charles de Gaulle i v centrálách amerických společností Google nebo Uber.

Autor:

Nejčtenější

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s terasou je menší, ale útulný a je v něm vše, co jen může začínající umělec...

Dům z dřevěných cihel postavili za pět dní. Pohled do interiéru ohromuje

Dům vystavěný z cihel, to jako senzace moc nezní. Ovšem tyhle cihly nebyly jen tak ledajaké, ale dřevěné. Díky švýcarskému stavebnímu systému ze smrkového masivu bylo možné obydlí postavit za pět...

V bytě 2+kk vybourali vnitřní příčky, stěny obložili akustickými panely

Panelové domy jsou fenoménem, ve kterém u nás bydlí stále víc než třetina lidí. Jedním z nejrozšířenějších typů dispozice jsou v panelácích byty 2+kk. Nosné stěny bývají pouze po obvodu, proto lze...

Domek neměl ani koupelnu, teď je z něj luxusní bydlení pro rodinu

Sabina a Michal Pražští odešli z Prahy a vysněné bydlení našli v menším městě u Labe. Komfortní domov pro pětičlennou rodinu získali rekonstrukcí a přístavbou takřka sto let starého domu, ve kterém...

Obnovil rybník a u něj si postavil chatu z borovic vysázených dědou

Kamenolom jako stavební pozemek, renovace nefunkčního rybníku Adam, netradiční chata do tvaru písmene A pojmenovaná Alex – a splněný sen je na světě. A co víc? Vše doprovází rodinný příběh o tom, že...

Sousedé vyhodili z bytu vafky a topí kamny. Fasáda činžáku je celá očouzená

Premium

Bydlím v širším centru Prahy v činžovním domě. Topíme stále ještě vafkami a máme kouřovod vyvedený klasicky pod oknem. Nedávno jsem si všiml, že v prvním patře je černě očouzená fasáda až k parapetu...

24. ledna 2025

Starou šumavskou chalupu zbavili balastu předchozí rekonstrukce

Zdařilý návrh přestavby a odkrývání vrstev zachránil venkovskému domu jeho identitu. Noví majitelé získali komfortní rekreační bydlení. Rekonstrukce se následně dostala i do užšího výběru staveb v...

24. ledna 2025

První moderní stavba v srdci monarchie. Architekt Plečnik navrhl i vídeňský palác

Minule jsme zavítali na výlet do Vídně, dnes v rakouské metropoli ještě zůstaneme. Posledně jsme si prohlédli továrnu vynálezce prášku proti vším, nyní nás bude zajímat moderní palác patřící rodině...

23. ledna 2025  14:30

Panelákový byt prošel rekonstrukcí. Mladá rodina má krásný výhled na řeku

Originální rekonstrukce od slovenského studia Beef Architekti vnesla do panelového bytu ve švýcarském městečku Nidau novou dynamiku. Byt striktně zachovává původní dispozici s jasně členěnými zónami,...

23. ledna 2025

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...