Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Diskuse k článku

Zbavte se starého kotle na uhlí. Vrhněte se na levnější biomasu

Peníze na nový kotel dostanete, když vyměníte starý kotel na uhlí či elektrické vytápění za kotel na biomasu. Nebo když instalujete ekologický kotel do nízkoenergetické novostavby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

brebtta

u-hoř

zkratka universální hořák zastavíte do starého kotle i s podavačem a můžete topit i plevama z řepky a obilí.neew kotle si strčte (Y)(Y)(Y)(Y)

0/0
20.5.2009 21:58

gagaryn

Re: u-hoř

a funguje to ! Máš s tím nějaké zkušenosti ?

0/0
21.5.2009 13:13

Dr. Muroň

Jsou i automatické kotle na uhlí - s minimální obsluhou

Mají podobné zařízení jako kotle na peletky, ovšem jsou i podobně drahé. Kdo chce kompromis mezi cenou a pohodlím, tak je dobré mít akumulační nádrže. Natopit je, při vysokém výkonu kotel pracuje s vysokou účinností, většina běžných kotlů kolem 20 tisíc. A automatika bude pouště tolik tepla do systému, aby se nepřetápělo. Ovšem akumulační nádrž je poměrně drahá, ale myslím že se vyplatí, zvl. pro přechodné období.

Myslím, že mít dobře zateplený objekt, tím by měla úvaha začínat. Než měnit topnou soustavu, kotel plus instalace 80 tisíc, skladovací prostory, kupovat pilu, posudek na komín atd. Nemá cenu skvělý systém a teplo, které utíká stěnami a okny. Lepší zateplit, vyměnit okna. Pak může stačit menší kotel, u dobře zatepleného někdo vytopí i krbová kamna s vložkou, topí se až když je na 0 a méně.

Ono to moc nevypadá, že by přišla nějaká paliva levná. I ta ekologická přírodu něco stojí - např. pěstování energo plodin na agropelety.

0/0
20.5.2009 16:34

Dr. Muroň

Hlavně používat mozek, pozor na reklamu a Cankaře

S topením na biomasu souhlasím, takto se ovšem topí na vesnicích už dávno. Pokud se spaluje dřevo z lesa a ne uhlí, tak to je biomasa. Umí ji spalovat nejobyčejnější kamna, krbová kamna, většina kotlů na uhlí.

Cankař je obchodník, který umí náležitě využít snahy obyvatel o ekologické topení i módnosti tohoto topení. Kotle prodává od 60 tisíc, za montáž a doplňky dalších 20 tisíc. Kotel má životnost tak 15 let, takže kole je 80 děleno 15?

Topení peletkami není špatné, je plně automatické. Nicméně peletky se musí skladovat, na rozdíl od plynu. Nějaký popel je, i když je ho velmi málo. Kotle tak od 60 tisíc, plynové s podobnou automatickou vyjdou na polovinu. Takový kotel se nehodí do bytu, ale do sklepa - takže zase ztráty cestou od kotle, prostory navíc, objednávání cisteren. Dále - při kupování nákladu, cisterny, mě můžou snadno ošidit, kontrola tu moc není, jen objem, který cisterna naplnila ve sklepě. Podobně jako u uhlí, okrádalo se, dnes ne?

0/0
20.5.2009 16:22

Dr. Muroň

Re: Hlavně používat mozek, pozor na reklamu a Cankaře

Peletky mi přijdou vhodné pro někoho, kdo není v dosahu plynu a chce mít plnou automatiku. Na vesnici ovšem lidé upřednostnují jiné topení, mj. i proto, že nemají tolik peněz a čas určitý mají.

Topení dřevem - pokud se dřevo spaluje, tak vždy zpynovacím způsobem. Žárem dochází k pyrolýze, uvolňuje se plynná a kapalná složka ze dřeva (dřevoplyn a dehet), obojí shoří, pokud se moc netlumí oheň. Shoří i pevná složka - dřevěné uhlí. Cankař dělá reklamu stylem prodejců Herbalifu, kteří nabízí "buněčnou výživu". Ona každá výživa se dostane k buňkám v těle, pokud projde střevem do krve.

