Dodavatelé elektřiny plánují montáž nových elektroměrů, které budou odečítat spotřebu na dálku.

Dodavatelé elektřiny plánují montáž nových elektroměrů, které budou odečítat spotřebu na dálku. | foto: Profimedia.cz

Elektřina načerno aneb Zkontrolujte svůj elektroměr

  • 11
Kdo má doma nelegální přípojku a odebírá elektřinu načerno nebo občas přetočí elektroměr, aby snížil spotřebu, měl by dříve či později počítat s neohlášenou návštěvou. U jeho dveří mohou kdykoli zazvonit "hledači" černých odběratelů. Tedy pracovníci speciálního týmu z firmy, která elektřinu dodává.

Neplatiče elektřiny většinou najdou pomocí moderní techniky nebo jim je prostě někdo oznámí. A když neoprávněný odběr proudu prokážou, odstřihnou provinilce od elektřiny, spočítají mu způsobenou škodu a dotyčný může dostat i pokutu. Až zaplatí, bude mu elektřina zase připojena.

Několik pracovníků takové speciální skupiny ze společnosti ČEZ Měření však nedávno policie obvinila z nepřípustného nátlaku na neplatiče a z vydírání. Mnozí z nařčených černých odběratelů proto podali na firmu trestní oznámení, ta se však brání. Případ ještě není dořešený.

Na druhou stranu ale zůstává faktem, že společnost ČEZ loni odhalila přes tři tisíce případů nelegálních odběrů elektřiny za více než 130 milionů korun. Zloději ukradli tolik elektřiny, že by to pokrylo roční spotřebu desetitisícového města. - přečtěte si Neplaťte elektřinu za zloděje

Jak se podobným problémům vyhnout? Co všechno je třeba ohlídat, abyste nebyli považováni za zloděje elektřiny?

Poškozená plomba není černý odběr

Nemáte plombu na elektroměru, hrozí vám pokuta za neoprávněný odběr elektřiny: jestliže vám to někdo tvrdí, buďte klidní.

Porušená plomba sama o sobě neznamená, že odebíráte elektřinu nelegálně, a nikdo vám tedy nemůže proud odpojit, požadovat po vás náhradu škody ani vám udělit pokutu.

"Muselo by se totiž navíc prokázat, že elektroměr vykazuje chybu spotřeby ve prospěch odběratele," doplňuje advokátka Barbora Mokrošová z kanceláře Peterka & Partners.

To znamená, že když bude elektroměr se strženou plombou jinak fungovat správně a ukazovat skutečnou spotřebu elektřiny v domácnosti, nic se neděje a pracovník distribuční firmy přístroj znovu zaplombuje. Jen si na něj dá nějaký čas pozor.

Obraťte se na inspekci či na soud

Jestliže vás distribuční firma obvinila ze záměrného porušení plomby a manipulace s údaji na elektroměru a vy o ničem takovém nemáte ani potuchy, obraťte se na Státní energetickou inspekci a požádejte o prošetření.

Další možností je bránit se u soudu. Jakou máte šanci uspět? "Záleží na konkrétním případu, rozsudky soudu mohou být rozdílné. Například Nejvyšší soud v roce 2007 rozhodl, že za neoprávněný odběr nese následky odběratel, aniž by zkoumal jeho zavinění a to, kdo elektroměr skutečně poškodil," uvádí advokátka Barbora Mokrošová.

Zmiňuje ale i jiný případ, kdy Ústavní soud v roce 2006 rozhodl, že když je někdo zažalován za neoprávněný odběr elektřiny kvůli poškození měřicího zařízení, musí se jednoznačně prokázat, že k poškození elektroměru došlo právě u něj. - přečtěte si Úspora elektřiny: jen zhasínat nestačí

Až stotisícová pokuta

A co když se manipulace s elektroměrem opravdu prokáže? Když dodavatel elektřiny odhalí, že někdo skutečně záměrně zpomaloval elektroměr nebo ubíral spotřebované kilowatthodiny?

Kromě již zmíněného odpojení elektřiny a náhrady škody dodavatelské firmě bude muset zaplatit i pokutu. "Může to být až sto tisíc korun. Neukládá ji distributor elektřiny, ale Státní energetická inspekce," upřesňuje advokátka Mokrošová.

