Náročná cesta ke krásné zahradě. Dřina celé rodiny se vyplatila

  1:00aktualizováno  1:00
Náš příběh je tak trochu jiný. To proto, že zahrada není ani obzvlášť veliká a už vůbec ne honosná. Nejčastějším "odpočinkovým" oděvem jsou pracovní montérky. Přesto zde velmi rády pobývají v současné době hned tři generace naráz, píše v příspěvku do soutěže Relax na zahradě čtenářka Jitka.

Původní vzhled naší chalupy, kterou jsme se rozhodli předělat. | foto: Jitka Stropnická

Před několika lety stála naše rodina na začátku hodně náročné cesty k vlastní pěkné zahradě. Trnitá byla proto, že jsme si vše vytvářeli jen vlastníma rukama.

Bylo by těžké spočítat, kolik koleček hlíny a kamenů jsme po zahradě přemístili. Na druhou stranu vlastní úsilí je možná právě tím, co posiluje vztah nejen k výslednému dílu, ale i vzájemný vztah těch, kteří se na něm podílejí.

Zahrada u naší chalupy v jižních Čechách byla celá léta jen výběhem a rájem chovaných slepic. Slepice to byly velice pilné, a tak jimi vyhrabané jámy pokrývaly úplně celou zahradu. Šanci na přežití zde tehdy neměla ani tráva. Poté, co chov slepic skončil, sloužila zahrada jako ovocný sad s pár oplocenými záhony.

Proměna zahrady

Nejdříve jsme se pustili do rekonstrukce chalupy a následně stodoly, ze které vznikla manželova truhlářská dílna. Pak přišlo konečně na řadu zvelebení zahrady.

Jako první jsme si postavili pergolu. V ní nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní posedíme s rodinou nebo přáteli.

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Při přestavbě stodoly jsme totiž museli kvůli předpisům o požární ochraně vybudovat ochrannou zeď mezi naším a sousedovým pozemkem. Aby nevznikla jen nevzhledná "hladová" zeď odnikud nikam, využili jsme tento prostor s povinnou zábranou právě pro venkovní kuchyň.

Novou podobu dostala i stará studna. Dali jsme jí masivní dřevěný poklop, který slouží k příjemnému vyhřívání na sluníčku.  

Také zahrádka dnes vypadá úplně jinak než před lety. Velkou zásluhu na tom má naše babička, pro kterou je zahradničení velkým koníčkem a díky ní vypadá zahrádka po celou sezonu jako ze škatulky. My k tomu přispěli vybudováním kamenné zídky. Letos ještě přibude nový dřevěný plaňkový plot.

V pergole nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní...

V pergole nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní posedíme s rodinou nebo přáteli.

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Stará studna získala...

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Stará studna získala nový dřevěný poklop.

Jediné, co naší zahradě zatím bohužel chybí, je vodní osvěžení během léta. Malinký rybníček, který tu máme, slouží pouze pro zalévání a voda z něj vyhovuje nejvíce 12 rybkám, které se tu od letošního jara zabydlely. Chybějící vodní prvek se snažíme nahradit alespoň solární sprchou, kterou chystáme letos v létě zprovoznit.

Do budování naší zahrady byly od samého začátku zapojeny i naše děti. Společná práce je nejen větší zábavou, ale zjistili jsme, že se naše pubertální mládež naučí mnohým pracím jaksi mimoděk.

Ještě připojuji vzkaz pro začínající zahradníky: máte-li chuť pustit se do práce, nenechte se odradit tím, že výchozí stav není ani zdaleka optimistický. A že vám zpočátku leccos téměř padá na hlavu a nezůstává kámen na kameni? Nevadí. Chce to jen kus odhodlání a ještě větší kus nadšení. Uvidíte, že vaše zahrada vám vše mnohonásobně vrátí.

Soutěž o ceny v hodnotě více než 250 tisíc korun

U zveřejněných příspěvků soutěže Relax na zahradě se bude především hodnotit nápaditost a funkčnost řešení, kvalita provedení, inspirativnost i pro další zájemce, respektování stylu domu a zahrady.

Po ukončení soutěže vybere porota složená ze zástupců MAFRA, WPC a nezávislého odborníka – architekta deset finalistů, jejichž příspěvky budou zveřejněny do 16. června 2013, z nichž vyberou čtenáři v anketě pět výherců, na které čeká:

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžit lze také pouze vyplněním ankety, kterou najdete na webu iDNES.cz/Bydlení. Jeden z vylosovaných účastníků, který správně odpoví na všechny otázky, získá voucher na odběr zboží podle vlastního výběru od společnosti Mall.cz v hodnotě 3 000 Kč. Podmínkou pro zařazeni do velkého finále o hodnotné ceny je však i soutěžní příspěvek s fotografiemi!

Podrobné podmínky soutěže zde.

Logo Woodplastic
Mall.cz
Softub
Autoři:

Nejčtenější

Sousedův kocour si z naší zahrady udělal záchod. Svádíme s ním marný boj

1

Sousedův kocour dlouhodobě užívá naši zahradu pro vykonání své potřeby. Výkaly smrdí, musíme je sbírat a vynášet mimo...

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Proměna dejvického bytu: zůstaly staré výklenky, přibylo patro

Bílou linku navrženou na míru oživuje zeleně natřené okénko do světlíku, které...

Dobrá spolupráce designérů a investorů je základ. V tomto případě získal interiér nejen originální vzhled, ale i...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Další z rubriky

Nejlepší dřevěnou stavbou roku 2018 se stala kancelář na stromě

Celkový vítěz soutěže, projekt Tree Office. Návrh umožňuje pracovat nebo...

Do šestého ročníku největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v České republice, Stavby s vůní dřeva 2018,...

Mají dům i terasu, přesto ještě nejsou spokojeni. Občas vadí i slunce

Dům oslovil čtenáře a jeho rodinu svým architektonickým řešením.

Žehráme, když moc prší, vadí nám slunce, pokud je ho příliš. Tak to mají lidé nastaveno. Kombinace obou problémů je...

Dům si postavili, zahradu vybudovali. Teď je jejich snem pergola

Soutěž o pergolu: stín na terase zatím poskytuje jen stříška houpačky.

Pohoda pod pergolou jako splněný sen pro tři kluky, jezevčíka a rodiče? Proč ne. V rodině, kde si všichni pomáhají a...

Najdete na iDNES.cz