Topení dřevem je skutečně levné. U samovýroby pozor na uřezané prsty na pile, zdaleka ne vždy jsou přišít zpět (např. když jde řez přes kloub). Takže bych radil jedině pilu s kolébkou,, do které se dlouhé poleno dá a ruce jsou od kotouče vzálenější.

Myslím, že vyjde levněji dřevo i naštípané a nařezané, ale je třeba počítat na výhřevnost.

0/0
20.5.2009 16:28

Podrazza

Sorry, zůstávám ropákem :P

Když pominu vysoké pořizovací náklady, požadavky na prostory ke skladování paliva a množství času a peněz ke shánění paliva, je to fajn věc. Ale nedělejte si iluze že stát se přetrhne aby mohl přispět. Než bych spaloval za 17tis ročně peletky, tak raději na chalupě ponechám kotel na č.uhlí, kde protopím dokonce ještě o něco málo méně. Krom toho v posledních několika letech o hodně vzrostla těžba dřeva a nové lesy nevyrostou za pět let, takže z toho vyplývá jakým směrem se budou v budoucnu pohybovat ceny dřeva. Určitě podraží i ostatní paliva, ale záleží o kolik. Většina lidí nevybírá způsob vytápění podle toho zda je ekologický nebo ne, ale podle finančních možností. A až bude ekologie levná, bude na světě krásně :-)

0/0
20.5.2009 14:44

gagaryn

***

Dá se v kotlích topit také něčím jiným než biomasou ?

0/0
20.5.2009 14:38

WIFI

Re: ***

obecně ano, problém je, že do těch s dotací nic jinýho necpat nejde (technický problém) a naty, do kterých to jde, zas nedostaneš dotaci

0/0
21.5.2009 12:30

venca narcis

ANO!!!!!!!

Zatopme kačenou biomasou!;-D

0/0
20.5.2009 14:14

_m-

Kolik stojí výroba biomasy?

" Je to divnej svět, divný věci

když je pro lidi třeba

pálit laciný žito v peci

aby zdražil chleba......"

0/0
20.5.2009 13:23

Pan Navratil

Re: Kolik stojí výroba biomasy?

Není to tak zlé, ovšem důležitější je: Kolik stojí biomasa? A kolik stát bude, až se počet odběratelů zdesetinásobí, zestonásobí?

0/0
20.5.2009 14:33

Dr. Muroň

Re: Kolik stojí výroba biomasy?

Velká část ušlechtilé biomasy, tj. pelety a ekobrikety se vyváží do Rakouska a SRN. Ovšem k určitému zvýšení ceny dojít může. Ovšem dražší než plyn to nebude, ovšem celkové náklady, bilance, to je zas něco jiného. Drahý kotel vs. levný kotel, složitější automatika než u plynu, zabere místnost na skladování peletek, odvoz malého množství popela atd. Celkově vyjde asi dráž topení peletkami. Ovšem pokud Rus zavře kohoutky, zas je biomasa lepší. Výhodnější může mít topení plynem a doplňkově krbová kamna. Topení dřevem - občas nevadí, pravidelně to je ovšem práce navíc, občas to je zábava. A ušetřit tím jde dosti.

0/0
20.5.2009 16:38

galandel

Nadpis článku neříká pravdu

Nadpis článku je značně zavádějící, protože produkty z biomasy jako dřevěné brikety, pelety popřípadě kapalný produkt připomínající svými vlastnostmi LTO, který se dělá ze dřeva ,to vše je dražší než uhlí. Bohužel. A dřevo když ho seženete tak je o práci a tím o čase a tím vlastně také o penězích. Něco jiného je si naštípat dřevo do krbových kamen když k tomu ještě topíte plynem či elektřinou a něco jiného připravit si 25m3 do kůlny na zimu a obávat se jaká bude zima aby vám v únoru nedošlo.Podle mého názoru je potřeba nastartovat vlastní výrobu produktů z biomasy aby třeba obce dostaly dotace na zřízení mobilních štěpkovačů či lisů na brikety produkty ze zemědělství jako sláma, rychle-rostoucí rostliny, jako Topolovka, Pupalka, Krmný šťovík apod. Z kterých si můžou obce či svazky obcí sami tyto produkty vyrábět a zaměstnat lidi a zároveň jim takto umožnit si nakoupit palivo na zimu, které bude levnější než uhlí. To by bylo mnohem přesvědčivější než neustálé besedy na ČT 24 o  biomase.

