Ještě před tím, než se vydáte do specializované prodejny, si musíte odpovědět na tři základní otázky:
- Jaký tah má komín nebo jakou účinnou výšku má komín
- Jaký je průměr sopouchu (kouřovodu)
- Jak velký prostor potřebujeme vytápět
Jestliže chcete vytápět starší stavbu, budete potřebovat dvakrát tak větší výkon, než když pořizujeme krbová kamna do novostavby. Nejdříve však musíte vědět, kolik metrů krychlových potřebujete vytopit. To zjistíte, když vynásobíte užitnou plochu příbytku výškou stropu.
Dále pokračujete jednoduchým, avšak orientačním výpočtem. Vycházíte vždy z toho, že potřebujete 1 kW k vyhřátí 20 m³ starého domu a 1 kW k vyhřátí 40 m³ novostavby.
Krbová kamna |
To znamená, že když máte vytopit například 100 m³ příbytku, pak vydělíte 100 m³ zmíněnými 40 m³ a dostanete číslo 2,5. A to je ten správný výkon našich budoucích kamen.
Jestliže vyberete krbová kamna se slabým výkonem, než jaký potřebujete, pak se budete snažit jejich výkon navýšit. To zapříčiní přehřívání, které může vést až popraskání a znehodnocování samotných kamen.
Když naopak zakoupíte příliš silná kamna, budete mít přetopeno. Proto se budete snažit výkon utlumit. To se dělá například tím, že budete přikládat minimum paliva. To však bude mít za následek nejen zakouřené přední sklo kamen, ale v neposlední řadě také nebudou krbová kamna fungovat tak, jak mají.
Klasická kamna a kamna s teplovodním výměníkem
Klasická krbová kamna vytápí primárně místnost, ve které jsou umístěna. Teplo se šíří maximálně tak, že necháme mezi jednotlivými místnostmi otevřené dveře. Takováto kamna nejsou napojena na stávající topení. Kamna mohou být ve většině případů jen doplňkovým způsobem topení.
Naopak krbová kamna s teplovodním výměníkem napojíte na nový nebo stávající teplovodní rozvod a můžete si užívat příjemného tepla, které zaplaví celý váš dům či byt. Tento typ krbových kamen může být bez problémů hlavním zdrojem tepla.
Kamna s terciálním spalováním
Velmi efektivní jsou kamna s tzv. terciálním spalováním, což je proces, který zužitkovává zbytkové hořlavé plyny, které by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem.
Terciální spalování je přívod předehřátého vzduchu do spalovací komory, který velmi napomáhá kvalitnějšímu spalování zplodin, snižuje obsah škodlivin ve spalinách a zvyšuje účinnost kamen.
Tento systém mají například plechová kamna Grand mini, kdy je předehřátý vzduch pomocí speciálních rozvodů veden do spalovacího prostoru a přispívá k lepšímu spalovacímu procesu. Díky tomu tak máte menší spotřebu paliva a větší účinnost spalování.
Peletová kamna
Nejmodernější technologie nabízí topení peletami. Peletová kamna umí fungovat bez složitější obsluhy. V naprogramovaném režimu dokážou palivo automaticky zapálit i regulovat teplotu. Na pelety je navíc v kamnech zabudovaný velký zásobník, díky kterému vydrží v provozu až několik dní.
Ať už si pořídíte plechová nebo kachlová krbová kamna, vždy budou neotřelou a stylovou dekorací vašeho interiéru. Hlavním důvodem je ale jejich praktičnost a úspora peněz.
Pro lepší pochopení úspory kamen uvádíme příklad:
Rodina obývá dvoupodlažní dům (150 m²), který má tepelnou ztrátu 10 kW. Dům je celý vytápěný jen plynem a roční náklady na topení jsou přes 32 tisíc korun. Roční spotřeba zemního plynu přesahuje 2 000 m³.
Když by rodina přešla na vytápění krbovými kamny s výměníkem, roční náklady na topení by byly téměř poloviční, tedy cca 17 500 korun. Roční spotřeba dřeva by byla necelých 15 m³. To tedy znamená, že investice do krbových kamen se rodině vrátí za pouhý 1 rok.