"V případě, že celková škoda přesáhne částku 500 tisíc korun, může provinilec dostat i nepodmíněný trest se sazbou od čtyř do šesti let," doplňuje mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Podle Vladimíra Váchy z firmy E. ON musí ten, komu byl prokázán černý odběr elektřiny, zaplatit i náklady společnosti za jeho zjišťování. "Bývá to obvykle od čtyř do šesti tisíc korun."

Plomby na elektroměru? A kde?

Nevěděli jste doteď, že na elektroměru nějaké plomby vůbec jsou? Je jich tam hned několik a zabraňují tomu, aby se zařízením někdo manipuloval. "Na elektroměru je úřední plomba, a to na spojnici horního krytu se spodním, na ní je uvedena značka a rok ověření," popisuje Ladislav Kříž.

"Dále jsou tam plomby montážní, jež osazuje pracovník pověřený distributorem například na kryty svorkovnic elektroměru, sazbového spínače a hlavního jističe."

Pokud nějaká plomba chybí nebo je poškozená, ihned zavolejte na zákaznickou linku společnosti, od níž elektřinu odebíráte. Tam sdělte své identifikační údaje, číslo elektroměru a jeho stav.

Také záměrné porušení plomby, například při nějaké havárii či opravě, se neobejde bez oznámení dodavateli proudu. Až práce skončí, jeho zástupce plomby opět nainstaluje.

Kde hledat pomoc

V případě problémů s elektroměrem či plombou volejte zákaznickou linku distribuční společnosti, která vám dodává elektřinu:

* ČEZ - 840 840 840

* Pražská energetika - 267 055 555

* E. ON - 840 111 333

* Bicorn - 844 44 55 66

* Bohemia Energy entity - 840 10 10 10

* Centropol Energy - 840 222 222

Další informace

* www.cr-sei.cz

* www.pre.cz

* www.cez.cz

* www.eon.cz

* www.bicorn.cz

* www.bohemiaenergy.cz

* www.centropol.cz

* kutil.elektrika.cz

* www.energetika.cz

* www.tzb-info.cz

K elektroměru musí být snadný přístup

Elektroměr, to jsou lidově řečeno ty hodiny, které odpočítávají, kolik elektřiny doma spotřebujete. U mechanických přístrojů se otáčejí číslice podobně jako třeba ujeté kilometry ve starších autech.

Novější, digitální elektroměry ukazují spotřebu energie na displeji. Údaje jsou v kilowatthodinách (kWh), které se většinou jednou za rok odečtou a vyúčtují se zálohy za elektřinu.

Elektroměr může být jednofázový (240 voltů) nebo třífázový (400 voltů). Bývá umístěn v rozvaděči - ve skříňce s plechovými dvířky, která je možné zamknout, velmi často klíčem s čtyřhranným profilem.

Do jedné takové skříňky nikdy nesmí přijít zároveň elektroměr a plynoměr, každý musí mít vlastní. Rozvaděč musí být snadno přístupný, před ním je nezbytný dostatek volného prostoru.

V bytových domech ho proto většinou najdete na chodbě nebo na schodišti. Odtud vedou elektrické rozvody pomocí samostatných odboček do každého bytu.

Bydlíte-li v rodinném domě, máte rozvaděč venku. Nejčastěji se dává do pilíře v plotě tak, aby dvířka od skříňky směřovala ven z pozemku, nikoli dovnitř. Podobné je to u chat a chalup.

Ve starších rodinných a bytových domech může být rozvaděč ještě uvnitř bytu, ale to se distributoři elektřiny snaží změnit. Kromě údajů o "propálené" elektřině na číselníku nebo displeji najdete na elektroměru i jeho evidenční číslo, typ, výrobce a rok výroby.

Na displeji může být zobrazen i druh tarifu, který využíváte. Na elektroměru je několik plomb, aby nebylo možné údaje na přístroji upravovat, ani s ním jinak manipulovat.

Elektroměr je totiž majetkem distribuční společnosti. Za jeho pronájem se zvlášť neplatí, poplatek je započítán do ceny elektřiny.

Další zařízení, které je za elektroměrem směrem do domu, třeba skříň rozvaděče či rozvody elektřiny, už je ve vlastnictví majitele nemovitosti a ten za ně nese odpovědnost.

V budoucnu dodavatelé elektřiny plánují montáž nových elektroměrů, které budou umět odečítat spotřebu na dálku, takže návštěvy pracovníků budou zbytečné.

Zdroj: PRE, E. ON, ČEZ