0/0
20.5.2009 11:29

Pan Navratil

Re: Nadpis článku neříká pravdu

R^

0/0
20.5.2009 14:34

galandel

I čas jsou peníze

. Takže dnes topím plynem a jsem za to rád. Bohužel se nemůžu divit lidem co dál topí uhlím a vším co kde najdou cena prostě hraje bohužel hlavní roli. Naštěstí nikoho takového v okolí nemám. Je to sice humus, ale když máte dvě malé děti manželku na mateřský a počítáte každou kačku a ještě k tomu vám hrozí že budete bez práce v regionu, kde prostě všichni v Lídlu prodávat nemůžou protože Lídl není měchuřina tak prostě hodíte do kotle tenisky po tetě co se dá dělat. Neobhajuji to ale chápu to. A upřímně je to velká škoda. Ale dát za pelety 20k ročně, za plyn 25k ročně a za uhlí 15k myslím hovoří jasně.

0/0
20.5.2009 11:09

Pan Navratil

Re: I čas jsou peníze

A to se můžou pelety taky pěkně zdražit, když vzroste poptávka...

0/0
20.5.2009 14:35

galandel

I čas jsou peníze

Proč to píšu. Topit biomasou má rozhodně své výhody, když máte prostory, sklep dobrej komín v ideálu vyvložkovanej v nerezu tak není problém. Co ale vidím jako problém je cena produktů z biomasy.Dřevo je o práci a tedy o čase a dřevěné brikety které ve Verneru hořely perfektně jsou stejně jako pelety neúměrně drahé na to aby motivovaly k ekologickému chování. Před deseti lety běžel pořad Energie pro 21.století, kde se hovořilo o tom jaká je budoucnost v pěstování biomasy pro energetické účely jako výhoda pro regiony kde není práce, 1000000 ha půdy která leží ladem, produkce čistě nezávislá na zahraničí a v neposlední řadě výhodná „lidová“ cena . Vždyť je to přeci odpad který se lisuje tak co.  No uběhlo 10 let a víme své.

0/0
20.5.2009 11:08

galandel

I čas jsou peníze

Od roku 1999 do roku 2004 jsem topil biomasou. Měl jsem kotel Verner na dřevo. Pokud jde o náklady bylo to super za 4000 Kč ročně jsem měl teplo pro celý barák a v období topení i teplou vodu. Regulace pokojovým digit. termostatem jak u plynu. Kotel fungoval perfektně když jsem se k němu choval tak jak jsem měl nebyl problém a po pěti sezónách šel ještě do světa a to v dobrém stavu.  Jenže … nastal problém, kde brát dřevo - čím dál větší problémy. Obvolávat pily a to pochopitelně z předstihem, protože dřevo mi přivezli  syrové. A pak řezat a skládat aby vyschlo a pak zase nosit do kotelny. Jo bezva koníček, ale když se při tom chodí do práce a ještě seká zahrada a máte rodinu nic moc. Nejhorší je že musíte vždy, třeba i s horečkou protože jinak zmrznete :o)

Proč to píšu.

0/0
20.5.2009 11:08

WIFI

Re: I čas jsou peníze

myslíte sekat zahradu - minimálně 1 x týdně po ní jezdit pidisekačkou ? No jestli jo, osobně bych dal přednost nošení dřeva do sklepa a zahradu sekat normální sekačkou cca 4x za rok.Je to i hezčí

0/0
21.5.2009 12:03

rocky_krysa

Autorovi

Dal jsem si pozor, ale v clanku jsem nikde nenasel potvrzeni pro

opravnenost nadpisu ?Krucinal, jak muze nekdo takovy nesmysl:"levnejsi

biomasu" vubec otisknout ?Pelety stoji od 4 000 za 1 tunu, naklady na kotel a system dosahuji castek 100 tkc bez akumulacni nadrze a toto chcete radit napriklad duchodcum, kteri nemaji problem 2-3x denne zajit do kotelny a prilozit cernym uhlim za 3 000 Kc na 1t ?

