Technické zázemí paneláku v Teplicích, který jako jeden z prvních v Evropě

Technické zázemí paneláku v Teplicích, který jako jeden z prvních v Evropě využívá solárního ohřevu pitné vody. Systém funguje třetím rokem. Na snímku je delegát bytového družstva František Musil. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Vodu v panelácích ohřívá slunce. Lidé platí o polovinu méně než dřív

  • 227
Teplické bytové družstvo Mír vybavilo střechy sedmi svých domů solárními panely a jejich obyvatelé od té doby platí za teplou vodu o polovinu méně než u teplárny. Družstvo zvažuje, že připojí i další své paneláky.

Když se před čtyřmi lety osazovala střecha sedmipatrového domu v Maršovské ulici v Teplicích solárními panely, byl to první panelák v lázeňském městě a jeden z prvních v Česku, kde sluneční energie ohřívala vodu. Zpočátku instalaci a uvedení do chodu provázely potíže, když pak ale začal systém fungovat, lidem šetří plných 60 procent původních nákladů.

"Je to paráda," pochvaluje si František Musil, delegát v domě bytového družstva Mír. "Lidé, kteří předtím za teplou vodu dávali teplárně sedm tisíc, dnes platí zhruba jenom tři tisíce," říká.

Novinka se nerodila snadno. Nejprve se musely vyřešit vibrace, které vycházely ze sklepa, kde je uložené veškeré zařízení. A během letošní zimy si několik nájemníků stěžovalo na to, že voda je chladnější než dřív.

"Manžel pracuje venku, a když se vrací domů, chce se ohřát. Vanu ale napustíme jen vlažnou vodou. Já se sprchuji a několikrát se mi stalo, že jsem s namydlenou hlavou musela počkat pět minut, než znovu tekla teplá," vypráví žena, která v domě žije s manželem a dvěma dětmi. Situaci řešila tak, že napouštěla vodu do velkého hrnce, který postavila na plotnu.

"Já nemohla mýt nádobí," přidává se její sousedka. "Abych naplnila dřez, musela jsem si vodu ohřívat v rychlovarných konvicích," přiblížila.

Problémy potvrdil i nájemník Pavel Bylina, Stanislava Šetková a připouští je i delegát Musil. "Mohlo za to čerpadlo," říká. "Železo ve studené vodě se usazovalo v trubkách a čerpadlo to neutáhlo. Vyměnili jsme ho proto za větší a silnější a už to jde," říká Musil a prohlíží budíky s teplotami vody. Ručička ukazuje 50 stupňů Celsia. "Podle legislativy má být ohřátá nejméně na 45 stupňů," upozorňuje předseda bytového družstva Vladimír Procházka.

Ohřívá se pitná voda, matky se nemusí bát chemie

Panelový dům v Maršovské ulici byl první v Teplicích, kde se na střeše objevily panely na ohřev vody. Zařízení stálo 2,5 milionu korun, na každou ze 40 domácností získalo družstvo dotaci 25 tisíc z programu Zelená úsporám. Dohromady tedy milion, zbylou částku 1,5 milionu družstevníci splácí.

Zařízení funguje tak, že energie ze solárních panelů ohřívá studenou vodu v trubkách a hromadí ji ve dvou nádržích ve sklepě. Pokud je málo sluníčka, jistí vše elektrokotel. Na rozdíl od tepláren, od nichž teče teplá užitková voda, se zde přitom ohřívá studená pitná voda.

"Maminky se tak nemusí bát chemie, když se jejich malé dítě omylem napije vody ve vaně," zdůrazňuje Procházka.

Družstvo Mír už nechává vodu ohřívat panely na dalších šesti domech a zvažuje, že od teplárny odpojí další. "Ohřev kubíku vody vyjde na 120 - 130 korun, lidé napojení na teplárny platí dvojnásobek," připomíná energetik družstva Milan Vopasek.