Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ochrana zásuvek zdraží stavby, ale zachrání vám život

  1:00
Dítě zastrčí hřebík do zásuvky, pes překouše kabel od televizoru, spadne vám fén do vany. V takových situacích jde o život. Existuje však zařízení, které únik elektřiny ve zlomku vteřiny pozná a vypne proud.

Jeden chránič stojí zhruba 800 až 1 500 korun. Do bytů stačí ty levnější | foto: Profimedia.cz

I když dostanete ránu, bude tak slabá, že se vám nic nestane. Říká se mu proudový chránič a podle nové normy by jím měla být jištěna každá zásuvka v nově stavěných a rekonstruovaných domech.

Zvýší se tím vaše bezpečnost, ale budete muset sáhnout do peněženky. Jeden chránič stojí asi tisíc korun a v rodinném domě jich bude třeba hned několik. Po hasicích přístrojích, které jsou povinné od loňska, je to další nařízení, které prodraží stavbu domu.

Jak se pravidla zpřísňují?

Proudové chrániče se od roku 1994 u nově povolovaných staveb a větších rekonstrukcí montují na okruhy zásuvek v koupelně a na zahradě. Na to dosud stačil jeden, maximálně dva chrániče. "Teď jimi musí být chráněny všechny zásuvkové obvody v domácnosti," říká Richard Poul, odborník na elektroinstalace ze sdružení EkoWatt.

Chrániče se montují do skříně s jističi nebo je také možné použít speciální zásuvky, které už mají chránič zabudovaný. Použití chráničů upravuje nová norma. "Normy jsou nezávazné, ale ten, kdo zvolí jiné řešení, za svou práci plně odpovídá," říká Karel Dvořáček, expert na elektrotechnické normy.

Kdyby například elektřina někoho v domě zabila a zjistilo by se, že tu v rozporu s normou chybějí proudové chrániče, odpovědnost by padla i na revizního technika, který instalaci schválil. Takže je jasné, že vám elektroinstalaci bez chráničů proudu nikdo neschválí.

Norma, která pravidla zpřísnila, vyšla už v srpnu 2007. Platila souběžně se starší normou, od února se však už všichni musejí řídit novými předpisy.

U elektroinstalací schválených podle starší normy není nutné proudové chrániče montovat. "Pokud příprava této části projektu začala v době platnosti původní normy, lze instalace podle této normy stavebně dokončit," vysvětluje Karel Dvořáček. Kdo se však teprve chystá stavět, musí už postupovat podle nové normy.

Miroslav Zeman, specialista ČEZ Distribuční služby  Plzeň

Bylo by možné zapojit všechny elektrické okruhy na jeden chránič, ale to nedoporučuji. Do malého bytu si pořiďte dva chrániče, do většího tři, do domku další navíc pro každou koupelnu a elektrické vytápění. Je vhodné mít zvlášť připojená světla.

Kolik chráničů je potřeba?

Norma neříká, kolik chráničů má v domě být. Teoreticky by stačil jeden pro všechny okruhy. Ale citlivý chránič může při bouřce nebo při zapojení více přístrojů najednou nechtěně vyhodit proud.

Při poruše na instalaci napojené na jediný chránič by nešel proud v celém domě vůbec nahodit, dokud by problém neodstranil přivolaný odborník. Ten by navíc těžko hledal problematické místo, protože by musel kontrolovat celou instalaci.

Proto je třeba chráničů více, v bytě minimálně dva nebo tři. "Pro starší jednopatrový dům by doteď stačily dva chrániče - pro koupelnu a zahradu. Nyní bych přidal aspoň další dva," říká Petr Bohušík z firmy Schneider Electric, která vyrábí elektrozařízení. Konkrétní množství chráničů navrhne elektrikář podle počtu okruhů a přístrojů, které používáte.

"Podle normy se nedoporučuje dávat chránič na okruhy, kde se počítá s chladicí technikou a počítači. Nahodilé vypnutí například o dovolené by ohrozilo potraviny v mrazáku. Počítače zase může poškodit náhlé přerušení proudu," podotýká Miroslav Zeman, specialista ČEZ Distribuční služby Plzeň. Právě chladničky a počítače navíc mohou chránič vyhodit nechtěně.

O kolik se instalace prodraží?

Jeden chránič stojí zhruba 800 až 1 500 korun. Do bytů stačí ty levnější, do rodinných domů se naopak používají ty dražší. "K tomu je třeba větší rozvaděč a náklady na montáž. V malém bytě budou výdaje vyšší třeba o 1 500 korun, ve velkém rodinném domě o několik tisíc korun," říká Richard Poul.

Proudové chrániče zvyšují bezpečnost, takže je experti doporučují i těm, jimž je norma nepřikazuje. Ochrání vás proti úrazu i proti požáru, zvláště když budete amatérsky zasahovat do rozvodů.

Nelze je však připojit na rozvody instalované před rokem 1994, protože se dříve do zdí místo dnešních tří ukládaly pouze dva dráty. Abyste mohli chránič připojit, museli byste instalace kompletně vyměnit. "Výměna vodičů by pak byla dražší než samotné pořízení chrániče," říká elektrokonstruktér Martin Kosík.

Co vás chrání proti elektřině

* Proudový chránič

Vyhodí proud, když začne unikat mimo síť, třeba do člověka. Elektřina koluje, její tok se nepřeruší ani zapojením spotřebiče - proteče pračkou a vrátí se do sítě. Když však dítě vsune hřebík do zásuvky, proud unikne mimo obvod a chránič ho do 0,2 vteřiny přeruší. V domech starších roku 1994 chrániče nejsou, v novějších je najdete u jističů, napojené na zásuvky v koupelně a mimo dům. Chránič má páčku a malé tlačítko, existuje i v podobě speciální zásuvky.

* Pojistky a jističe

Přeruší vedení, když po zkratu začne obvodem procházet silnější proud, než je běžné, a hrozí požár. Pojistka se musí vyměnit, jistič lze nahodit páčkou. Pojistky či jističe jsou v každém domě.

* Chrániče přepětí (bleskojistky)

Ochrání spotřebiče a rozvody, když do sítě uhodí blesk. Pojistky totiž nepomohou, silný elektrický impulz je překoná. Bleskojistky odvedou vysoké napětí mimo síť do země či jinam, kde neškodí. Přepěťová ochrana je dobrovolná.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...