Tak tendencni napis jsem uz dlouho nevidel, ale jinak se clanek zminuje o vsech moznostech topeni biomasou, kritika smeruje jen k nadpisu.

Topeni biomasou NENI levnejsi. Pokud si clovek napriklad nepestuje japonsky topol a nedela si stepky sam, pripadne si nekdo nekoupi peltkovac a nedela si peletky z pilin sam doma .......

0/0
20.5.2009 9:58

gagaryn

***

Takže uhlí není biomasa ?

0/0
20.5.2009 8:18

ibid

Tak prej levnější...

a na jak dlouho asi tak, když si iks lidí pořídí kotel na biomasu a poptávka po tomhle sajrajtu výrazně vzroste? ;-D

0/0
20.5.2009 8:18

Estanislao

Biomasa za hubičku...

Cena bílých smrkových pelet je teď cca 4500,- Kč za tunu, kupoval jsem teď 6 tun. Oproti zimě jsou o cca o 500,- Kč na tunu levnější, ale při spotřebě 4,5 tuny za sezónu s kotlem 15 kW (od října do dubna ± pát týdnů a ± pár metráků) je to docela drahé a cena pelet ještě poroste - teď je bežná cena na jih a na západ od nás 200 Eur za tunu, poněvadž je vysoká cena pilin z důvodu poklesu stavební výroby. Takže ekologie neekologie, jsem rád, že mám kombinaci kotle na uhlí a peletky, poněvadž jestli cena půjde nahoru, tak budu radši smrdět ořechem dvojkou z Ladvic...

Jinak topení peletami je opravdu pohodlné, jednou za měsíc vyčistit hořák (zapékají se tam zbytky pelet), jednou za měsíc vynést popel a se zárobníkem 250l přikládám jedou za 4 - 7 dní a dvakrát do roka vymést komín.

0/0
20.5.2009 8:14

ibid

Re: Biomasa za hubičku...

a ten komín si vymetáš sám nebo si na toho někoho pořídíš? To bys pak musel náklady na topení přičíst...

0/0
20.5.2009 8:20

WIFI

Re: Biomasa za hubičku...

čištění i když si zjednáš kominíka nestojí tisíc kč jedna návštěva a tušim že těch návštěv musíš mít za rok asi tak 4 - 5 :)

0/0
21.5.2009 12:01

vymrzovac

spalování biomasy.....

....je dost drahej koníček!  To si raději nechám plynovej kotel, a jako koníčka lyžování v Alpách.R^  Vyjde to levněji a nezabere to tolik místa a času!

0/0
20.5.2009 7:46

Shumway

Re: spalování biomasy.....

dobře děláš, rádoby účinnější zplynovací kotle potřebují dřevo nejméně tři roky vyschlé, v opačném případě dramaticky klesá jak účinnost, tak zejména životnost drahého aparátku. a že zásoba paliva na tři roky dopředu je pořádná hromada, o tom  asi taky nebude sporu

0/0
20.5.2009 8:14

jizerman

A jak ze se topi tou biomasou?

Co ze to vlastne Kacko, budu spalovat?;-D

0/0
20.5.2009 7:19

chorchloj

Re: A jak ze se topi tou biomasou?

Kačko a jak tu mrkev z kompostu dostanu do toho kotle ?

0/0
20.5.2009 8:14

bechernik

Re: A jak ze se topi tou biomasou?

tak jsme se pobavili, ale neni to uz trapny to porad opakovat? 8-o

0/0
20.5.2009 8:16

paskundilek

Re: A jak ze se topi tou biomasou?

Není. Opakování - matka moudrosti :-P

0/0
20.5.2009 9:15

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Bolek Polívka se opět oženil. Vzal si matku svých tří dětí

Bolek Polívka (70) s oblibou říkával, že každé z jeho dětí si zaslouží mít vlastní matku. Neplatilo to jen u jeho...